Sommige gemeenten hebben handen vol aan bureautjes 'Soms leggen ze twintig bezwaren tegelijk op tafel. Als er vier toegekend worden, is het prima, dan hebben zij hun geld verdiend' 'Ze proberen het gewoon. Wat er uit komt, maakt hen niet zo veel uit' 1 woensdag 23 januari 2013 Jacob Bruintjes, wethouder van Borger-Odoorn op de WOZ De bedrijfjes verdienen hun om zet met proceskosten die de ge meente aan hen moet vergoeden wanneer een bezwaar leidt tot aan passing van de WOZ-waarde. Die kosten lopen nogal in de pa pieren. Per bezwaar is de gemeen te pakweg 400 tot 700 euro kwijt. Voor het indienen van het be zwaar en het opstellen van een taxatierapport wordt ongeveer 400 euro gerekend. Wanneer er ook een hoorzitting volgt, komt daar nog eens meer dan 200 euro bij. Bovendien kan er een beroeps procedure bij de rechtbank volgen, die is nog veel duurder. De Waarderingskamer becijferde dat de toch al armlastige gemeen ten door de opmars van de bureau tjes inderdaad steeds meer kosten maken. In 2011 al 40 miljoen, 13 procent meer dan in 2010. En toen moest 2012, het grote doorbraak jaar der adviseurs, nog aanbreken. Ook het aantal bezwaren neemt toe. In 2011 waren het er 155.000, in 2012 182.000. Onder gemeentebestuurders groeit de ergernis minstens even hard. „Het gaat hier om belasting geld", zegt Jacob Bruintjes, wet houder in het Drentse Bor ger-Odoorn. „Er zitten aanpassin gen van de WOZ-waarde bij van 1000 euro. Dat scheelt zo'n bewo ner misschien 20 euro per jaar. Ons kost het 700 euro." In Borger-Odoorn was 39 procent van de bezwaren in 2012 afkomstig van een gespecialiseerd bureau, fors meer dan het landelijk gemid delde. Bruintjes hekelt de werkwij ze van de bureaus. „Soms leggen ze gewoon twintig bezwaren tege lijk op tafel. Als er vier toegekend worden, is het prima, dan hebben zij hun geld weer verdiend. Maar wij moeten naast het bedrag dat we aan hen kwijt zijn ook nog eens alles opnieuw uitzoeken. Dat kost ontzettend veel moeite. Be grijp me goed: iedereen heeft het recht bezwaar te maken. Maar we willen de kosten wel zo laag moge lijk houden. En die bedrijven heb ben bepaald geen ideële motie ven." Vanuit Rotterdam klinken vergelijkbare geluiden. Ook daar zijn de bureaus bovengemiddeld actief. Een woordvoerster: „Ze pro beren het gewoon. Wat er uit komt, maakt hen niet zo veel uit. Vaak komt het neer op oneigenlijk gebruik van de mogelijkheden." Van Zeist weet dat ze er zijn, be drijven die hoorzittingen puur bij wonen om te cashen. „Ze roepen drie zinnen en zijn weer weg." Ze besmeuren de beroepsgroep, vindt de Brabander. Want die le vert in zijn ogen wel degelijk goed werk. „Een van mijn klanten had een WOZ-waarde van 500.000 eu ro, een bezwaar werd afgewezen. Het volgend jaar was zijn huis aan geslagen op 475.000 en diende ik namens hem bezwaar in. Uiteinde lijk werd de waarde op 250.000 eu ro vastgesteld. Dat scheelt hem 900 euro per jaar." Zolang gemeen ten niet duidelijk en transparant omgaan met de berekening van de WOZ, zullen bedrijven als het zij ne bestaansrecht hebben, meent Van Zeist. „Als burgers vragen heb ben, krijgen ze vaak geen goed ant woord. Dan komen wij in actie." Gemeenten beseffen inmiddels wel dat er iets moet veranderen. Rotterdam en Tilburg experimen teren bijvoorbeeld met methodes om inwoners meer inzicht en in vloed te geven in de totstandko ming van de WOZ-waarde. Ver wacht wordt dat het aantal bezwa ren daardoor afneemt. Vriend en vijand zijn het over één ding eens: in die zin hebben de bureautjes met het soms lukrake schieten wel degelijk een doel gediend. Veel gemeenten hebben hun handen vol aan de 'no cure no pay-bureautjes'. Maar sommige nog wat meer dan an dere, blijkt uit cijfers van de Waarderingskamer, die aller lei zaken rond de wet WOZ controleert. Koploper is Vlieland, daar komt 77 procent van alle be zwaren van een gespecialiseerd bureau. Op het Wadden eiland wordt - net als andere Waddeneilanden - sowieso relatief vaak bezwaar aangediend tegen de WOZ-beschik- king: in ruim 6 procent van de gevallen. Op het vasteland scoort Achtkarspelen het hoogst, daar is ruim 56 procent van de bezwaren door een gespeciali seerd bureau ingediend. Andere topscorers zijn Rotter dam (45,6 procent), Borger-Odoorn (39), Midden-Drenthe (38,2), Geertruidenberg (36,7) en Waalwijk (34,9). Het lan delijk gemiddelde bedraagt 12 procent. Deze gemeenten zijn flink wat tijd en geld kwijt aan de bureautjes. Wethouder Jan van Groos van Waalwijk re kent voor dat zijn gemeente, die ongeveer 40.000 inwo ners herbergt, in 2012 70.000 euro aan proceskosten heeft gemaakt. Daar komen de ambtelijke inspanningen nog bij. In sommige gemeenten is het goed te verklaren waar om het aandeel van de bureautjes zo hoog is. In het Drentse Borger-Odoorn bijvoorbeeld. Daar zijn plannen om windmolens te bouwen. „Bij een bewonersavond daarover stond een bureau met foldertjes bij de uitgang. Iedereen die via hen bezwaar wilde maken, hoefde al leen maar een formuliertje in te vullen", zegt wethouder Jacob Bruintjes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11