buitenland 19 Algerijnse premier: 'Dubbele terreuraanval op gascomplex' cruisewinkel.nl Algerije onderhandelde volgens premier wel voor aanval van het leger De mooiste cruises boekt u bij cruisewinkel.nl 'Saif moet naar ICC Megafile in Duitsland Obama ingezworen Cameron over EU 'Aanval op Dogan geen moordaanslag* Noorse Fjorden ms Rotterdam Barcelona naar Venetië Norwegian Spirit Boek op cruisewinkel.nl Bel 020 421 11 15 Weesperstraat 103 Amsterdam dinsdag 22 januari 2013 voor sloppenwijk door onze redactie buitenland ALGIERS - Een Canadese moslim coördineerde de gijzelingsactie op het gascomplex bij In Amenas in Algerije. Dat heeft de Algerijnse premier Abdelmalek Sellal giste ren bekendgemaakt op een pers conferentie. Eerder zeiden bron nen binnen de Algerijnse veilig heidsdienst dat er twee Canadese gijzelnemers waren gedood. Sellal liet weten dat er vorige week uiteindelijk 37 buitenlanders uit acht landen zijn omgekomen, als ook een Algerijnse veiligheidsbe ambte van de gasfabriek. Een groot aantal van de buitenlandse slachtoffers was geëxecuteerd met een kogel in het hoofd, aldus Sel lal. De meeste buitenlandse slacht offers hadden de Japanse of Filip pijnse nationaliteit. Zeven slachtof fer zijn nog niet geïdentificeerd. Er worden ook nog steeds vijf gijze laars vermist. De premier onthulde dat er vorige week een dubbele terreuraanval op het gascomplex gaande was. De ze stond onder leiding van de Alge rijn Mohamed el-Amine Benche- nab, een ondergeschikte van terro ristenleider Mokthar Belmokhtar. Benchenbab werd zelf gedood. Een eerste groep terroristen wilde aanvankelijk zo veel mogelijk bui tenlandse werknemers van de gas fabriek in gijzeling nemen en die afvoeren naar Noord-Mali, waar ook al andere westerse gijzelaars worden vastgehouden. Onder hen de Nederlander Sjaak Rijke. Een poging een bus met buiten landse werknemers te kapen mis lukte echter, waarna de aanvallers probeerden op het industrieter rein alsnog zoveel mogelijk buiten landers te pakken. Een tweede terreurgroep was on dertussen bezig met voorbereidin gen het gascomplex op te blazen. Dat zou vrijdagnacht zijn gepro beerd met TNT, maar werd voor komen door de task force van het Algerijnse leger, in samenwerking met werknemers van de gasfa briek. Aan de gevechten die de af gelopen dagen op het complex plaatshadden, waren volgens Sellal wél onderhandelingen vooraf ge gaan, maar die waren mislukt toen de terroristen een vrije aftocht eis ten mét gijzelaars alsook de contro le over het gascomplex. Daarna volgden gevechten tussen Algerijnse elitetroepen en groepjes terroristen die zich hadden ver schanst op verschillende locaties van het vijf kilometer lange indus triecomplex. Veel buitenlandse werknemers kregen de kans te vluchten tijdens die gevechten, al dus de Algerijnse premier. De ter roristen waren volgens hem zwaar bewapend en hadden ook drie springstofspecialisten in hun mid den. In de strijd werden ook busjes met gegijzelden en terroristen onder werden vuur genomen door heli kopters. Premier Sellal sprak tegen, dat het Algerijnse leger meer bezig was ter- roristen te elimineren dan gijze laars te redden, zoals door wester se veiligheidsexperts was gesugge reerd gezien het hoge aantal slacht offers onder de gegijzelden. Die wezen erop dat het Algerijnse le ger rond het gascomplex feitelijk de keiharde lijn doortrokken die al sinds 1991 wordt gevolgd bij de aanpak van islamistische rebellen. Volgens een in 2008 verschenen rapport zijn daarbij in de loop der jaren 44.000 slachtoffers gevallen, waarvan een groot deel burger slachtoffers. Een woordvoerder van Belmokh tar meldde gisteren in de Franse media dat de aanval op In Amenas 'een succes' was en dat dit 'nog maar het begin was'. DEN HAAG Rechters van ICC moeten Libië be velen om Saif al-Islam Kaddafï met een over te brengen naar Den Haag. Dit schrijft de verdediging van Saif. Volgens advocaat van Kad dafï is justitie in Libië begonnen met een 'kafkaësk proces'. Kaddafi is aangeklaagd wegens het in ge vaar brengen van de nationale vei ligheid. EISENACH Op de A4, in het midden van Duits land, ontstond gisteren een mega file van ongeveer 70 kilometer. Au tomobilisten die er vaststaan, heb ben een koude nacht doorgemaakt. De file ontstond gisterochtend na een ongeluk met vrachtwagens. Mede door het slechte weer was het lastig de weg vrij te krijgen. WASHINGTON President Barack Obama werd gis teren ingezworen voor zijn tweede en laatste termijn. Dat deed hij voor honderdduizenden verzamel de Amerikanen. In zijn toespraak benadrukte hij dat het Amerikaan se volk onderweg is op eén reis die nog niet is voltooid. Dat gebeurt pas als elke Amerikaan gelijke kan sen krijgt. LONDEN De Britse premier David Cameron houdt morgen in Londen zijn lang verwachte speech over de toe komst van Groot-Brittannië in de Europese Unie. De verwachting is dat hij bekendmaakt dat er nieuwe onderhandelingen moeten komen over de verdeling van bevoegdhe den tussen Londen en Brussel. SOFIA De geruchtmakende aanval op de Bulgaarse politicus Ahmed Dogan zaterdag was geen moordaanslag. Dat heeft de Bulgaarse justitie giste ren bekendgemaakt. „Met dit wa pen (een gaspistool, redactie) kun je geen mens doden. Met deze ko gels kun je ook geen mens doden", aldus een justitie-woordvoerder. De aanvaller was een etnische Turk. Hij zou behalve het gaspis tool ook twee messen bij zich heb ben gehad. De man schreef in een afscheids brief aan zijn moeder dat hij iets ging doen 'waar de meeste mensen het niet mee eens zouden zijn'. Naar verluidt was de dader 'teleur gesteld' in het feit dat Dogan, ook een etnische Turk, 'niet eerlijk was tegen zijn eigen mensen'. Rotterdam, Bergen, Geiranger, Alesund. Eidfjord, Rotterdam Vertrek: 11 mei. 29 jun, 27 Jul, 7 sep Duur: 8 dagen Barcelona, Toulon, Livorno, Rome, Napels, Mykonos, Istanbul, Izmir. Athene, Venetië Vertrek div. data van aprt/m okt Duur: 13 dagen Incl vlucht Prijzen zijn vanaf, per persoon o.b.v. 2 personen per hut en o.b.v. beschikbaarheid en wijzigingen. Inclusief alle belastingen en volpension. g! 3&(p> De nieuwe koers In cruisen omgerekend 30 euro per persoon. In Rio de Janeiro bestaan favela- tours al langer, maar in Salvador zijn Enderson en Tiago pioniers. Dat sloppenwijktoerisme iets is waar slechts weinigen in de reissec tor zich aan wagen, spreekt voor zich. Afgezien van de veiligheids overwegingen kleeft er namelijk een ethisch vraagstuk aan. In hoe verre gaat het om 'aapjes kijken'? Vindt het oude vrouwtje dat daar in haar gerafelde jurk op het dak de was ophangt het leuk als ze straks door een horde gringo's gefo tografeerd wordt? Enderson moet lachen. „Daarom beginnen we pas in maart. We bereiden eerst het terrein voor, zodat iedereen weet waar we mee bezig zijn. Maat schappelijk werk blijft onze hoofd bezigheid, maar toerisme kan dat helpen bekostigen. We doen het niet voor onszelf, maar voor de wijk." Tiago knikt heftig. „Je moet niet vergeten dat jongeren uit de perife rie per definitie bijna nooit buiten hun wijk komen; daar hebben ze geen geld voor. Voor de jeugd hier zijn indrukken van buiten hun ei gen referentiekader heel belang rijk. Zo voelen ze zich deel van een groter geheel." zie onze website:buitenland Op de site van Midia Periférica zijn ansichtkaartfoto's te zien wijk, maar zodat de mensen hier in Sussuarana inzien dat we hier iets waardevols hebben, iets wat toeristen willen zien", zegt Ender son. Vanaf maart gaat Midia Periférica in samenwerking met ervaren gid sen dagtrips naar Sussuarana ver zorgen. Hun reclamemateriaal zijn de ansichtkaarten van de periferie, die bij hotels en de VW komen te liggen. Toeristen worden straks met een busje naar de wijk ge bracht, waar ze 's ochtends een rondwandeling maken, lunchen in een buurtrestaurant en 's middags kennismaken met de lokale jeugd. Een souvenir-T-shirt zit inbegre pen bij de prijs - naar verwachting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9