81 buitenland Malinezen lijden onder repressie TOGNStGfl OppCppGF van de sharia Verlies deelstaten deert Angela Merkel nog niet 'Jongeren komen hun favela vaak niet uit' Franse militairen in centrum Diabaly Ze zijn nog niet van de mid delbare school af, maar En derson en Tiago willen het leven in Salvador verbeteren met rondleidingen voor toe risten. Ondanks verlies in Neder- saksen voor Merkels partij, is er voor de zittende Bonds kanselier nog weinig aan de hand. Althans, zolang de economie het goed doet. ACHTERGROND dinsdag 22 januari 2013 door Joost Sijtsma Bamako - Als de Franse en Afri kaanse troepen erin slagen Noord- Mali op de islamistische strijdgroe pen te heroveren, zullen de verha len loskomen over het repressieve bewind in het noorden. Nu al is duidelijk geworden dat de bevol king lijdt onder een schrikbewind. „De islamistische groepen zijn steeds repressiever geworden naar mate ze hun controle op het noor den verstevigden", zegt Corinna Dufka, van Human Rights Watch (HRW) in New York. De strikte toepassing van de sharia - islamiti sche wetgeving - is vreemd in Ma li, waar een meer relaxte en zacht moedige vorm van de islam wordt gepraktiseerd. De mensenrechtenorganisatie heeft sinds de zomer een kleine honderd mensen ondervraagd in de Malinese hoofdstad Bamako. Onder hen waren ook vluchtelin gen uit het noorden die verhalen over de terreur van de fundamen talisten. Al eerder vernielden de is- lamisten tempels en graftombes in onder meer Timboektoe. Nu wordt ook steeds duidelijker hoe de rebellen in het noorden de sharia oplegden aan de bevolking. Muziek, roken, het drinken van al cohol en het kijken naar sport op televisie werden verboden. Ook worden mensen bestraft als zij mu ziek in bezit hebben of iets anders dan een vers uit de koran als bel toon op hun mobiel hebben. Het niet bijwonen van de dagelijkse ge bedsdiensten wordt bestraft Am putaties en geselingen zijn norma le straffen geworden, evenals open bare executies. In juli werden bij voorbeeld een man en vrouw ge stenigd, nadat ze waren beschul digd van overspel. Bij een 30-jarige man werd de rechterhand geampu teerd met een keukenmes. Hij werd beschuldigd van veediefstal en door een militie-rechtbank ver oordeeld. Vrouwen zijn aangevallen en mis bruikt, omdat ze niet islamitisch waren gekleed of omdat ze op een brommer reden. In april hebben zes gewapende mannen, die waar schijnlijk bij Ansar Dine ('Verdedi gers van het geloof) hoorden, een vrouw verkracht omdat ze in haar huis geen sluier droeg. Verkrach ting van vrouwen en meisjes vindt regelmatig plaats in het bijzijn van familieleden. Meisjes van 12 a 13 jaar worden gedwongen te trou wen met islamistische strijders. De Human Rights Council van de VN spreekt van 'ernstige schendin gen' van de mensenrechten in het noorden sinds januari 2012. Isla mistische strijders hebben volgens deze organisatie studenten als menselijk schild gebruikt om rege ringstroepen te dwingen zich over te geven. Na de overgave executeer den ze 94 van de 153 gevangen ge nomen soldaten. Het Internatio naal Strafhof stelt een onderzoek in naar oorlogsmisdaden. Als ze het noorden heroveren, kun nen de Fransen er een hele kluif aan hebben om verdere schendin gen van de mensenrechten te voor komen. Afrikaanse- en Malinese soldaten zullen mogelijk wraak ne men op de Toeareg, die de op stand zijn begonnen. Verschillen de Toeareg-strijders werden vorig jaar gedood tijdens een wraakactie van regeringssoldaten die op de te rugtocht waren. Franse media wis ten gisteren te melden dat Maline zen wraak nemen op mensen met 'een lichtere huid'. Na de onderdrukking door mos lim-fundamentalisten volgt Bijltjes dag. DIABALY - Franse en Malinese mili tairen hebben gisteren het cen trum van de stad Diabaly bereikt. Een deel van de islamisten zou zich echter nog in de stad ophou den. Volgens de bevolking hebben veel strijders hun wapens opgebor gen en doen ze zich voor als inwo ners. De stad ligt 350 kilometer ten noordoosten van Bamako. Gisteren werden kampen van mos lim-strijders bij de steden Timboek toe en Gao gebombardeerd. door onze correspondent Alex Hijmans Sussuarana is een wijk zoals vele andere in de Brazili aanse miljoenenstad Salva dor. Huisjes van goedkope baksteen en golfplaat staan hut- je-mutje op elkaar in een doolhof van nauwe steegjes en steile trap pen. Naast de overvolle afvalcontai ners smeult zwerfvuil; omwonen den hebben het in brand gesto ken, omdat de vuilnisauto al een week niet is geweest. Enderson Araüjo (20) is in Sussua rana opgegroeid, Tiago Davi (18) is er kind aan huis. Maar ze zijn te jong om zich het ontstaan van de favela (sloppenwijk) te herinne ren. Favela is echter geen woord dat Enderson en Tiago gebruiken. Zij hebben het steevast over comu- nidade - de gemeenschap. Dat is de kern van hun boodschap: Sus suarana is een wijk om trots op te zijn, niet om je voor te schamen. Twee jaar geleden richtte Ender son, geïnspireerd door een media- cursus op school, een jeugdorgani satie op. Midia Periférica - 'De Me dia van de Periferie' - wil met arti kelen op de eigen site en de film pjes op YouTube laten zien dat het hier niet een en al ellende is. Eind vorig jaar riep Midia Periféri ca sloppenwijkbewoners via inter net op foto's in te sturen die op an sichtkaarten gebruikt zouden kun nen worden. Het doel: nu eens niet de historische binnenstad van Salvador aan de man brengen, maar de periferie, waar 70 procent van de bevolking woont. De actie trok de aandacht van de grote media: Enderson kwam in al le kranten. Resultaat: hij wordt overal op straat herkend. „Laatst stapte er in het busstation een wildvreemde jongen op me af om me een hand te geven. 'Jij represen teert ons tenminste goed', zei hij. Enderson Araüjo (links) en Tiago Davi willen aandacht voor de periferie van Salvador. foto Alex Hijmans Kijk, daar doe ik het voor. Niet voor de eer, maar voor de impact van onze boodschap", zegt Ender son. „Wij willen de jeugd van de sloppenwijken zelfvertrouwen ge ven." De twee scholen in Sussuarana worden met sluiting bedreigd. Van de medische hulppost, in de jaren '80 gebouwd voor vijfduizend in woners, zijn nu twintig keer zo veel mensen afhankelijk. Er is te weinig politie; watervoorziening en stadsreiniging zijn gebrekkig. Toch maken de bewoners er het beste van, elke dag weer. Want Sus suarana is hun thuis. „Wijken als deze zijn enorm, maar op de een of andere manier kent bijna ieder een elkaar van gezicht. Je lacht el kaar toe, helpt elkaar. Dat is voor mij een gemeenschap", zegt Tiago. De beste manier om het zelfver trouwen van de bewoners van wij ken als Sussuarana op te vijzelen is, volgens Enderson en Tiago, door dat doorzettingsvermogen en die onderlinge verbondenheid in de etalage te zetten. „Juist daarom gaan we toeristen hierheen halen. Niet alleen zodat die een idee krij gen van het leven in een sloppen- Verdrietig' was de Duitse Bondskanselier Angela Merkel omdat haar chris ten-democratische CDU niet terugkeert in de regering van de deelstaat Nedersaksen. Op 22 september hebben in Duitsland de Bondsdagverkiezingen plaats en bij de CDU begint men zich zor door onze redactie buitenland gen te maken. De christen-demo craten verloren onder partijvoorzit ter Merkel een hele reeks deel staat-verkiezingen. Juniorpartner FDP doet het op landelijk niveau slecht: in veel peilingen halen de li beralen de kiesdrempel van 5 pro cent niet eens. De overwinning in Nedersaksen - hoe klein ook - geeft aan oppositiepartijen SPD en Groenen hoop op een machtswis seling in Berlijn.Toch blijft de po pulariteit van Angela Merkel on der kiezers torenhoog. Met 65 pro cent ligt ze mijlenver voor op haar uitdager, Peer Steinbrück, de kan selierskandidaat van de SPD. Steinbrück krijgt de goedkeuring van slechts 25 procent van de kie zers. 42 procent van de kiezers zou op de CDU stemmen, als er nu Bondsdagverkiezingen werden ge houden. Tegen 28 procent voor de SPD. Zo beschouwd, lijkt er voor Ange la Merkel weinig aan de hand als het er echt op aankomt. De kiezers waarderen Merkels strenge optre den tegen schuldenmakende colle ga's in Europa. Zij geven haar kre diet omdat het in Duitsland econo misch veel beter gaat dan elders in Europa. En ze zien voor Merkel geen alternatief. In de CDU/CSU zijn alle potentiele kroonprinsen afgevallen, onder wie nu ook de vertrekkende minister-president van Nedersaksen, David McAllis ter. SPD-leider Peer Steinbrück, Mer kels directe uitdager, kampt met een geloofwaardigheidsprobleem nadat hij zich beklaagde over het 'lage' salaris van de Duitse bonds kanselier terwijl hij, als Bonsdags- lid, voor zo'n twee miljoen euro bleek te hebben bijgeklust. Veel zal in de komende maanden afhangen van economische ont wikkelingen. De werkloosheid is laag, het aantal banen neemt toe, de huizenmarkt boomt en de eco nomie groeit nog altijd. Als het huidige optimisme stand houdt, zullen Duitse kiezers naar verwachting niet Merkels regering naar huis te sturen. Maar als de omstandigheden verslechteren en Duitsland aangestoken raakt door de crisis, dan kan de trend, die zich nu in de deelstaten voordoet, zomaar overslaan naar landelijk ni veau. Dit is het grote gevaar voor de Duitse christen-democraten: de partij is vollledig afhankelijk van het succes van Angela Merkel. Als de bondskanselier uit de gunst raakt, heeft de partij geen alterna tief.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8