261 zeeland 'Bellen in de auto, het lijkt zo goed als onuitroeibaar' Interactieve TV 38,50 30 Bedrijven laten geld niet rollen Alles-in-1 met ook op je laptop Vertrouwen consument stijgt licht Provincie sluit jacht wegens winters weer Bedrijven in Noordgouwe snelste betalers De politie houdt donderdag een themadag over het ver keer. In aanloop naar de bij eenkomst mocht een ver slaggever enkele dagen op pad met de verkeerspolitie. Ailes-in-1 basispakket Nu met gratis monteur! Werkt in je voordeel Dit is het tweede deel van een serie verhalen met en over de verkeerspolitie. Morgen het alconolslot. dinsdag 22 januari 2013 door Emile Calon Telefoneren in de auto, de verkeerspolitie heeft niet het idee dat het lukt ieder een handsffee te laten bel len. Tijdens een rondrit met een onopvallende videoauto van de po litie over de Zeeuwse wegen wordt deze dag niemand betrapt. Maar dat wil volgens de agenten Dries Zoutewelle en Rudy van den Broecke niet zeggen dat iedereen zich aan de regels houdt. „Bij lange na niet. Niet-handsfree-bellen door chauffeurs, het lijkt zo goed als onuitroeibaar." Ook hun collega's Jacco van der Weele en Jos van Burg, die pa trouilleren in een opvallende poli tiewagen, bevestigen dat beeld. Met hun opvallend gestreepte Vol vo V50 rijden ze wel eens naast een 'beller' die hen helemaal niet in de gaten heeft, zo vertellen ze. De leden van het verkeersteam van de politie merken dat ook au tomobilisten steeds meer online zijn. Terwijl ze achter het stuur zit ten zijn ze aan het sms'en, whatsappen, twitteren, pingen, facebooken en gamen. 1\vee we ken geleden moest een vrouw (20) uit Krabbendijke nog voor de rechtbank verschijnen omdat ze een ernstig verkeersongeval veroor zaakte terwijl ze achter het stuur zat te sms'en. Resultaat: twee zwaargewonden. De verkeersagenten stellen zonder uitzondering dat een bestuurder dat soort bezigheden niet kan uit halen, terwijl hij of zij achter het stuur zit. Niet voor niets bedient de bijrijder van de onopvallende politieauto de video zodat zijn col lega alle aandacht kan geven aan het besturen van die wagen. En zij zijn zwaar getraind. Zij weten wat een auto wel en niet kan. Dat be wijst Zoutewelle als hij met een noodgang over een bochtige dijk in de buurt van Arnemuiden rijdt om enkele verkeerszondaars in te halen. De beide agenten, maar ook hun collega's, geven aan dat ze merken dat redelijk wat automobilisten niet geconcentreerd zijn als ze op de weg zitten. Ze zien het als au to's licht slingerend over de weg rij den. Van der Weele: „Kijk, die vrachtwagen, rijdt even een stukje over de belijning." Van Burg geeft iets gas zodat zijn collega kan kij ken wat de bestuurder van de vrachtwagen aan het doen is. Hij ziet niets bijzonders waarna de Volvo weer verder rijdt en als een soort sprinkhaan hopt van de ene auto naar de andere. Bij het passe ren wordt meestal even ingehou den zodat de bijrijder van de poli tieauto even kan kijken of de auto mobilist wel dat doet wat hij of zij moet doen. Soms kijkt de bijrijder op zijn -£ is 2 -C 2 c ■g c 1> t <LI N 2 Vaste lage prijs telfort.nl 08001707 Telfort winkels procent van de Zeeuwse onder nemers investeerde in 2012 minder dan het jaar ervoor. handcomputertje of de auto voor hem wel is gekeurd of op een ande re manier geregistreerd staat. Op de Oesterdam wordt zo een auto getraceerd met een verlopen APK. Van der Weele en Van Burg laten de bestuurder stoppen, wijzen hem op zijn fout waarna hij direct erkent dat hij daar weet van heeft. Als bewijs toont hij een reserveon derdeel, zojuist gekocht, om thuis een reparatie uit te voeren. De man krijgt geen bekeuring van de agenten om de APK nog maar kort verlopen is. Maar ze weten bijna met zekerheid dat er wel al een boete van het CBR onderweg is. De verkeersagenten letten erg op auto's met getinte ruiten. Vooral, aldus Jacco van der Weele, omdat oogcontact tussen weggebruikers heel belangrijk is. „Een fietser bij voorbeeld, moet kunnen zien of de bestuurder van een auto hem of haar heeft gezien voor hij over steekt." Wie met te getinte ruiten rijdt, riskeert daarom een boete. Van Burg: „En moet zelf op draaien voor de kosten van het ver vangen van de ruiten." Wie be keurd wordt, wordt niet verplicht om zijn wagen na het vervangen van de getinte ruiten alsnog te to nen aan de politie. Volgens de agenten levert zoiets te veel bu reaucratische rompslomp op. Van der Weele: „Wie bekeurd is, ris keert meestal geen tweede bekeu ring." door Frank Balkenende Zeeuwse consumenten houden door een ge brek aan vertrouwen hun hand wat meer op de knip, maar steeds meer bedrijven ook. Het bedrijfsleven investeerde vorig jaar minder dan in 2011. Dertig pro cent van de bedrijven stelde inves teringen uit of blies ze af. Daar mee zaten ze iets boven het lande lijke gemiddelde van 27 procent. „De trend is iets negatiever in Zee land", stelt woordvoerder Mare Volleman van de Kamer van Koop handel Zuidwest-Nederland vast. Natuurlijk zijn er bedrijven die meer investeerden dan het vooraf gaande jaar, maar ook scoort Zee land niet zo goed als het landelijk gemiddeld: 14 procent (Zeeland) tegenover 17 procent (landelijk). Vooral de zwaar geplaagde bouw sector heeft het erg moeilijk en dat is terug te zien in de investeringen. Volleman schat in. dat de bouw goed is voor het negatieve investe ringsresultaat in Zeeland. Andere sectoren vormen een positieve uit zondering. „De industrie inves teert nog relatief veel, zowel in de productievoorzieningen als in mensen. Ook de detailhandel laat het geld nog rollen. Dat wil niet zeggen dat winkeliers het makke lijk hebben, maar ze beseffen dat ze geld moeten steken in webwin kels en beleving op de winkelvloer - het zogeheten fiinshoppen - om straks te kunnen overleven." De Kamer van Koophandel voor ziet dat het Zeeuwse bedrijfsleven ook dit jaar minder investeert, om dat de economie zich in 2013 niet herstelt. Volleman denkt dat er pas in 2014 weer een opleving komt. Toch raadt hij ondernemers aan niet al te zuinig te zijn. „Een be drijf dat niet investeert, gaat uitein delijk sneller kopje onder. Het is net als met je gazon. Als je in het voorjaar geen kalk en kunstmest strooit, kun je niet verwachten dat je mooi, groen gras krijgt." De consument heeft weer iets meer vertrouwen in de ontwikkeling van de economie en zijn financiële situa tie, blijkt uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De. vertrouwensindex van het CBS steeg ten opzichte van de cember met 4 punten tot min 35. Het consumentenvertrouwen blijft dus laag. Mensen maken zich zorgen over behoud van baan en koopkracht, vooral ouderen. Al ruim drieduizend mensen hebben MIDDELBURG - Sinds gisteren mag in Zeeland niet meer gejaagd wor den op een aantal vogel- en wild soorten. De provincie heeft daartoe beslo ten vanwege de winterse weersom standigheden. Het bejagen van die ren in de sneeuw is in strijd met de soortenbeschermingswetge ving. Het verbod geldt voor de fa zantenhaan, de wilde eend, het ko nijn en de houtduif, kolganzen, grauwe ganten en smienten. Voor een aantal soorten geldt een bijzondere bepaling: als ze schade toebrengen of dreigen te brengen aan de landbouwgewassen, mogen ze alsnog geschoten worden in Zeeland. Het gaat om de houtduif en het konijn, waarvoor een lande lijke vrijstelling geldt en voor de wilde eend, waarvoor een provin ciale vrijstelling van kracht is. zich, bezorgd over hun koop kracht, gemeld bij het meldpunt van ouderenpartij soPlus. Commissievoorzitter zorg Cle mens Lambermont van het Poso Zeeland, de koepel van de oude renbonden, denkt dat dat het top je van de ijsberg is. „Er is veel stille armoede. Ouderen die financieel moeilijk zitten, zwijgen daarover. Bovendien zijn alle wijzigingen in regelingen en wetten te complex voor hen. Ze laten bezuinigingen gelaten over zich heenkomen." NOORDGOUWE - Bedrijven in het Schouwen-Duivelandse Noordgou we betalen hun rekeningen bin nen een maand. Noordgouwe staat daarmee aan top in een on derzoek van Graydon (kredietad vies en incassodiensten). Ook an dere Zeeuwse gemeenten zijn snel le betalers. Volgens Graydon ste ken kleine gemeenten in algeme ne zin goed af bij grotere. Het ver schil tussen Noordgouwe en de slechtst betalende bedrijven - die op de Maasvlakte in Rotterdam - bedraagt dertig dagen, laat het bu reau weten. Bedrijven in de Botlek en Europoort zitten niet ver naast die van de Maasvlakte. Bij veel bedrijven is het niet nako men van betaalverplichtingen structureel van aard, maar rekenin gen worden in 2012 wel gemiddeld iets sneller betaald dan in 2011.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 66