221 zeeland q3 ZorgSaam is gewaarschuwd Nieuwe weg Hulst is nu al kapot gereden 'Deze Berlijnse muur biedt meer privacy' I I I Verzet tegen uitbreiding ^pzcj^S varkensstallen Sint Kruis I I Vogeltelling almanak Gevelstenen Omoda Het past helemaal niet bij ZorgSaam om negatiefin de publiciteit te komen. Afgelo pen weekend gebeurde het toch. Het kan wel eens loute rend werken. ANALYSE ZEEUWSE KELDER TWITTER dinsdag 22 januari 2013 «mmmmmmmm ZorgSaam Zeeuws-Vlaan- deren is een prachtige or ganisatie. Met de zieken huizen slaagt ze er stee vast in om opvallend hoog te sco ren op 'landelijke lijstjes'. De finan ciële positie is goed. Klanten zijn over het algemeen tevreden. Niet voor niets wordt er in de rest van Zeeland, waar het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) wor stelt om ooit boven te komen, met enige jaloezie naar de geoliede ma chine in Zeeuws-Vlaanderen geke ken. ZorgSaam - dat ook thuiszorg, ouderenzorg en ambulancedien sten aanbiedt - heeft alle reden te blaken van zelfvertrouwen. En daar ligt de valkuil. Wie begin deze maand de nieuwjaarsreceptie van ZorgSaam bezocht in Terneu- zen, trof een organisatie die het succes koestert en met verve uit draagt. 'Wij zijn goed bezig', hing in de lucht. Dat is prima. Het is weer wat anders dan het negativis me dat Nederland in de ban lijkt te houden. Toch moet ZorgSaam oppassen niet al te zelfgenoegzaam te wor den. Het ZorgSaam-ziekenhuis kwam afgelopen weekend via de Volkskrant negatiefin de publici teit. Een patiënte was 1066,73 euro in rekening gebracht voor het ver wijderen van oorsmeer, terwijl de behandeling een jaar eerder, in 2010, nog 'maar' 110,84 euro kost- door Harmen van der Werf te. De directie legde de oorzaak bij een nieuw declaratiesysteem, bood excuses aan en zegde toe het te veel betaalde bedrag terug te storten. De patiënte moest echter wel eerst haar beklag doen bij de Ombudsman Zorgverzekeringen en haar ervaringen opsturen naar een klachtenrubriek in de Volks krant, voordat de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) en vervol gens ook ZorgSaam in actie kwa men. 'Oorsmeergate' is de affaire al ge doopt, ten teken dat de jaarlijkse stijging van de ziektekosten wel eens aan een al te ruim declaratie gedrag zou kunnen liggen. De NZa zoekt het uit. ZorgSaam zit even in het beklaagdenbankje. Dat voelt niet goed, maar kan wel louterend werken, ook richting de Raad van Toezicht. De voorzitter van de Raad van Toe zicht kwam begin dit jaar op de nieuwjaarsreceptie woorden te kort om de driekoppige Raad van Bestuur te prijzen. Dat mag, maar hopelijk vallen er binnenskamers wel eens - als het nodig is - harde woorden. Over de hoge beloning van de driekoppige Raad van Be stuur bijvoorbeeld en ook over hoe ZorgSaam zichzelf positief kan profileren door eens te kun nen melden dat de omzet van het ziekenhuis is gestabiliseerd of zelfs gedaald, in plaats van steeds te stre ven naar groei. HULST - De Oceanië, een nieuwe ontshiitingsweg voor het industrie terrein Hogeweg in Hulst, is nu al kapot gereden. Sinds begin vorige week werd de weg gebruikt als om leidingsroute vanwege de aanleg van twee rotondes op de N290. De weg, die met name de nieuwe brandweerkazerne en gemeente werkplaats moet ontsluiten, was enkel nog maar voorzien van een Tip? redactie@pzc.nl Afgelopen weekeinde was weer de jaarlijkse tuinvogeltelling. Traditiege trouw deed ook het Middelburgse echtpaar mee. Zondagochtend namen ze met een schrijfblokje paraat plaats in de serre en sloegen aan het turven. Allerlei vogels vlogen af en aan en bleven hangen aan de vetbolletjes, pinda's en zakjes met vogelzaad. Het was een gekwetter van jewelste en de roodborstjes aten alle restjes van de grond op. Zelfs een wild konijn deed zich te goed aan de appels die her en der verspreid lagen. Ze telden merels, Vlaamse gaaien en heel veel koolme zen. Totdat een vinkje tegen het glas-van de serre voog. „Zo", zei hij, „en één blinde vink." Niet alleen buurman Pieter Stevens was ongelukkig met het bouwplan van schoenenzaak Omoda, ook raadslid Peter Clijsen (GroenLinks) moest er weinig van hebben. De oudste bovengevel in de Terneuzense binnenstad zou ervoor sneuvelen. Clijsen verloor, de gevel ging tegen de vlakte. Omoda liet wel de oude gevelsteen terugplaatsen en zette er zelfs één bij, met het jaartal 2012. Ze vreesden allebei het ergste. Grote bouwplannen vlak voor hun neus zouden hun woonge not vast en zeker aantasten. Maar nu het bouwwerk voorbij is, nuanceren Pieter Stevens uit Terneuzen en Theo Kox uit Sas van Gent hun meningen. door Harmen van der Werf en Raymond de Frel Op z'n zachtst gezegd was Pieter Stevens verbolgen. Hij wist dat er naast zijn bo venwoning aan de Noordstraat in de binnenstad van Terneuzen iets nieuws zou verrij zen. Maar dat de nieuwbouw voor schoenenwinkel Omoda twintig meter lang zou worden en boven dien vier meter hoog, dat wist hij absoluut niet. „Ik krijg een soort Berlijnse muur langs mijn tuin en balkon", fulmineerde hij maart vo rig jaar. Stevens had een aankondiging van de precieze bouwaanvraag in de in formatierubriek van de gemeente gemist. „Ze zouden omwonenden bij zo'n grootschalig project indivi dueel moeten informeren", luidde zijn advies. Wethouder Frank van Hulle liet daarop weten dat het on doenlijk is bij elk bouwplan alle di rect omwonenden met een brief op de hoogte te stellen. „Je kunt je ook afvragen of zo'n brief dan wel wordt gelezen." Een klein jaar is inmiddels verstreken. De nieuwe vesti ging van Omoda - in een pand waarin voorheen de Marskra mer zat - blijkt een aanwinst te zijn voor de Terneuzense Noord straat. Als meer ondernemers zo zouden durven te investeren in de binnenstad, dan was er weinig te klagen. En hoe zit het met Pieter Stevens? Hij voelde zich maart vorig jaar haast gedwongen te verhuizen. „Ik raak straks - als die muur er staat - vrijwel al mijn zonlicht kwijt aan de achterzijde van mijn woning, Het wordt een pijpenla. M'n woon- plezier is weg." Tien maanden la ter is Stevens niet verhuisd. Hij is blijven zitten waar hij zat. „Leuk is anders", begint hij kritisch. „Maar al met al valt het resultaat in de praktijk wel mee." Stevens heeft ontdekt dat 'de Ber lijnse Muur' achter zijn huis zelfs een voordeeltje biedt. „Ik heb er meer privacy door gekregen." Zijn tuin komt aan de achterkant uit op de Lange Kerkstraat. „Vanaf de Lange Kerkstraat kan er niet meer zomaar naar binnen worden geke ken." De Terneuzenaar heeft overigens nog wel geprobeerd de bouw via de rechtbank tegen te houden. Hij werd naar eigen zeggen ook nog in het gelijk gesteld. „Maar mijn ju ridisch adviseur zei: 'Als je dit in hoger beroep verliest, moet je we- licht betalen.' We zijn toen in over leg gegaan met Omoda en hebben uiteindelijk eieren voor ons geld gekozen. Het hoofdstuk is voor mij afgesloten." onder- en tussenlaag. De toplaag zou later worden aangebracht, door het intensieve gebruik, in combinatie met het winterweer, komt nu echter de tussenlaag los. Daarom wordt het verkeer vanaf vandaag weer omgeleid via de Afrikaweg. Zodra de weersomstan digheden het toelaten wordt het wegdek van de Oceanië gerepa reerd en voorzien van de toplaag. door Jan van Ommen SINT KRUIS - Een buurman van de varkenshouderij van maatschap Bonte aan de Ligtvoetsweg in Sint Kruis is naar de Raad van State ge stapt om uitbreiding van dat be drijf tegen te houden. De gemeente Sluis gaf Bonte eer der toestemming voor de bouw van een nieuwe stal voor negen honderd varkens. Die stal is inmid dels gebouwd; bij groen licht van de Raad van State kunnen de var kens er zo in. De buurman, die op zo'n vijftig meter van het bedrijf woont, is bang voor stank- en ge luidsoverlast. Bonte en ook een ge meentewoordvoerster stelden giste ren bij een zitting van de Raad van State dat de stank en ook de ammoniakuitstoot van het bedrijf juist omlaag gaan. Bonte wordt im mers verplicht een luchtwasser in te bouwen. De gemeente Sluis gaat controleren of Bonte daarna aan de landelijke regels voldoet. Als dat niet zo is, wordt Bonte ver plicht nóg meer maatregelen te ne men, gaf de woordvoerster aan. De Raad van State doet over enke le weken uitspraak. Er is kans dat de Raad dan nog een aanvullend onderzoek vraagt naar de werking en het bereik van de luchtwas- installatie. Pieter Stevens eind maart vorig jaar achter zijn woning aan de Noordstraat, waar de bovenverdieping van schoenen zaak Omoda nog in aanbouw is. „Ik ben er toch blijven wonen." 't Vuufde van Terneuzense Boys deed in Gent bevroren tenen op. Lees er over op www.pzc.nl/zeeuwsekelder Blijf via Twitter op de hoogte van het laatste nieuws uit Zeeland. Volg daar om @pzcredactie! STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 62