41 binnenland Motsneeuw, driftsneeuw, sneeuwjacht Dijsselbloem oogt TO©S Winterweer gaat verdwijnen Geen baan voor helft van proef-beveiligers Weertermen vliegen in het rond Tien procent van patiënten wordt geschopt en geslagen Als de winter invalt, word je als radioluisteraar en televi siekijker vergast op allerlei winterse woorden. Maar wat is nu eigenlijk wat? Een uitleg. PAUL KUSTERS BA&R HARI WEER OP VRIJE VOETEN! dinsdag 22 januari 2013 WRKÊÊÊÊHMHHHHHKÊHHHHÊHHHHÊÊHKHÊHBHHHKHÊXHÊHKHÊHRKHBHHHIHKRÊÊHHÊKHHHHHÊHHKHHHHKHXHKMKXKIÊHHHHHHHUBXB&MM voor 'bijzonder intense meteorolo gische omstandigheden, vaak met een risico voor lijf en leden', ter wijl de code oranje, die de afgelo pen tijd regelmatig aangekondigd werd, slechts geldt voor 'ongewo ne omstandigheden.' Hoewel gladheid in de winter be paald geen ongewoon verschijnsel is, waarschuwde de ANWB de af gelopen dagen toch voor 'sponta ne gladheid.' Die omschrijving lijkt echter vooral te verwijzen naar het feit dat veel automobilis ten zich ondanks de waarschuwin gen alsnog lieten verrassen door het gladde wegdek. Zo vertelde een automobiliste die in Friesland met haar Fiat Punto in de berm be landde: 'Of ik wel voorbereid was? Nee, want bij Leeuwarden was er niks aan de hand.' Terwijl het KNMI onder andere vanwege die vrieskou de code oranje afkondigde, kondigde de Verkeersinformatiedienst gister morgen juist de code zwart aan. Dat is volgens woordvoerder Pa trick Potgraven echter geen over treffende trap, maar 'een soort ge voelstemperatuur voor het ver keer.' Bij deze code verwacht de dienst dat er minimaal 350 tot 500 kilometer file zal staan, onder meer op ongebruikelijke plekken. Die files worden onder andere ver oorzaakt door motsneeuw, die uit kleine ijsdeeltjes bestaat en wel eens wordt omschreven als een winterse vorm van motregen. Wat het verschil is met ijsregen (vol gens Weeronline doorzichtige ha gel), is niet duidelijk. Piet Paulus- ma waarschuwde de filerijders nog wel voor sneeuwduinen en Si berische kou. Maar terwijl het kwik daar soms daalt tot een ver lammende 50 graden onder nul en hele dorpen geëvacueerd wor den, wordt het in Nederland zel den kouder dan min 20. EERNEWOUDE - Schaatsers trotseren leden werd hier nog een toertocht vinden. Vanaf komend weekeinde de gure wind op het ijs van de on- afgeblazen omdat het ijs niet dik ge- gaat het waarschijnlijk dooien, dergelopen Jan Durkspolder bij het noeg was. Het ziet ernaar uit dat Door ongelukken als gevolg van Friese Eernewoude. Twee dagen ge- ook de Elfstedentocht niet zal plaats- sneeuw en gladheid zijn twee auto- Depressieven vaker Onderzoek in Amsterdam ge houden, maar tendens is waar schijnlijk landelijk. Onderzoek geeft geen oorza ken aan. Mogelijk leidt depressie bij omgeving tot frustraties. Vervolgstudie is nodig. door Floor Ligtvoet AMSTERDAM - Mensen met een de pressie zijn beduidend vaker slacht offer van mishandeling dan men sen zonder depressies. Dat blijkt uit onderzoek van ggz-instelling Arkin onder 474 patiënten. Een op de tien ondervraagde patiënten met een depressie gaf aan het afge lopen jaar geschopt, geslagen of aangevallen te zijn met mes, schaar of een ander voorwerp. Dat is ruim zes keer vaker dan bij een gemiddeld persoon. Onderzoeker en psycholoog Mar- go de Jonge is geschrokken van de opvallende resultaten. „Het is al vreselijk om een depressie door te maken. Nu blijkt dat een deel van deze patiënten ook nog slachtoffer van geweld wordt." Het onderzoek vond plaats in Am sterdam, waar de kans om slachtof fer te worden van een misdrijf iets hoger ligt dan elders in het land, al dus De Jonge. Maar de psycholoog verwacht dat de tendens voor het hele land geldt en dat depressieve mensen overal veel vaker slachtof fer worden van geweld. Het gaat volgens de meldingen zo wel om mishandeling thuis als op straat, vertelt ze. Waarom nu juist deze groep patiënten vaker slacht offer is, laat het onderzoek niet zien. Daarvoor is vervolgonder zoek nodig. De Jonge heeft wel mogelijke verklaringen. Voor de omgeving is het vrij Eskimo's mogen meer dan twintig woorden voor het verschijnsel sneeuw heb ben; nu ons land bedekt is met een witte, koude deken blij ken ook wij over een behoorlijk 'wintervocabulaire' te beschikken. Er gaat geen nieuwsbericht voorbij zonder dat termen als 'spontane gladheid', 'code oranje', 'mot sneeuw' en 'sneeuwjacht' ons om de oren vliegen. Maar omdat lang niet iedereen het verschil weet tussen sneeuwjacht en een sneeuwstorm, draaien de Twitter-accounts van weerman nen Piet Paulusma en Gerrit Hiem- stra overuren. 'Sneeuwjacht is sneeuwval in combinatie met windkracht 6 of 7', twittert Hiem- stra. In plaats van te dwarrelen gaat de sneeuw volgens een woord voerder van Weeronline.nl in zo'n geval vrijwel horizontaal. Volgens Hiemstra gaat de sneeuwjacht van af windkracht 8 over in een sneeuwstorm. Wanneer zo'n storm vervolgens gepaard gaat met driftsneeuw - sneeuw die van de grond opwaait - kan het KNMI overwegen om een weeralarm af te geven. Dat hangt ook af van de vraag of het om lage driftsneeuw gaat, die niet hoger opwervelt dan ooghoogte (1,8 meter). Zo'n weeralarm komt overeen met de code rood die het KNMI kan af geven. Die is slechts gereserveerd door Jelte Posthumus DEN HAAG - Ruim de helft van de zestig beveiligers die meewerkten aan een proef om de veiligheid in het openbaar vervoer te verbete ren, komt vanaf februari zonder werk te zitten. De overigen kun nen tot mei in dienst blijven. Dat schrijft staatssecretaris Wilma Mansveld (Openbaar Vervoer) aan de Tweede Kamer. De proef ging in september 2011 van start en werd twee keer we gens succes verlengd. In het eerste jaar daalde het aantal zware inci denten met 23 procent in tram en bus. Ondanks het succes wilde Mansveld niet nogmaals met geld over de brug komen. door onze correspondent Petra Janboers BRUSSEL - „Mister Daiselbloom! Mister Deeselbloom!" Binnengeko men door de VIP-deur en bespron gen worden door de internationa le pers. Microfoons van BBC en Deutsche Welle onder zijn neus geduwd, camera's van de Italiaan se RAI of Japanse TV Asahi voor zijn gezicht: als voorzitter van de eurogroep zal het definitief gedaan zijn met de betrekkelijke anonimi teit van PvdA-minister Jeroen Dijs selbloem. Met die 'ij' en die 'oe' in zijn naam hebben Spanjaarden, Fransen, Fin nen, Polen of Britten de grootste moeite, maar elk woord dat voor zitter Dijsselbloem uitspreekt, zal op een goudschaaltje worden ge wogen. „What is your vision on the European economy?" Gelukkig spreekt anglofiel Dijsselbloem im peccable, perfect, Engels. Vlak voor de beslissende vergade ring gisteravond over de opvolging van 'Mr. Euro' Jean-Claude Jun- cker als 'president' van de groep van zeventien ministers van Finan ciën van de eurozone, komt (de enige) kandidaat Dijsselbloem ont spannen over. Een van de belangrijkste hobbels is dan al genomen: de Franse mi nister Pierre Moscovici heeft zijn verzet tegen de Wageninger opge geven. Zolang de 'lijn van Juncker' maar wordt voortgezet. JE ZAL t>lE SKVBOXER MAAR TEGENKOMEN...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4