221 zeeland 'Deltaplan is toe aan een tweede oplevering' Houtwallen Gemeente Tholen vult potje voor startersleningen niet meer aan Kom naar onze open dagen op 25 en 26 januari 2013 atfër\Tëiligheid sinds 1953 'We hebben wat bijeen komsten achter de rug, maar iedereen staat nu wel achter de plannen' Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl Beroepsonderwijs zoals het moet zijn. Getijde dinsdag 22 januari 2013 Het Watersnoodmuseum en in genieursvereniging Kivi Niria houden in aanloop naar de zes tigste herdenking van de Wa tersnoodramp een serie lezin gen. Donderdag gaat Eric-Jan Pleijster in op het landschap in de Zuidwestelijke delta. door Joeri Wisse Waar ter wereld je ook komt, del ta's zijn de meest fantas tische land schappen, vindt Eric-Jan Pleijster. „Het zijn vruchtbare gebieden die door de eb- en vloedwerking een rijk natuurleven hebben en waar je prachtige vergezichten hebt." Het is duidelijk dat de landschaps architect en mede-eigenaar van Lo la Landscape Architects in Rotter dam iets bijzonders heeft met ge bieden die gevormd zijn door het samenspel van rivieren met de zee. Niet in de laatste plaats met zijn 'eigen' Delta, waarover hij mo menteel samen met andere par tijen een dijkenatlas ontwerpt. Hij vindt het opmerkelijk dat veel inwoners van de zuidwestelijke del ta niet eens bewust zijn van het Doel van het herinrichtingsplan voor camping Laone 37 is kwaliteitsverbetering door onder meer grotere standplaatsen. Ook onderdeel van het herinrichtingsplan is het herstel van de oude houtwallen rondom de camping. Camping 'Laone 37' stevig op de schop Landschapsarchitect Eric-Jan Pleijster feit dat ze in een delta wonen. „Mensen realiseren zich niet dat een stad als Rotterdam ook onder de zeespiegel ligt." Pleijster wil door zijn werk mensen weer het gevoel geven dat ze in een polder landschap tussen de stromen le ven. „Het Nederlands stelsel van dijken zorgt dat stad en land onlos makelijk met elkaar verbonden zijn. Als je dijken volgt, lopen ze vanuit het platteland tot in de ker nen van de steden." Dit gegeven kun je volgens Pleijster benutten door het groene karakter van de dijken te versterken. Ook vindt hij dat natuur en par ken beter kunnen aansluiten bij het oorspronkelijke karakter van de delta. „Je kunt wel proberen om Veluwe-achtige bossen aan te leggen, maar met de natte klei grond wordt dat nooit wat. Dat kun je beter een vloedbos aanleg gen, met bomen die met hun voe ten in het water kunnen staan." Met de Deltawerken zijn volgens Pleijster veel karakteristieke ele menten die land met het water ver binden, verloren gegaan. „Wij heb ben de dynamiek en de natuurlij ke krachten met de Deltawerken ingeperkt. Dat is goed voor de vei ligheid, maar de aantrekkelijkheid is er op achteruitgegaan." Volgens Pleijster is het Deltaplan dan ook toe aan 'een tweede ople vering'. Daarbij moeten volgens hem de natuurlijke waarden het uitgangspunt vormen. Zodra bij voorbeeld in de Grevelingen de ge tijdenwerking wordt hersteld of water terugkomt in de plaatsen die er ooit mee verbonden waren, wordt vanzelf de aantrekkelijkheid van het gebied vergroot. De 81 jaar oude coöperatieve camping 'Laone 37' ondergaat een metamorfose. De komende jaren wordt het terrein aan de Laone volledig heringericht. Van de huidige 100 standplaatsen blijven er straks naar schatting nog 65 over. door Piet Kleemans Het wordt, weet woord voerder Wim van Ale- beek van de beherende Stichting Laone 37, een ingrijpend karwei. Een klus waar menig vaste gast van de camping niet echt reikhalzend naar uit zal zien. „Al wisten we al een poosje dat het er aan zat te komen", aldus Van Alebeek. Camping Laone 37 is een bijzonde re loot aan de stam van recreatiebe- drijven in de kop van Schouwen. Eén van de weinige coöperatieve campings in Zeeland. De camping is van de campinggasten zelf En dus worden ook de campinggas ten zoveel mogelijk betrokken bij de herinrichtingsplannen. „We hebben al aardig wat bijeenkom sten achter de rug, maar iedereen staat nu wel achter de plannen", zegt Van Alebeek. Op de vraag welke investering met de herinrichting gemoeid is houdt Van Alebeek het op 'enkele ton nen'. Om er in één adem aan toe te voegen dat nu nog niet duide lijk is wat het precies gaat kosten. „Het hangt er vanaf wat we in ei gen beheer doen en wat we gaan uitbesteden. Daarover moet nog een besluit worden genomen." Aanleiding voor de herinrichting van de camping is de gemeentelij ke kampeernota. Daarin zijn de re gels flink aangescherpt. Zó aange scherpt dat de camping anno nu niet meer aan die regels voldoet. „De kampeermiddelen staan te dicht bij elkaar. Gemiddeld is dat zo'n drie meter en dat moet straks in het kader van de brandveilig heid vijf meter zijn", zegt Huig Bo- de van de gemeente Schou- wen-Duiveland. In de herinrich tingsplannen wordt aan die eis vol daan. Om voldoende ruime stand plaatsen te kunnen creëren is het mes gezet in de passantenplaatsen op de camping. Blijven over zo'n 65 vaste standplaatsen van elk 150 vierkante meter. De camping is omzoomd door een oude houtwal en daar boft de camping mee. Bode: „Nor maal gesproken eisen we een groenstrook van tien meter breed aan de rand. Omdat dit een au thentieke oude houtwal is nemen we nu genoegen met vijf meter breedte." Aan de voorzieningen op de cam ping verandert bij de herinrichting weinig tot niks. „Wij zijn ook geen camping die het moet heb ben van allerlei voorzieningen. De mensen komen hier vooral voor hun rust en dat blijft ook zo", zegt Van Alebeek. De gemeente Schouwen-Duive- land heeft de herinrichtinsplan- nen goedgekeurd. Het is de bedoe ling dat binnen drie jaar begonnen wordt met de uitvoering. Winter op de camping. foto's Camping Laone 37 Aan de voorzieningen verandert weinig. ■■■■■■■NI Nieuwsgierig? Kijk op www.getijdecollege.nl College THOLEN - De gemeente Tholen overweegt te stoppen met de star- terslening. In de toekomst is nau welijks meer geld beschikbaar, om dat er nog weinig wordt afgelost. De afgelopen jaren konden de le ningen voor starters op de woning markt worden verstrekt uit het budget van 820.000 euro dat de ge meenteraad beschikbaar had ge steld. Vorig jaar kon de gemeente nog zeven starters helpen bij het kopen van een woning. Het ging in alle gevallen om bestaande hui zen, omdat er geen starterswonin- gen werden gebouwd. Het genoemde budget is helemaal gebruikt. Het is de bedoeling dat nieuwe startersleningen worden verstrekt van het geld dat wordt af gelost door mensen die eerder een lening hebben gekregen. Het pro bleem is echter dat er nog nauwe lijks wordt afgelost. De eerste drie jaar hoeven de leners nog niets te rug te betalen. Daarna moet het enkel als het inkomen toereikend is. Dat is bij veel mensen niet het geval. Dit jaar wordt nog relatief veel af gelost, omdat iemand zijn lening in één keer terugbetaalde. Zonder dit meevallertje zou slechts 2800 euro worden afgelost. Door deze meevaller kan de gemeente dit jaar nog een paar leningen ver strekken, maar als het bedrag dat wordt afgelost in de toekomst zo laag blijft, is dat nauwelijks meer mogelijk. De gemeente heeft geen zin om zelf nog extra geld in de pot te storten. Als de omstandigheden aan het eind van het jaar niet zijn gewij zigd, overwegen B en W de star- terslening af te schaffen. Mogelijk kan daarna een andere manier worden bedacht om starters te hel pen. Ook op Schouwen-Duiveland is het budget opgebruikt. In afwach ting van de politieke discussie rond de Woonvisie, verstrekt deze gemeente geen leningen meer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 46