5 BtuémSt Bewegen. dinsdag 22 januari 2013 ling - het magnifieke langgerekte bosgebied tussen Domburg en Oostkapelle - is er een mooi voorbeeld van. Aangeplant om ener zijds de duinen op hun plaats te houden, en anderzijds om behaaglijk achter de duinen te wonen. De oude bomen, veelal eiken, worden richting zee steeds kleiner, zo lijkt het althans. In feite is dat een misverstand. Die oude eiken zijn gewoon hoge bomen, maar grotendeels ondergestoven door het zand. Wat je ziet zijn alleen de kruinen. En toch handhaven ze zich, soms al 300 jaar. Nog wat verder naar het noor den ligt in de duinen het 'Papieren Zoldertje', een plaats waar je door het drijfzand naar beneden dreigt de zakken. Nog verder, bij de polder van de Heilige Vrouwe (Maria dus) ga je richting Veere. Daar zijn geen stranden meer, maar wel weer een reeks vreemd benoemde geulen met eilandjes: de Haringvreter, en het Aardbeieneiland. Gerard Smallegange 1I2 De boerderij Zwanenburg ligt net achter de duinen in het verlengde van het Nollestrand. De gebinten en veel van het hout in de schuur zijn afkomstig van gestrande schepen, (juthout dus). foto Mechteld Jansen zandseweg en biedt zicht op de achterkant van Heinkenszand aan de ene kant en bewerkte akkers aan de andere kant. We stappen door, slaan twee keer rechtsaf en staan weer in de Dorpssstraat. Rechts passeren we de Sint Blasiushoeve. Voorbij Eethuis 't Hoekje, vroe ger 'De Pruis', staat Sandra Garstman achter haar toonbank. In haar winkel 'Lekker Zoet en Meer' verkoopt ze alles voor het bakken en decoreren van taarten en cupcakes. Een suikerzoete trend. Binnenkort zal haar uitzicht anders zijn. De onderneemster is er niet blij mee. „Op één woning na verdwijnt de hele rij winkels hier tegenover. Ze verhuizen rtaar verderop in de straat waardoor ik en de bloe menwinkel alleen overblijven. Niet meer zo gezellig. De gemeente gaat woningen bouwen. Een paar verdiepingen hoog. 't Zal een stuk donkerder worden binnen." Iets verderop duiken we de kerkdreef in, waar aan de poort twee leeuwen de wacht houden. In de grot naast de Heilige Blasiuskerk verlich ten een paar kaarsjes het Mariabeeld. Stilletjes lopen we terug. Aan het eind van de Dorps straat maken we een omweg via Clara's Pad en de Zwake. Als een waterig zonnetje zijn best doet om door het wolkendek heen te breken, staan we weer op de plek waar ooit duizenden reizigers in een boemeltreintje stapten. Al met al een stevige wandeling, maar we voelen ons als herboren. Elian van 't Westeinde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 41