zeeland 13 Hertogin Hedwigepolder uit misschien ergens anders grond voor ons?' Kamer voelt Rekenkamer aan tand over kazerne Eet smakelijk commentaar Defensie oefent weer in Zeeland Sluis-Brugge-Sluis gaat niet door 'Als we niet oppassen, stopt het hier niet mee, dan komen ze niet toe met de Hedwige.' dinsdag 22 januari 2013 Nederland gaat veel te nonchalant om met voedsel. We gooien bijvoorbeeld elke dag 435.000 broden weg. Zo gaat jaarlijks per gezin voor honderden euro's de vuilnisbak in. Dat is slecht voor de porte monnee en - veel belangrijker - het is ethisch onacceptabel om voedsel te verspillen zolang een groot deel van de wereldbevol king honger lijdt. Het is te gemakkelijk de voed selindustrie en de supermark ten de zwartepiet toe te spelen. De schappen barsten weliswaar van het eten, maar de klant is nog steeds koning. Consumen ten kunnen kleinere porties ei sen. Ze kunnen naar winkels gaan waar het heel gewoon is dat iets wel eens 'op' is. Ze kun nen minder weggooien. Kort om, Nederlanders kunnen zelf terugschakelen van consumptie op basis van een beschamende overvloed naar eten op basis van een zekere schaarste. Dat is minstens even lekker en boven dien gezonder, socialer en beter voor het milieu. MIDDELBURG - Defensie houdt van 28 januari tot en met 8 februari in Zeeland een grote oefening. Daar aan wordt meegedaan door de po litie, brandweer en de Geneeskun dige Hulpverlening Ongevallen Rampen (GHOR). Oefening 'Wake Up' is bedoeld om eenheden van de landmacht, luchtmacht, marine en marechaus see te trainen in terrorismebestrij ding en crisissituaties. Het uit gangspunt is dat daarbij onder lei ding van overheidsinstanties, zoals politie en gemeentes, militairen worden ingezet. Een belangrijk deel van de oefening concentreert zich in het Vlissingse havengebied en op Schouwen-Duiveland. foto Camile Schelstraete (Natuur) vragen hoe het met de rest van de 600 hectare zit. Stemt de Tweede Kamer deze week in met het natuurdeel van de begroting Economische Zaken, dan komt daarmee een einde aan de Hedwige-discussie. De Eerste Kamer speelt geen rol, omdat er geen wetsvoorstel ligt. Het kabinet voert slechts een in 2005 gesloten internationaal verdrag uit. Het ver drag zelf is al door zowel de Twee de als Eerste Kamer goedgekeurd. De Senaat droeg het kabinet toen nog wel op om te zoeken naar al ternatieven. Dat heeft één moge lijkheid opgeleverd: de Hedwige voor een derde ontpolderen, even als een deel van de Schorerpolder en het Welzingegebied bij Rit- them en de Appelzak in Reimers- waal. Maar dat plan kreeg geen steun van de Tweede Kamer, waar na het kabinet Rutte II de knoop heeft doorgehakt en de Hedwige helemaal onder water zet. Toch is deze week het laatste woord over de Hedwigepolder nog niet gezegd in Den Haag. De planologische voorbereiding in de vorm van een rijksinpassingsplan en het in gang zetten van een onteigeningsproce dure om de grond in de polder te verwerven, hebben ook de goed keuring nodig van de TXveede Ka mer. Maar dat is een kwestie van uitvoering. Of de Hedwigepolder als landbouwgebied moet worden prijsgegeven is dan niet meer aan de orde. Op de vraag 'wat het onder water zetten van de Hedwigepolder voor hem betekent', geeft August een droog antwoord. „Dan zijn we on ze grond kwijt." Hij verwacht niet dat hij dit verlies ergens snel goed kan maken. „Of weet u ergens grond voor ons? Het Belgisch deel van de Hedwigepolder is al ontei gend, met een groot stuk van de Prosperpolder waarin verschillen de boerderijen stonden." August is 'uiteraard' tegen ontpol- dering. Hij doet - 'als het even kan' - mee aan acties van het Zeeuwse actiecomité Red Onze Polders. „Maar dit speelt al sinds 1995-1996. Toen kregen we de eer ste boekwerken waarin stond hoe de polder als natuurgebied zou worden ingericht." Zestien, zeventien jaar later maakt de Vlaamse landbouwer zich geen illusies meer. „Of er nog iets tegen te doen valt? Ik denk van niet. Het zijn de grote mannen die zoiets be slissen. Als kleine man kun je daar weinig tegen doen. En het is alle maal getekend geweest, hé, dat de Hedwige weg moet." August trekt een vergelijking. „Als je tekent voor de aankoop van een auto, dan zul je hem ook moeten ne men." Afspraak is dus afspraak in zijn ogen. In 2019 moet de Hedwigepolder ontpolderd zijn, heeft de Neder landse regering laten weten. „Als het niet later wordt", kijkt August vooruit. Hij verwacht veel van Gery de Cloedt, de eigenaar van de polder, die heeft aangekondigd zich met hand en tand tegen ontei gening van het familiebezit te zul len verzetten. August: „Hij zal alle procedures benutten en dat is zijn goed recht." In de ogen van August voert De Cloedt niet alleen strijd in zijn ei gen belang of dat van zijn pachters in de Hedwige. August heeft weet van de plannen voor 'natuurher- stel' rond de Westerschelde. „Als we niet oppassen, stopt het hier' niet mee, dan komen ze niet toe met de Hedwige." Landbouwer August Verbist door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De TXveede Kamer heeft een reeks kritische vragen ge steld aan de Algemene Rekenka mer over de bouw van een nieuwe marinierskazerne in Vlissingen. De Rekenkamer stelde in decem ber vast dat het besluit om een nieuwe kazerne in Vlissingen te bouwen rammelt. Normaal wordt over zo'n besluit een jaar gedaan. Nu is het in zes weken genomen. Zeker vanaf het moment dat de minister de voorkeur voor Zeeland uitsprak, is niet meer naar alterna tieven gezocht. Dat zou volgens de Rekenkamer wel logisch zijn ge weest, gezien de onzekerheden en de omvang van de investering. De fensie moet eerst 100 tot 200 mil joen euro ophoesten om vanaf 2026 jaarlijks 2,7 miljoen euro te besparen. De Tweede Kamer is erg geschrok ken van de kritiek en heeft nu een reeks vragen gesteld over procedu res en risico's. Het parlement wil weten of de minister een 'voldoen de zorgvuldige, transparante en fai re vergelijking heeft gemaakt tus sen nieuwbouw van een mariniers kazerne in Vlissingen en renovatie van de bestaande in Doorn'. Zo is het energiezuinig bouwen wel meegenomen bij nieuwbouw, maar niet bij renovatie. De Kamer vraagt zich af of er nog meer 'gunstige aannames' in het voordeel van Zeeland zijn gedaan. Per aanname wordt een toelich ting verwacht. Ook vraagt de Ka mer zich af wat de belangrijkste ri sico's zijn bij nieuwbouw in Vlis singen en of dat ook financiële ge varen zijn. De Rekenkamer wordt eveneens gevraagd hoe groot het risico is dat een nieuwe kazerne in Vlissingen meer gaat kosten dan 200 miljoen euro. Die vraag wordt gesteld ge zien de onzekerheden en risico's die de Rekenkamer signaleert en de ervaringen die ze heeft met vastgoedprojecten van Defensie in het recente verleden. MIDDELBURG - Sluis-Brugge-Sluis, dé tocht voor de Zeeuwse schaat ser is voorlopig van de baan, dat meldt voorzitter Frank Vercraeije. Vorige week was hij nog optimis tisch over de situatie op het ijs. Deze week denkt hij daar anders over: „De ijskwaliteit is op het mo ment zeer slecht. Er liggen veel wakken op het traject. Ook is er weinig aangroei van ijs vanwege lichte vorst en de sneeuwval." Volgens de laatste metingen was het ijs vier centimeter dik. Voor een tocht zal het ijs twaalf centi meter dik moeten zijn. „Het is nu afwachten wat het weer gaat doen. We duimen op een nieuwe vorstperiode", zegt Vercraeije.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3