281 sport 'W 14 iid Sneijder had maar weinig meer te kiezen Wozniacki raakt niet verlost van stempel 'Met epo hield je renner op goedkope manier gezond' i Jesse van Minde voor EHL naar Amstelveen dinsdag 22 januari 2013 NHHNMMMMMNMi door Ad Pertijs BREDA - Na Levi Leipheimer noemt ook Danny Nelissen zijn toenmalige ploegarts Geert Lein- ders als de man die hem epo ver strekte bij Rabo. De Belgische bond start nu een onderzoek naar de Belg. Berend Nikkels kent ploegartsen als Geert Leinders, Yvan Vanmol, Chris Mertens, Dion van Bommel en wijlen Eric Rijckaert alleen van naam. „Maar uit eerste hand weet ik wel hoe ze werken", zegt de Bre dase huisarts over het gilde der wielerartsen. Veel renners weten hem te vinden voor een second opinion. „Dan leg gen ze bij mij de spullen op tafel die ze van hun ploegarts hebben gekregen. Negentig procent is dus danig gevaarlijke troep, dat ik het meteen ook weer van hen afpak", zegt Nikkels over het vooral louche gedeelte van het medische metier. Leinders heeft hij via zijn cliënten leren kennen als een 'inte gere en ter zake deskundige man'. Nikkels: „Ik heb een beeld gekre gen van hoe hij werkte. Hij wist wat er speelde op het medisch we tenschappelijke vlak." Epo was zeker in het begin een middel waar sportartsen niet per definitie afwijzend tegenover ston den. „Je kon er op een gemakkelij ke en goedkope manier renners ge zond mee houden." Over Leinders zegt hij wat dat betreft: „Ik denk niet dat hij cortisonen of groeihor monen heeft verstrekt. Zo'n man is het niet. Van wat ik van de jon gens hoorde, heb ik het idee dat men bij Rabo terughoudend was met het gebruik van epo." Een oud-werknemer van de ploeg zei onlangs: 'Je mocht van Raas met 135 over de snelweg rijden, maar niet met 100 door de bebouwde kom.' Nikkels: „Zo zou je het waar schijnlijk het best onder woorden kunnen brengen." Wijlen dokter Eric Rijckaert kwam eveneens over als een inte gere man. Toch leidde hij in de ja ren negentig een omvangrijk do- pingnetwerk bij Festina. 'Ik was er vooral mee bezig om het gebruik binnen de perken te houden', zei hij vlak voor zijn dood. Nikkels: „Zo zal het ook zeker gegaan zijn. Een ploegarts moet op de eerste plaats zijn renners gezond zien te houden. De stap naar een tweede taak: prestaties verbeteren, is heel klein, maar ook gevaarlijk." Aan vankelijk waren de artsen (eind ja ren tachtig) naar de ploegen ge haald om renners te beschermen tegen de steeds verdergaande risi covolle zelfmedicatie door renners. Het feit dat mensen als Leinders ja ren geleden nog deel uitmaakte van de directie van een wieler ploeg, zegt veel over hun macht en belang voor het team. Hun in vloed was groter dan die van de ploegleiders. Leinders moest bij Rabo het veld ruimen na de affaire-Rasmussen. Geruisloos keerde in het najaar van 2010 terug bij Team Sky nadat het 'cleanteam' tijdens de Vuelta was getroffen door de dood van de Spaanse soigneur Txema Gonza lez. Lange tijd verdedigde team baas Dave Brailsford de keuze voor Leinders. „Hij is een briljante arts en omdat wij onze renners op het gebied van training en arbeid tot het uiterste laten gaan, hebben we zo iemand nodig om te waken over de gezondheid van onze jon gens." Toen bleek dat Leipheimer zijn naam bij Usada had genoemd als versterker van epo bij Rabo, werd het contract met parttimer Leinders verbroken. Brailsford noch Leinders heeft dat besluit ooit uitvoerig willen toelichten. De Brit zei alleen dat hij Leinders bij Sky nooit iets vreemds heeft zien doen. Vragen ploegen niet om moeilijk heden als ze mensen als Leinders een plek geven in hun nieuwe cul tuur van het schone wielrennen? Nikkels: „Ik merk dat er nog steeds artsen zijn die op een foute ma nier werken. Een man als Fuentes was volstrekt fout, maar bij Geert Leinders kan ik me voorstellen dat hij zich net zo gemakkelijk kon conformeren aan de werkwijze van Sky als dat hij destijds bij Ra bo meeging in de opdracht die Raas hem meegaf" Wesley Sneijder gaat bij Galatasa ray voetballen met rugnummer 14. Grote club, dat Galatasaray. Een prachtige, emotionele ontvangst ook in Istanbul. Maar Wesley Sneijder die op z'n 28e verzeild is geraakt in de Turkse competi tie: dat geeft toch te denken. door Leon ten Voorde Z elfs de Bosporus dein de mee op de golven van euforie. In Istan bul stroomden maan dagmiddag de superla tieven vanuit alle hoeken door de stad. Prachtige woorden,, heerlijke ongeremde gekte: Galatasaray vier de de komst van Wesley Sneijder alsof de aartsrivaal Fenerbahce op de laatste speeldag was verslagen. En uiteraard deed de lachende aan voerder van Oranje vrolijk mee. Sneijder zei nog net niet dat op zijn kinderkamer in Utrecht altijd een shirt van Galatasaray boven de deur hing. 'De grootste transfer van de eeuw', schreeuwden de kranten en er was geen fan die die kop tegensprak. Wie de bombastische omlijsting weghaalt, zal toch met iets andere ogen naar de transfer kijken. De vraag is of de Nederlander wel zo blij moet zijn met de overstap naar de Turkse competitie. Het heeft toch iets weg van een nood sprong van een speler die het zeke re voor het onzekere heeft geno men. Na maanden stilzitten moest hij wel in beweging komen. Ja, Ga latasaray is in eigen land een abso lute grootmacht, een club met mil joenen aanhangers in de hele we reld. En ja, het geld is goed bij Ga latasaray (Sneijder krijgt een jaarsa laris van 4.3 miljoen euro met aller lei bonussen daar bovenop). De ploeg is koploper in Turkije, en staat in de achtste finales van de Champions League waarin binnen kort Schalke 04 wacht. Dus daar is niet zoveel mis mee. Maar is dit ook de omgeving waar de middenvelder zijn vastgelopen loopbaan op gang kan trekken en weer aanklampt bij het mondiale niveau? Is de Turkse liga de plek waar een speler met zijn kwalitei ten op zijn 28e moet gaan spelen? Daar kun je toch je twijfels bij plaatsen. Sneijder was 2.5 jaar gele den nog de grote architect van het succes van Inter, dat aan zijn hand de Champions League won. Ruim een maand later leidde hij Oranje naar de WK-finale. Sneijder had de wereld aan zijn voeten liggen. Welke gigant wilde de fijnbesnaar de passer niet in zijn selectie heb ben? Wie het over de grootmees ters van de voetbalsport had, repte in een adem over Messi, Ronaldo, Xavi, Iniesta en Sneijder. Maar sindsdien ging het bergaf waarts met de Utrechter, die veel vuldig geblesseerd raakte en bij zijn club een steeds minder promi nente rol ging spelen, waardoor ook zijn plek bij Oranje in gevaar kwam. Omdat zijn salaris als een molen steen om de nek van Inter hing, belandde hij vorig jaar in Milaan op een zijspoor. Aan die impasse is nu eindelijk een eind gekomen. Maar wie een tijdje geleden had voorspeld dat Sneijder in Turkije zou gaan spelen, was waarschijn lijk door de voetballer zelf voor door Marco Knippen MELBOURNE - Aan Caroline Woz niacki kleeft het stempel van de tennisster die op de grote podia mentaal blokkeert. Op de Australi an Open verloste ze zich niet van dit brandmerk, maar werd het zelf gecreëerde beeld bevestigd. De Deense strandde andermaal in het voorportaal. Vorig jaar schoof Wozniacki nog als 's werelds nummer één in Mel bourne aan, maar raakte ze door toedoen van de inmiddels afge zwaaide Kim Clijsters na een ne derlaag in de kwartfinale haar kop positie kwijt. Die troonsafstand zou, zo luidde de verwachting, wel eens voor een bevrijding kunnen zorgen. De finaliste van de US Open uit 2009 leek immers gebukt te gaan onder de druk die het lei derschap met zich meebracht. Net als haar voorgangsters Dinara Safi- na en Jelena Jankovic wist ze haar status niet met een grandslamtitel te rechtvaardigen, waardoor ze voortdurend mikpunt van kritiek werd en ze niet als de onbetwiste aanvoerster werd beschouwd. De prognose bleek een miscalcula tie. De speelster die er - dankzij haar constantheid in de kleinere toernooien - in slaagde 67 opeen volgende weken bovenaan te staan, wist de critici niet de mond te snoeren. Sterker, de klad zette door. Het prestatieverval maakte dat ze twaalf maanden na dato niet tot de topfavorieten werd gere kend. Terecht, zo bleek gister nacht. Svetlana Koeznetsova, de van blessureleed teruggekeerde routinier die wél twee majors won, wees haar nog maar eens fijn tjes op de tekortkomingen: 6-2, 2-6,7-5. Voor Wozniacki moet het een hard gelag zijn. De schijnwerpers weet ze deson danks nog altijd op zich gericht. Caroline Wozniacki Niet zozeer vanwege haar relatie met de Noord-Ierse topgolfer Ro- ry Mclllroy of de exclusief voor haar gefabriceerde tenniskleding van modeontwerpster Stella Mc Cartney, maar vooral vanwege schertsvertoningen die van een 'slechte smaak' getuigen. Wozniacki persifleerde vorige maand tijdens een exhibitietoer- nooi in het Braziliaanse Sao Paulo Serena Williams, waarbij ze onder meer heupwiegde en zichzelf met verfrommelde handdoeken een borst- en bilvergroting gaf. De kari katuur zorgde voor veel ophef, waarbij ze onder meer van racis me werd beschuldigd. Dat haar clowneske imitatiegedrag onder een vergrootglas is komen te liggen, heeft alles te maken met de oningeloste belofte. Om het laatste restje krediet niet te verspe len, zou Wozniacki de tennisbaan niet langer moeten beschouwen als een catwalk of circuspiste, maar als een jachtterrein waar sportieve roem valt te vergaren. Bij de mannen bereikten Roger Fe- derer en Andy Murray zonder pro blemen de laatste acht bij de Au stralian Open. Zowel de Zwitser als de Schot hoefde in Melbourne nog geen set in te leveren. gek verklaard. Tot ongenoegen van de trotse Turken wachtte Sneijder ook heel lang met zijn beslissing, omdat hij stiekem hoopte op een droomclub uit Engeland. Helaas voor hem: in de top valt de naam van de spelverdeler nog maar zel den. Hoe pijnlijk moet het zijn ge weest, dat Manchester United en Manchester City niet naar hem om hebben gekeken. Iets meer dan een jaar geleden kon hij dat soort clubs zelf nog de deur wijzen. Zelfs bij Paris St. Germain zei de leiding dat ze niet op hem zaten te wachten. Dat clubs als QPR en Li verpool wel interesse toonden, is veelzeggend over de ontwikkeling van zijn carrière. Op de ladder van het internationale voetbal is Sneij der gezakt in de pikorde. Het treurige is dat de negentigvou- dig international niet zoveel meer te kiezen had, zeker niet gezien zijn financiële verlangens. Het goe de nieuws is wel dat de speler, die op 26 september 2012 zijn laatste wedstrijd speelde, eindelijk weer voetballer wordt. Maar tegelijkertijd blijft het wen nen om Sneijder op deze leeftijd naar een B-league te zien verkas sen. Hoe fraai de boodschap bij de presentatie in Istanbul ook werd verpakt, de keus voor Turkije lijkt vooral ingegeven te zijn door ande re aspecten dan het sportieve. Sneijder is na Ulrich van Gobbel en Frank de Boer de derde Neder landse international die voor de Turkse topclub gaat voetballen. De Bosporus is voortaan het decor waarin de aanvoerder van Oranje (Sneijder) en de vicecaptain (Dirk Kuijt) hun kunsten vertonen. MIDDELBURG - De achtste finales van de Euro Hockey League wor den in Amstelveen gespeeld. Dat heeft de Europese Hockey Federa tie maandag bekendgemaakt. Dit betekent dat Jesse van Minde, afkomstig uit Wilhelminadorp, in eigen land speelt met het Bel gische KHC Dragons. De Beve lander komt sinds afgelopen zo mer uit voor de club uit Bras- schaat. In oktober schaarde hij zich met KHC Dragons bij de laat ste zestien van de Euro Hockey League. Hij scoorde toen ook tweemaal. De achtste finales zijn op 29 en 30 maart in het Wagener Stadion. KHC Dragons treft, zo was al eer der bekend, het Ierse Lisnagarvey HC. Bij winst speelt de ploeg van Van Minde twee dagen later de kwartfinale tegen Rotterdam of het Engelse Reading HC.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28