Waterschap pareert kritiek Eigen Huis zeeland 127 Statenfracties krijgen meer geld dan nodig Ital Match koopt dochters Thermphos Deelnemers gezocht voor groot hooronderzoek. Onderzoek naar Bouterse zorgt voor vertraging eindafrekening dinsdag 22 januari 2013 Cees Liefting uit Terneuzen: „Ik ben wethouder en ben eigenlijk nooit echt zeker van mijn baan, daar heb ik me inmiddels bij neergelegd. Ik maak me er niet meer druk om en zie wel wat er op mijn pad komt. Echt bezuinigen doe ik nog niet. Het is juist goed om geld uit te geven, dan blijft de markt tenminste draaien. Een ding waar ik nooit op zal bezui nigen, is vervoer. Ik zal mijn auto nooit weg doen om geld te bespa ren." Ciny Koster en Niels Groeneveld uit Middelburg: „Op het moment hoeven wij nog niet veel te bezuini gen. We letten wel al op uitverkoop- jes. Zo kopen we onze kleding in de uitverkoop en letten we op acties in de supermarkt. We zijn niet zeker over wat de toekomst ons gaat bren gen. Niels werkt bij Torentijd en is niet zeker van zijn baan. Bij mij op mijn werk worden er ook mensen ontslagen. Volgens mij heeft ieder een daar nu wel last van. Het zijn ge woon moeilijke tijden nu." MIDDELBURG - De Vereniging Eigen Huis (VEH) heeft kritiek op de wa terschappen, omdat de hogere wa terschapsbelasting geen garantie is voor sterkere dijken. „We vinden het zorgelijk dat we geen verbete ring zien aan de dijken", zegt André de La Porte van de VEH. Dijkgraaf Toine Poppelaars van wa terschap Scheldestromen kan zich niet vinden in deze kritiek. „Er wordt landelijk jaarlijks miljard euro in de versteviging van de dij ken gestoken en in Zeeland wordt vanaf 1998 ongeveer 25 kilometer per jaar stelselmatig onderzocht. En als er iets mis is of niet deugt, dan wordt het dijkvak opgeknapt", zegt hij in een reactie. De waterschapslasten stijgen in 2013 tussen de 3 en 3,6 procent. In Zeeland is een tariefsverhoging van gemiddeld 2,3 procent doorge MMMMMMBMMMI Anthony van den Berg, Vlissingen: „Ik heb niet minder te besteden, maar besteed wel minder. Die voor zichtigheid komt door de crisis. Ik let goed op wat ik koop en ik heb daar wel plezier in. Mijn vrouw heeft een nieuwe kledingzaak geopend in Domburg. We zijn tevreden hoe het daarmee gaat, maar we kunnen de omzet nog niet vergelijken. Er is wel verschil. Vroegen we vroeger één of ferte aan, nu zoeken we op internet en vragen/zoeken door. Dat kan eu ro's verschil uitmaken." Jan Meijer uit Middelburg. „Ik zit in de vut en ga er niet op vooruit, ter wijl alles wel duurder wordt. Dat hadden we jaren terug natuurlijk niet verwacht. Ik heb gelukkig wel reserves, dus grote aankopen stel ik niet uit. Als dat ooit zou gebeuren, dan zou ik bezuinigen op de auto en we gaan nu een keer per maand uit eten. Dat kan minder. Mijn dochter heeft wel last van de bezuinigingen. Zij is verloskundige en voor haar is hier geen werk. Zij is voor haar werk naar Suriname verhuisd." voerd. Ten opzichte van het water schap Aa en Maas is dat gering. Daar gaan de tarieven met 15 pro cent omhoog. Inwoners van water schap Delfland betalen met gemid deld 438 euro de hoogste water schapslasten. Een ruim jaar gele den bepaalde het Rijk dat het niet meer voor 100 procent opdraait voor de kustversterkingskosten. De waterschappen nemen 5Ó pro cent voor hun rekening. Water schappen met dijken in hun ge bied, moeten dijken zelf onderhou den, een extra kostenpost. Poppelaars: „Onze inwoners mer ken hier niets van, omdat wij al ja ren kiezen voor gematigde tariefs verhoging. We hebben niet als een aantal andere waterschappen uit de reserves geld gepakt. We heb ben interne bezuinigingen doorge voerd en werken efficiënter." De fracties in Provinciale Staten van Zeeland moeten de teveel betaalde bijdrage over de voor gaande bestuursperiode (2007-2011terugbetalen. De hoogte van dit bedrag staat nog niet vast maar bedraagt mini maal honderdduizend euro. door Marcel Modde MIDDELBURG - De jaarlijkse vergoe ding aan de fracties in Provinciale Staten van Zeeland is veel hoger dan wat ze nodig hebben om hun werk te kunnen doen. Die conclu sie kan worden getrokken uit de financiële verantwoording die de fracties jaarlijks moeten afleggen en de afrekening aan het eind van een bestuursperiode. Over 2003-2007 stortten de frac ties samen 459.000 euro terug op de rekening van de provincie. En ook over de afgelopen vier jaar moet worden terugbetaald. ,",Ik ver wacht dat dit bedrag lager zal zijn dan de voorgaande periode, maar nog altijd wel fors", aldus een woordvoerder van de provincie. De provincie stelt in de huidige pe riode (2011-2015) jaarlijks 370.900 euro beschikbaar voor de fracties. Van dat bedrag krijgt elke fractie 18.545 euro per jaar en daarnaast 4755 euro voor ieder fractielid. De uitkering varieert derhalve van jaarlijks 23.300 euro voor de één- mansfracties van GroenLinks en Natuurlijk Zeeland tot 51.830 euro voor de twee grootste partijen in de Staten, WD en PvdA. Van dit geld kunnen onder meer fractie medewerkers worden betaald, on derzoeken worden gedaan en on kosten worden vergoed van verga deringen die buiten de provincie om gaan. Deze uitkering staat naast de persoonlijke bezoldiging die Statenleden krijgen voor hun inzet als bestuurder. Die bedraagt vanaf 1 januari 13.116 euro per jaar, exclusief een bescheiden onkosten vergoeding en de tegemoetkoming in de ziektekostenverzekering van 203 euro per jaar. In november werd bekend dat de provincie een onderzoek had inge steld naar de besteding van de frac- tiegelden door het PvdA-Statenlid Gertjan Bouterse. Hij verzuimde een verantwoording te geven van die bijdrage over de periode 2009-2011. In die jaren vormde Bouterse, na zijn tussentijdse ver trek uit de SP, de éénmansfractie Sociaal Zeeland. In verband met het onderzoek stapte Bouterse uit de Staten. Hij is nu gesommeerd 25.000 euro terug te betalen. De kwestie was voor de accountant van de provincie aanleiding alle uitgaven van alle fracties extra goed tegen het licht te houden. De uitkomst wordt binnen enkele we ken verwacht. NIEUWDORP - De curatoren hebben twee dochters van de failliete fos- forfabriek Thermphos verkocht aan Ital Match. Het gaat om doch terbedrijven in Duitsland en Zwit serland, waaronder ook een Engel se vestiging valt. Achter Ital Match zou volgens inge wijden oud-eigenaar van Therm phos, Nahum Galmor, schuilgaan. Vorige week voerde Galmor een rechtszaak om de curatoren te dwingen tot verkoop. De recht bank ging daar niet in op. Een dag later besloten de curatoren Therm phos in delen te verkopen, nadat Kazphosphate, de belangrijkste ge gadigde voor volledige overname, was afgehaakt. Vakbonden en per soneel hopen dat er alsnog een ge gadigde langskomt, bijvoorbeeld een die al heeft gesnuffeld aan Thermphos. Volgens curator Ro nald van den Bos is de kans daar op minimaal. „Eerdere gegadigden kregen hun businesscase voor de fabriek niet rond." Advertentie In Nederland hebben ruim anderhalf miljoen mensen last van gehoorverlies. Dat is 10% van onze bevolking. Onder 60-plussers ligt dat percentage nog veel hoger: maar liefst 25% in deze groep heeft gehoorproblemen. De praktijk wijst daarbij uit dat mensen gemiddeld zeven jaar blijven rondlopen met gehoorverlies zonder zich dit te realiseren. Daarom start Schoonenberg nu een hooronderzoek, zodat mensen zich hier eerder bewust van worden. Vervelende gevolgen Productspecialist drs. Van Ophuizen legt uit: "Het grote probleem met gehoorverlies is dat je zelf niet snel merkt dat je het hebt. Toch mis je al snel heel veel. Denk maar eens aan goe de gesprekken die steeds moeilijker te volgen zijn of aan muziek die steeds 'doffer' gaat klinken. Gehoorver lies is bovendien een belangrijke veroorzaker van sociaal isolement, doordat mensen gesprekken gaan mijden. Het is dus belangrijk gehoor verlies tijdig aan te pakken." Productspecialist drs. Henry van Ophuizen Twee uitgebreide tests Tijdens het hooronderzoek doen de deelnemers twee tests: een zogenaam de toontest en een spraaktest. Via de toontest wordt bepaald wat het bereik van het gehoor is. Vooral het wegvallen van hogere tonen bemoei lijkt al snel het genieten van bijvoor beeld muziek of natuurgeluiden. Met de spraaktest kan worden vastgesteld hoe goed de deelnemer in staat is geluiden te onderscheiden. Herkent u zichzelf? Gehoorverlies is vervelend en kan bij voorbeeld in het verkeer zelfs gevaarlijk zijn. Herkent u zichzelf (of iemand in uw omgeving) in één van de volgende situaties? Meld u dan nu aan voor ons hooronderzoek. Verkeer In het verkeer is het noodzakelijk om te bepalen waar geluid vandaan komt. Een fietsbel of sirene moet u horen, maar u moet ook weten uit welke richting ze komen. Feestjes en partijen Mensen genieten het liefst met elkaar. Door samen te praten en te luisteren op feestjes bijvoorbeeld. Als dit snel vermoeiend is, kan dat wijzen op gehoorverlies. Werksituatie Op het werk is er vaak achtergrond geluid. Juist dan is het van groot belang dat we alle details goed verstaan. Hoeveel moeite kost dat u? Natuur Vogelgezang en het ruisen van de bomen worden gerekend tot de mooi ste geluiden die er zijn. Maar met gehoorverlies verdwijnen ze al snel... Cultuur Optimaal genieten van klankrijkdom vraagt om een volwaardig gehoor. Bijvoorbeeld in het theater, de bios coop of de concertzaal. Voor wie bestemd? ledereen die twijfelt aan z'n gehoor kan deelnemen aan het hooronderzoek. Hoe meer mensen meedoen, hoe beter. En wie meedoet weet meteen exact hoe het met zijn of haar gehoor gesteld is. Gratis en vrijblijvend! Eenvoudig aanmelden Deelname aan ons hooronderzoek is geheel gratis en verplicht u tot niets. Aanmelden is eenvoudig. Bel nu 0900 - 0616 (15 cpm) of meld u aan via www.schoonenberg.nl/hooronderzoek. Aanmelden kan tot 31 januari.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 27