Oude Beneluxtrein vervangt Fyra 111 Hoofdmacht Nederlandse missie op weg naar Turkije Statenfracties betalen deel vergoeding terug Badr Hari vrij SPORT Wesley Sneijder had maar weinig meer te kiezen BUITEN Hoofd omhoog en wiebelen met je billen 28 Zeker 13,5 procent belandt in afvalbak DE STELLING UW MENING 481 reacties Word ook abonnee! DINSDAG 22 januari 2013 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - editie: Walcheren 255e jaargang nr. 18 - los nummer 1,95, abonneeprijs 1,02 Bewolkt, -2° ^4^ Veel voedsel weggegooid door Annemieke van Dongen en Joep Trommelen UTRECHT - Van al het eten dat Ne derlandse huishoudens kopen, wordt 13,5 procent nooit opgege ten. Samen verspillen alle Neder landse consumenten 800 miljoen kilo goed voedsel per jaar, ofwel 100.000 vuilniswagens vol. Een ge middeld huishouden (van 2,2 per sonen) gooit omgerekend 350 euro per jaar weg, zo blijkt uit nieuwe cijfers die Milieu Centraal vandaag presenteert. Uit onderzoek dat is uitgevoerd door GfK, blijkt dat ouderen be wuster met voedsel omgaan dan jongeren. Ze hebben veel minder vaak restjes. Als ze eten over heb ben, bewaren ze dat om het later alsnog op te eten. Bij jonge gezinnen verdwijnen veel restjes - meteen of uiteinde lijk - in de afvalbak. In totaal gooien Nederlanders samen elke dag 435.000 broden weg. Van alle aardappelen en pasta die ze koken, wordt bijna een kwart wegge gooid. Bij rijst is dat zelfs 38 pro cent. „Mensen kunnen lastig in schatten hoeveel ze ervan nodig hebben. Rijst en pasta nemen tij dens het koken veel water op, waardoor ze in volume toene men", verklaart Linda Nijenhuis van Milieu Centraal. Volgens de onafhankelijke voorlichtingsorgani satie beseffen de meeste mensen niet hoeveel eten ze verspillen. „Van alle Nederlanders zegt 70 pro cent minder voedsel weg te gooien dan gemiddeld. Dat kan natuurlijk niet. Probleem is dat het vaak om relatief kleine hoeveelheden per keer gaat. Maar een lepel overgeble ven groente per dag komt per jaar al snel neer op een aantal kilo's EINDHOVEN - Een militair neemt afscheid van zijn geliefde. Hij maakt deel uit van de Patriot-missie naar Turkije. Met ruim anderhalf uur vertraging zijn zo'n 250 militairen maandagochtend vanaf vliegba sis Eindhoven vertrokken. De militairen gaan de Turkse stad Adana beschermen tegen aanvallen met ballistische raketten uit Syrië. Commandant der landstrijdkrachten Mart de Kruif wenste de mili tairen succes en krijgsmansgeluk. Op verzoek van de Navo sturen Nederland, Duitsland en de Verenig- HMHBBMHiSS N TfTT BRUSSEL - Omdat hogesnelheids trein Fyra tussen Amsterdam en Brussel voorlopig niet rijdt, neemt de Belgische spoorvervoerder NMBS eind deze week een non-stop treinverbinding tussen Antwerpen en Roosendaal in de dienstregeling op. De Nederlandse NS kijkt daarnaast of het mogelijk is om ook vanuit de Randstad een directe trein naar misschien zelfs Brussel te laten rijden, vergelijkbaar met de in december geschrapte Be neluxtrein. AnsaldoBreda, de Itali aanse fabrikant van de Fyra-trei- nen, moet binnen drie maanden 'al le problemen' oplossen, anders ver breken de Belgen het contract. Ook NS heeft de levering van nieuwe Fy- ra's stopgezet. Reizigers zijn voorals nog aangewezen op de langzame stoptrein van Roosendaal naar Ant werpen of de duurdere Thalys. pagina 7: gedoe verzekerd Eten weggooien kun je niet maken Reageer op pzc.nl Bij een witte winter past wel wat overlast per persoon", aldus Nijenhuis. Die verspilling is niet alleen zonde voor de portemonnee, maar ook een probleem voor het milieu. Nijenhuis: „Het produceren, ver pakken, koelen en vervoeren van voedingsmiddelen kost veel ener gie. Gooi je één kilo voedsel weg, dan gaat in feite bijna anderhalve liter benzine in de vuilnisbak." pagina 3: commentaar pagina 10 en 11: ons afgedankt brood MIDDELBURG - De elf fracties in de Zeeuwse Provinciale Staten moe ten een fors deel van hun toelage over 2007-2011 terugbetalen. Om welk bedrag het exact gaat, wordt volgens een woordvoerder van de provincie nog op een rij ge zet. Maar zeker is al wel dat het meer dan honderdduizend euro wordt. Over de voorgaande perio de (2003-2007) moesten de frac ties in totaal 459.000 euro terug storten op de rekening van de pro vincie. Het gaat om het deel van de toelage dat niet is gebruikt voor het werk in de Staten. pagina 27:meer geld dan nodig' de Staten de luchtverdedigingsraketten naar Tur kije. Het materieel en dertig kwartiermakers ver trokken eerder. De eenheid is naar verwachting op 26 januari operationeel. De Nederlandse missie duurt maximaal een jaar. foto Evert-jan Daniels AMSTERDAM - Kickbokser Badr Ha ri (28) mag vanaf dinsdag zijn pro ces in vrijheid afwachten. Dat heeft de raadkamer van de rechtbank in Amsterdam maandag besloten. De rechtbank heeft wel opnieuw een aantal voorwaarden gesteld aan Ha ri's vrijlating uit voorarrest Zo mag hij zich tussen 20.00 en 08.00 uur niet begeven in horecagelegenhe den. Ook is het hem verboden con tact op te nemen of te hebben met getuigen. Een uitzondering daarop maakt de rechtbank voor Hari's vriendin, Estelle Cruijff. Ga naar www.pzc.nl/abonneren 8"7116 555530 eens oneens 86% 14%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 1