81 buitenland 15 uur door woestij'n gevlucht •-ïJSÏk" Obama begint tweede termijn Gijzeling eindigt in bloedbad Socialisten uitdagers Netanyahu door kwakkelende economie Israël De veiligheid van Israël do mineert de verkiezingen die morgen plaatsvinden. Maar de stijgende armoede in het land komt steeds hoger op de politieke agenda. Shelly Yachimovich a www.priaaaverareizen.nl of 010-2452555 maandag 21 januari 2013 Jacht op 'Hervormingen zijn 'Mister Marlboro' Algerijns gijzeldrama eindigt met dood 23 gijzelaars en 32 terroristen. Internationale zorgen om los geslagen warlords in de Sahel. Algerijn Mokhtar Belmokhtar zit achter diverse gijzelingen in de regio. ALGIERS - De jacht is* geopend op Mokhtar Belmokhtar, de leider van de 'Gemaskerde Brigade'. Hij wordt verantwoordelijk wordt ge houden voor de gijzelingen op het gascomplex in Algerije. Na vier da gen beleg maakten Algerijnse elite troepen daar zaterdag een einde aan. In de chaos werden zeven gij zelaars geëxecuteerd door terroris ten. Uiteindelijk zijn sinds woens dag in totaal 23 gijzelaars om het le ven gekomen en lieten 32 terroris ten het leven, aldus Algerijnse bronnen. De Amerikaanse minister van De fensie Leon Panetta zei dat dege nen achter de gijzeling 'geen plek hebben om zich te verstoppen'. In de context van de strijd tegen het extremistisch-islamitische terroris me kan dat wijzen op het inzetten van drones in Noord-Afrika tegen lokale al-Qaedasplinters. Volgens Jean-Pierre Filiu, Mid- den-Oosten-specialist van het In- stitut d'Études Politiques in Parijs, speelt op de achtergrond de grote rivaliteit tussen twee lokale war lords van Algerijnse origine die on der jihadistische vlag hun zaakjes regelen. De eigenzinnige Belmokhtar werd vorig jaar uit de terreurorganisatie al-Qaeda in de Islamitische Maghreb (AQIM) gezet, de Noord-Afrikaanse tak van al-Qae da. Niettemin claimde hij gisteren via een Mauritaanse website de verantwoordelijkheid namens al-Qaeda. AQIM staat onder leiding van Abu Zeid die vorig jaar zou zijn aange steld aan gouverneur van de door jihadisten veroverde stad Timboek- toe in Mali. Zeid en Belmokhtar financieren Belmokhtar foto AFP/HO/ANI hun strijd met inkomsten uit cocaï nesmokkel en ontvoeringen van westerlingen. Ze gijzelen onder an dere momenteel de Nederlander Sjaak Rijke in Mali. Belmokhtar specialiseerde zich op zo'n grote schaal in sigarettensmokkel waar door hij de bijnaam 'Mister Marl boro' kreeg. De actie op het Algerijnse gascom plex was volgens Filiu georgani seerd om Belmokhtars eigen posi tie te versterken binnen de 'nevel' van jihadistische groepen die nu in de Sahel opereren. De ex treem-religieuze boodschap van die groepen wordt vaak onder steund met fondsen uit Saoe- di-Arabië. De New York Times ziet in de op komst van types als Abu Zeid en Belmokhtar een keerzijde van de Arabische Lente. Extremisten die vroeger keihard werden onder drukt door autoritaire regimes grij pen nu hun kans. De krant citeer de in dat verband de gevallen Libi sche leider Kaddafi die waarschuw de dat 'chaos en heilige oorlog' over Noord-Afrika zouden komen als hij er niet meer zou zijn, inclu sief lucratieve gijzelingen. De Syri sche president al-Assad gebruikt vergelijkbare termen over zijn ver meende strijd 'tegen al-Qaeda' in zijn eigen land. Een 57-jarige man uit de Noorse stad Bergen en zeven andere gijze laars hebben 15 uur door de woes tijn gezworven, nadat zij in de nacht van donderdag op vrijdag wa ren ontsnapt uit het gascomplex in Algerije, dat woensdag door islami tische terroristen was bezet. Zij lie pen na hun vlucht in oostelijke richting. De 57-jarige man, wiens naam niet wordt genoemd, heeft dat gezegd tegen de Noorse krant VG. Na onge veer 50 kilometer bereikte de groep een nederzetting. De acht werden daar behandeld en de man door onze correspondent Jan Franke De statige Rotschild-bou levard in het hart van Tel Aviv gonst van het leven. Ondanks de ho ge prijzen - voor een biertje betaal je gemakkelijk vijf euro - zitten de terrassen altijd vol hippe Israëliërs die druk in de weer zijn met hun smartphone of tablet. Het is moei lijk te geloven dat deze plek in de zomer van 2011 wekenlang het de cor was van massale protesten te gen de hoge kosten van het levens onderhoud en de groeiende inko mensongelijkheid. En het was niet slechts de onderklasse die de straat op ging. Avond aan avond verschenen protesterende dokters, advocaten en middenstanders op de televisie. „Wij verdienen Zuid-Europese salarissen, maar be talen Noord-Europese prijzen", klaagden ze. Hoewel de tentenkampen zijn ver dwenen en de jeugdige leiders van de protesten zijn toegetreden tot de gevestigde linkse Arbeiderspar tij, vinden veel Israëliërs dat het water hen financieel nog steeds tot aan de lippen staat. Van de po gingen van de regering van Neta nyahu om de huurprijzen in de grote steden te drukken door de bouw van nieuwe woningen mer ken zij nog weinig. Ondanks prijs dalingen van enkele levensmidde len - een belangrijke eis van de de monstranten - werd de btw on langs zelfs verhoogd naar 17 pro cent. „Vrijwel al mijn vrienden staan aan het einde van de maand altijd maximaal rood. Sparen of een huis kopen is nauwelijks mogelijk als je in een van de grote steden woont," zegt Gilad Yariv (30), een marketingmanager uit Tel Aviv. In aanloop naar de verkiezingen van morgen is de onvrede over de economische situatie het belang rijkste thema van Shelly Yachimo- vich, de leidster van de linkse Ar beiderspartij. Zij is op dit moment met 17 zetels in de peilingen de be langrijkste uitdager van de rechtse Likud-Beitenu-partij van zittend premier Benjamin Netanyahu (34 zetels). Yachimovich weet zich ge steund door de statistieken. Het IMF waarschuwde dit jaar dat Israël de grote structurele werk loosheid onder zijn ultraortho dox-Joodse inwoners, zo'n 15% van de bevolking, moet aanpakken om het welvaartspeil te behouden. „Yachimovich vertegenwoordigt de stem van de protesten van 2011. De onvrede over de ongelijke ver deling van de welvaart is nog steeds groot, ook zijn er nu even geen protesten", zegt Avi Temkin, hoofd van de onderzoeksafdeling van de prominente Israëlische za kenkrant Globes. Temkin peilt maandelijks het consumentensen timent in het land. Dat de econo mie de afgelopen weken een steeds prominentere plaats in de verkiezingscampagnes van alle par tijen inneemt, verbaast hem niet. „De economische groei, in 2011 Voormalige journalist Shelley Ya chimovich (52) leidt de Arbeiders partij in Israël sinds haar voorgan ger Ehud Barak zijn pensioen aan kondigde. Het charmante parlementslid is een van de redenen dat de Israëli sche PvdA goed gaat in peilingen. Zes jaar nadat ze een succesvolle journalistieke carrière verliet, werd Yachimovich in 2011 verkozen tot leider van de Arbeiderspartij. Ze is de eerste vrouw in die positie sinds Golda Meir. Als journalist voerde ze actie voor werknemers en vrouwenrechten. Die activistische houding neemt ze ook aan in het parlement. En trou wens eveneens op de middelbare school, toen ze geschorst werd van wege het ophangen van een span doek. Als parlementariër was ze voorzitter van commissies voor ethiek en kinderrechten. Ze zorgde met collega's voor een stel belang rijke sociale wetten. Kleinschalig in leuk dorpje. Appartementen inclusief gratis buurfiets ALGARVE kon zijn familie in Noorwegen bel len. Hij was naar eigen zeggen na zijn tocht door de woestijn geheel uitgeput en uitgedroogd. Bij het beëindigen van de gijzeling in Algerije lijken niet alle terroris ten te zijn gedood. Volgens bron nen binnen de Algerijnse veilig heidsdienst zijn op het gascomplex waar de ontvoering plaatsvond, vijf militanten gearresteerd. Volgens de officiële cijfers van de Algerijnse autoriteiten zijn door de gijzeling en de bevrijdingsacties van het Algerijnse leger 32 terroris ten om het leven gekomen. 1 pers. 419,- P^ Voor informatie/boekingen of gratis brochure: nog 4,5 procent, is in 2012 ver traagd en vorige week werd be kend dat het begrotingstekort dit jaar veel hoger uitvalt. Ook de ge ruchten over nieuwe belastingver hogingen in 2013 zijn de meeste kiezers niet ontgaan." Volgens Temkin is het niet uitgesloten dat de grote groep zwevende kiezers, naar schatting een kwart, uit on vrede over de economische situa tie de partij van Yachimovich op het laatste moment een flinke duw in de rug gaat geven. Toch betwijfelen weinig analisten dat Netanyahu de verkiezingen morgen opnieuw gaat winnen. 'Koning Bibi', zoals hij grappend wordt genoemd, speelt met zijn campagne voor een stabiel en vei lig Israël in op de breed gevoelde angst voor de politieke onrust in het Midden-Oosten en de dreiging van Iran. Kritiek op de groeiende armoede pareert hij door te wij zen op de stabiele economische groei (jaarlijks gemiddeld 4,5 pro cent) die het land sinds het begin van de wereldwijde crisis in 2008 heeft doorgemaakt. „Israël is de economische crisis re delijk ongeschonden doorgeko men door zijn sterke bankensector en het conservatieve financiële be leid van de vorige regeringen. Maar de uitdagingen zijn groot en hervormingen onvermijdelijk," zegt Temkin. De economische groei van de afge lopen jaren werd vooral gedreven door Israëls florerende technologie sector, de grote trots van 'koning Bibi'. Maar de investeringen van technologiegiganten als Microsoft, Intel, Google en Apple in het land kwamen maar een klein deel van de bevolking ten goede. Volgens Temkin is het daarom onvermijde lijk dat de volgende regering de be lastingen voor topinkomens en be drijven moet verhogen om de druk op de middenklasse te verla gen. Zelfs het heiligste huisje in de Israëlische staatsbegroting, de de fensie-uitgaven, moet eraan gelo ven. „Ieder jaar worden onder groot protest van de legertop bezuinigin gen op defensie doorgevoerd, die vervolgens halverwege het jaar weer worden teruggedraaid. Dat kan nu niet meer. De rek bij de be volking is er helemaal uit." WASHINGTON - Barack Obama leg de gisteren in het Witte Huis de eed af voor zijn tweede termijn als president van de VS. Voorzitter John Roberts van het Hoogge rechtshof nam hem de eed af. Obama stelt in zijn tweede periode hoge eisen aan zichzelf. In de ko mende vier jaar moet hij de hoge verwachtingen van 2008 inlossen. Een president kan in zijn laatste termijn meer risico nemen, maar heeft ook te maken met een Repu blikeinse meerderheid in het Con gres. Obama zint op hervorming van de wapenwet en vermindering van de staatsschuld. Belangrijkste opgaven: vertrouwen van de mid denklasse herstellen en de polarisa tie tussen Republikeinen en Demo craten sussen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8