binnenland 17 Piraten slaan nog steeds toe Van Baaien bij aanslag op Bulgaarse politicus Nederlands fregat naar Hoorn van Afrika voor bescherming schepen tegen zeerovers Het fregat Hr. Ms. De Ruy ter vertrok gisteren vanaf Den Helder naar Somalië. De strijd tegen piraterij is daar nog niet gestreden. Verkoop fietsen fors gedaald Hogeschool: 7400 intakegesprekken Lichte aardbeving in Limburg Extra surveillance bij meubelboulevard Witte lakens tegen snelheidsverhoging maandag 21 januari 2013 door Arie Booy en Cyril Rosman Piraterij voor de kust van Somalië is gebaseerd op een simpele business-case het risico gepakt te wor den is voor de piraten klein, de op brengsten zijn groot. „Maar het bu- siness-model is aan het draaien: het risico wordt namelijk steeds groter voor de piraten", zegt woordvoerder Cyrus Modi van het Piracy Reporting Centre in Lon den. „Om dat zo te houden is de aanwezigheid van de marine erg belangrijk." Gisteren vertrokken het comman dofregat De Ruyter en een gloed nieuwe NH-90 helikopter van de vliegbasis Gilze-Rijen vanuit Den Helder naar de Hoorn van Afrika. Ze vormen de Nederlandse in breng van de Europese anti-pirate rij missie Atlanta. Die missie is suc cesvol. Het aantal aanvallen op schepen door Somalische piraten daalt gestaag: in 2011 werden 237 schepen aangevallen, in 2012 nog maar 75. Dat is het laagste aantal sinds 2007. Het aantal daadwerke lijk gekaapte schepen daalde tot veertien. Nederland is één van de landen die kapers ook arresteren en juri disch laat vervolgen. Aan boord van het fregat is een cel waarin ge vangen genomen zeerovers kun nen worden opgesloten als nog niet duidelijk is wat er met hen gaat gebeuren. Tijdens eerdere mis sies zijn ook stoffelijke overschot ten van omgekomen Somalische piraten aan boord van marinesche pen genomen. Dat soort gebeurte nissen maakt diepe indruk op de bemanning. „Dan realiseer je je di rect dat het bloedige ernst is wat we daar moeten doen", zegt een jonge marineman aan boord van de De Ruyter. Hij was eerder al met de Tromp in het piratenge- bied. Een matroos van de dek- dienst: „Ik ga voor het eerst naar het piratengebied. Van anderen heb ik gehoord dat het meestal kalm is, maar dat opeens de vlam in de pan kan slaan." Dat bleek een paar maanden gele den toen mariniers van Hr. Ms. Rotterdam beschoten werden door zeerovers vanaf het land en vanuit een vissersboot. Er raakten geen Nederlanders gewond, maar er vielen wel degelijk slachtoffers aan de kant van de Somalische pi raten omdat het vuur gericht be antwoord werd. Ondanks dergelijke aanvallen van af het vasteland bleek het kabinet deze week tegen een verruiming van het mandaat van de militai ren. Defensie-minister Jeanine Hennis-Plasschaert (WD) zei in een debat in de Tweede Kamer geen voorstander te zijn van mili tairen die op Somalische bodem acties uitvoeren, zoals het CDA zou willen. Volgens Hennis kun nen de pirate'nkampen ook prima vanuit de lucht worden aangeval len. Nederland heeft toegezegd in ie der geval tot eind 2013 mee te doen aan de missie. Maar de kans dat de piraten daarna definitief hun schepen aan land houden is klein. Het aantal kapingen neemt dan af, maar de kapingen en het loskopen van gekaapte schepen kostten in 2011 nog steeds ruim 5,2 miljard euro. „Het echte probleem ligt in Soma lië zelf', zegt Modi van het Piracy Reporting Centre. „Dat is een zoge- noemde failed state, waar deze mis daden ongestraft kunnen worden uitgevoerd. Er is nu een nieuwe re gering in het land, die heeft een enorme taak: het heropbouwen van het land. Een nieuw rechtssys teem, nieuwe gevangenissen, een functionerend land. Dat is de eni ge manier waarop de piraterij be streden kan worden. Maar die we deropbouw zal een tijd duren." Als het fregat De Ruyter en de NH-90 deze zomer terugkeren is de Nederlandse missie dan ook nog niet voorbij: na de zomer ver trekt een amfibisch transportschip van de marine die kant op. AMSTERDAM De verkoop van nieuwe fietsen is vorig jaar met 13,2 procent gedaald naar 1.039.000 stuks, vergeleken met het jaar daarvoor. Dat maakte de RAI Vereniging gisteren be kend. De belangenvereniging wijt de daling aan de economische cri sis en het lage consumentenver trouwen. De verkoop van elektri sche fietsen steeg in 2012 wel licht, met 1,3 procent. ENSCHEDE Hogeschool Saxion (Enschede, Hen gelo, Deventer en Apeldoorn) be gint binnenkort aan intakegesprek ken met de verwachte 7400 nieu we studenten. Dat gebeurt voor het eerst. Zo moet worden voorko men dat studenten in spe de ver keerde studie kiezen en vroegtijdig afhaken. De instelling wil zo het uitvalpercentage sterk verlagen. ROERMOND Midden-Limburg is zondagavond iets voor half acht getroffen door een aardbeving. Volgens het Euro pean Mediterranean Seismological Centre had de aardbeving een kracht van 3,4 op de schaal van Richter. Volgens de brandweer lag het epicentrum bij Maasbracht en Thorn. Bij de brandweer is niets be kend over schade en ongevallen. ENSCHEDE De politie surveilleert vanaf giste ren extra bij de meubelboulevard aan de Hengelosestraat in Ensche de. Het complex met onder meer een Kwantum-filiaal werd zater dagnacht goeddeels verwoest door een brand, 's Middags woedde er ook al een brandje in hetzelfde ge bouw. De politie houdt er rekening mee dat er een pyromaan actiefis. ROTTERDAM Bewoners langs de snelweg A13 in Rotterdam kregen gisteren witte la kens uitgedeeld door politici. Het is een protestactie tegen de verho ging van de maximumsnelheid naar 100 kilometer per uur. Bewo ners is gevraagd de lakens buiten te hangen. Partijen als GroenLinks en CDA willen zo aantonen dat er veel roet er in de lucht zit. Een bemanningslid van de Hr. Ms. De Ruyter neemt afscheid. Het fregat wordt rond Somalië ingezet tegen piraterij. foto Marcel Antonisse/ANP SOFIA - Het had een afschuwelijke executie op video kunnen wor den, maar doordat het wapen van de kleerkast dienst weigerde, ont snapte de Bulgaarse oppositielei der Ahmed Dogan aan de dood. De mislukte aanslag was „een idio te ervaring", zei WD'er Hans van Baaien die het incident van dicht bij meemaakte, gisteren bij Eva Ji- nek op. zondag. Van Baaien - voorzitter van de Li berale Internationale - zou na Do gan spreken op de bijeenkomst in Sofia. Volgens hem waren de emo ties na de mislukte aanslag 'enorm'. „Je denkt helemaal niets. Ik ben gewoon met mijn collega's blijven zitten." Kort daarna sprak hij de zaal toe, om te laten weten dat Dogan niets mankeerde en om iedereen op te roepen kalm te blijven. „Mark Rutte belde nog even. Hij vroeg: wat heb je nou weer uitge haald?", vertelde Van Baaien. De premier refereerde aan eerdere in cidenten, in Thailand en Nicara gua, waar Van Baaien ook al eens in een lastig parket terechtkwam. „Gelukkig is dat allemaal goed afge lopen, net als nu." Overigens heeft Van Baaien later op de dag gewoon nog zijn speech gehouden. De WD'er laat zich door de mislukte aanslag niet weerhouden om nog te spreken voor zalen als voorzitter van de In ternationale. „Je moet dit blijven doen, want je helpt mensen om de democratie te verbeteren. En dit soort incidenten zijn uitzonde ringen." Ahmed Dogan (58) is de oprichter van de Bulgaarse liberale partij Be weging voor Recht en Vrijheid (DPS), die vooral steun geniet on der de islamitische minderheid - onder wie voornamelijk Turken - in Bulgarije. Tot zaterdag, de dag van de aanslag, was Dogan voorzit ter van de partij. Dogan was in maar liefst zeven verkiezingen lijsttrekker en zegt 'al le minderheden' in Bulgarije te vertegenwoordigen. DPS is al jaren de derde partij van het land, maar is ook niet onomstreden vanwege 'stemtoeristen': expats die terugge haald worden om hun stem uit te brengen in Bulgaarse verkiezingen. zie onze website:buitenland Bizarre beelden van mislukte aanslag op Ahmet Dogan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7