361 sport Mali breekt de ban tijdens Africa Cup Nadia Schaik slaat twee keer toe in de dressuur 10 Paardenmiddel tegen kou: boterhamzakjes Kerkhove mist De Vleeschauwer hoofdtoernooi turnt naar goud op het nippertje op regiotitelstrijd maandag 21 januari 2013 PORT ELIZABETH - Mali heeft de eer ste zege in het toernooi om de Afrika Cup binnen. Aanvoerder Seydou Keita loodste zijn ploeg zondagavond in het Nelson Man dela Bay Stadium in Port Eliza beth voorbij Niger: 1-0. De voor malig middenvelder van FC Barce lona scoorde zes minuten voor tijd, na daarvoor al heel hard op de lat te hebben geschoten. Hij pro fiteerde van een misser van doel man Daouda Kassaly. Zijn treffer zorgde voor de eerste beslissing in het evenement in Zuid-Afrika. Het gastland en Kaapverdië open den het toernooi zaterdag in Soc cer City in Johannesburg met een o-o-gelijkspel. Bij Zuid-Afrika viel Ajacied Thulani Serero na een uur in en stond oud-speler van FC Twente Bernard Parker in de basis. Kaapverdië trad met Toni Varela van Sparta aan in de basis. Guy Ra mos (RKC Waalwijk) en Josimar Lima (Dordrecht) bleven negentig minuten op de bank. Ook Marok ko en Angola kwamen vervolgens niet tot scoren. De omstandighe den in Soccer City hielpen niet be paald mee: het regende onophou delijk in het koude Johannesburg. Mounir El Hamdaoui, die net als oud-eredivisiespelers Nordin Am- rabat, Karim El Ahmadi en Oussa- ma Assaidi in de basis stond, kreeg in de eerste helft twee goede kan sen. Zijn inzetten werden echter knap gepareerd door de Angolese doelman Lama. Ghana kwam tegen Congo op een 2-o-voorsprong, maar verspeelde die marge. Daardoor eindigde de wedstrijd in 2-2. De Ghanees Em manuel Agyemang Badu tekende in de veertigste minuut voor het eerste doelpunt in de Afrika Cup 2013. Kwadwo Asamoah verdubbel de de voorsprong. Congo gaf zich niet gewonnen en kwam langszij via treffers van Trésor Mputu Ma- bi en Dieumerci Mbokani. ANDRÉziEUX-BOUTHÉON - Tennis ster Lesley Kerkhove heeft zich zondagavond de kaas van het brood laten eten tijdens de laatste kwalificatieronde van de challen- ger in Andrézieux-Bouthéon. De Zierikzeese stond met 7-6 en 4-2 voor tegen de Letse Diana Marcin- kevica, maar gaf de partij nog uit handen. De tweede set ging met 7-5 naar de Oost-Europese en de derde met 7-6. Bij winst was de 21-jarige Zeeuw se, die zaterdag nog met tweemaal 6-4 van de Francaise Charlene Sau- teun won, doorgedrongen tot het hoofdschema van het Franse i/ 25.000 dollartoernooi. Angelique van der Meet zou ook kwalificaties spelen. De tennisster uit 's-Heer Abtskerke ging echter vrijdagavond door haar enkel en meldde zich daarom af. veldhoven - Bij de regiokampioen- schappen turnen voor mannen in Veldhoven kwamen de deelne mers van Thor uit Sas van Gent goed voor de dag. Royan Kooij- man behaalde bij de jeugd vijfde divisie een tweede plaats te beha len. Hij kwam tot een totaal van 61,10 punten. Stijn de Vleeschauwer werd regio kampioen in de categorie junioren 2 (derde divisie). De Zeeuws-Vla ming kwam op een score van 70,95 punten. Hij turnde een bijna foutloze wedstrijd. Uitschieters voor Pauwels waren vloer en volti ge- Mathieu Pauwels, die voor het eerst in de tweede divisie senioren uitkwam, veroverde brons. Hij haalde 70,50 punten. Winnaar Bjarne ten Wolde uit Veldhoven kwam aan 71,60 punten. door Lucien Roelandt serooskerke - Nadia Schaik ken de in de klassen Mi en Li een suc cesvol optreden tijdens de dres- suurwedstrijd in Vrouwenpolder. Ze won twee keer. Het winterse weer speelde organi satie en ruiters parten. Wegens de slechte toestand van het terrein mochten de paarden niet buiten worden los gereden en werd er maar één proef rijden. Voor Nadia Schaik reden om er met Veersedam's Bo in de klasse M meteen vol voor te gaan. De amazone uit Middelburg liep met de in de draf en galop uitblinken de bruine merrie met 69,33 pro cent naar de overwinning. Kees Francke uit Grijpskerke eindigde met de zwarte Friese hengst Wyt- se met 59,33 procent op de tweede plaats. „Bo had kennelijk geen warmlo- pertje nodig om goed te presteren. Ze liep met veel uitstraling door de baan en bij de draf en galop scoorden we achten. Jurylid Nicoli- ne Vos vertelde me dat ze had ge noten van de manier waarop ik Bo had voorgesteld", vertelde Nadia Schaik naderhand. Won ze in M met de vingers in de neus, in de categorie L moest Schaik met de merrie Shakira alles uit de kast halen om het oranje erelint in de wacht te slepen. Ze behaalde met de Santiago-dochter 64 procent Dat was evenveel als Si- mone Janse uit Vrouwenpolder met de hengst Special. In het recht- gericht, ontspannen en in de aan leuning was Shakira echter de bes te. Schaik: „Ik ben tevreden. Het was voor Shakira haar eerste wed strijd. Ze liep super en dacht goed mee." De thermometer wees zaterdag -3 aan op camping Stelleplas maar door de harde oostenwind was de gevoelstemperatuur -10 Twee jonge wielrenners winnen de laatste wedstrijd van de ATB-Wintercompetitie. Op cam ping Stelleplas bij Heinkenszand is de zeventienjarige Pim van der Swaluw bij de mannen het snelst. Marquerite de Neve (18) wint bij de vrouwen. door Koen de Vries heinkenszand - Het was koud, za terdag tijdens de elfde en laatste wedstrijd van de ATB-Wintercom petitie in Heinkenszand. De ther mometer wees -3 aan en de harde oostenwind maakte het er niet aan genamer op. Vooral de toeschou wers hadden er last van. De dik- aangeklede renners kregen het na een paar rondjes vanzelf warm. Voor sommigen was het ook nog eens glibberen en glijden. Voor naamste slachtoffer op het toch goed aangeveegde parkoers was Eloy Raas, die aan het begin van de tweede ronde slipte en ten val kwam. Na behandeling door de EHBO bleek de schade aan zijn rechter bovenbeen mee te vallen. Natuurlijk hadden de renners alle maal handschoenen en dikke sok ken aan en ook thermo-onder- goed met verschillende laagjes kle ding daaroverheen. Arm- en been stukken hielpen extra bij het warmhouden van de ledematen. Maar dat was voor sommige deel nemers niet genoeg. Verschillende renners gebruikten onconventionele middelen om de winter op afstand te houden. Pim van der Swaluw, de winnaar bij de mannen, hield zijn voeten warm met plastiek boterhamzakjes. „Ik heb ze om m'n blote voeten ge daan en bij m'n enkels vastgeta- ped. Daaroverheen dikke sokken en m'n schoenen. Het is een tip van Johnny Hoogerland. Hij schijnt het vaak te doen", aldus de inwoner van Kwadendamme. Het geheim van de winnares wa ren latex-handschoenen. Ze wor den vooral in de medische wereld gebruikt, maar voor Marquerite de Neve uit Middelburg waren ze een wondermiddel om haar handen warm te houden. „Met m'n gewo ne handschoenen erover heen heb ik het niet koud gehad. Ik had trou wens ook twee paar sokken over elkaar", meldde ze. Andere deelnemers smeerden warmte-gel op hun lichaam, maar daar wilde de talentvolle Milan Va der niet aan. „Dat is me door de bondscoach afgeraden", legde hij uit. „Het werkt vaak averechts." De Middelburger die beslag legde op de derde plaats had wel andere voorzorgsmaatregelen genomen: niet al te hard opgepompte ban den met extra veel profiel en an ti-vries op z'n ketting en schakel onderdelen. „Sneeuw tussen je de- railleur bevriest. Dan kun je niet meer schakelen." Het was mooi dat de laatste wed strijd van de ATB-Wintercompeti tie twee fanatieke, jonge winnaars opleverde. Marquerite de Neve (18) deed aan vier van de elf wed strijden mee en won er twee. Ze hoopt op een beter seizoen dan het vorige, want toen maakte ze nauwelijks kilometers door fysieke problemen na valpartijen. De cios-studente treedt toe tot de Endura Lady Force, de Zeeuwse vrouwen-wegploeg die elk jaar een beetje sterker wordt.' „Ze heeft genoeg talent om heel goed mee te kunnen. Ze is zeer gedreven", sprak haar vader na de wedstrijd. Dat blijkt wel, want begin volgen de maand gaat ze op een zelfbetaal- de trainingsstage van negen dagen in het Spaanse Calpe. Positieve woorden waren er ook voor Pim van der Swaluw (17), maar dan uit de mond van zijn twee jaar oudere zus Anne, die vijf de werd bij de vrouwen. „Er zit een goede kop op", zei ze over haar broer. „Hij leeft als een prof. Geen alcohol, niet stappen, op tijd naar bed. En hij is mentaal heel sterk." De wedstrijd in Heinkenszand was pas de tweede van het seizoen op de mountainbike voor de fiet senmaker in opleiding. Hij hield zich deze herfst en winter voorna melijk bezig met veldrijden, met deelname aan het NK voor junio ren vorige week als hoogtepunt. Nu gaat hij verder als mountainbi- ker. De nationale topcompetitie is zijn voornaamste doel. Nutswerk-renner Van der Swaluw reed een uitgekiende race. Hij hield zich eerst schuil in een groep van zes, die koploper Edzard van Ewijk achtervolgde. Daarna trok hij ten aanval. Hij liet hij de Belg Danny Sleeckx, diens landgenoten Robby Meul en Kevin Vleurinck, Milan Vader en zijn selectiegenoot Rik Jansen uit Beuningen ter plaat se en rekende daarna ook af met Van Ewijk. Door een val in de laat ste ronde kwam Sleeckx, de eind winnaar van de competitie, nog dichtbij maar op de streep be droeg het gat nog acht seconden. Marlies Kort loopt gedecideerd aan kop in de Deltacross. Zij toonde zich oppermachtig tijdens de wedstrijd over 4200 meter. foto Dirk-Jan Cjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 68