iól zeeland Voor vuuf cent kael Elk kind heeft recht op Informatie vergaren is voor zeeland in de vorige eeuw Geld inzamelen voor cultuur om kwalijke gevolgen van bezuinigingen te maandag 21 januari 2013 WÊÊKÊÊÊtKÊtÊÊÊÊBKÊÊHÊÊKÊÊtÊÊÊtÊKM Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Lindenbergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. De raadkaart van maandag 14 januari lijkt voor heel wat hoofdbrekens te heb ben gezorgd in de af gelopen dagen. Slechts tien inzen dingen kwamen er binnen op de redactie, maar ze waren wel alle maal juist. Jan en Toos de Nooijer uit Vrouwenpolder schrijven: 'De foto is genomen in de Dorpsstraat in Gapinge, gemaakt vanaf Seroos- kerke. Wij zijn er allebei geboren. Het tweede huisje rechts was het kleinste van Gapinge en met zes gulden huur per week ook wel het goedkoopste. We hebben er de eer ste zes jaar van ons huwelijk ge- woönd en hebben er twee kinde ren gekregen'. Jaap Paauwe uit Gapinge conclu deert dat de foto is genomen voor het jaar 1919. 'Op de raadkaart is nog een grindweg te zien en in 1919 is de eerste stenen weg geko men richting Serooskerke. In de eerste woning rechts heeft tot 1940 mevrouw Glerum gewoond, weduwe van politieman Glerum die het huis waarschijnlijk ge bouwd heeft. In de oorlog is het gevorderd door de Duitsers en om gebouwd tot badhuis'. Jaap Looise kan zich ook nog het een en andere herinneren: „Schoenmaker Luteijn woonde in het achterste huisje rechts. Dat was een indrukwekkend figuur met een snor, die dagelijks in een laag stoeltje voor zijn werktafel be zig was met reparatie van paarden tuig of schoenen. Zijn nevenbe roep was barbier, zo was hij ook bedreven in knippen en scheren. Het tarief was toen 'vuuf cent kael en een dubbeltje mee een kuufje'. Toen ik 5 a 6 jaar was stapte ik met een stuiver in mijn knuistje naar die indrukwekkende man. Hij pakte je op, zette je op een ver hoogde stoel en begon met knip pen. Dat was niet altijd pijnloos omdat die grote knijpschaar waar schijnlijk óók voor het scheren van schapen werd gebruikt.' De winnaars van de waardebon zijn: Meneer Paauwe uit Gapinge, Leendert de Wild uit Kats en Han Pluijmers uit Goes. Het Leen de Broekert Fonds streeft naar meer aandacht van het publiek voor het ondersteu nen van muziekstudenten. Met een concert zaterdagmiddag in de Koorkerk in Middelburg hoopt het fonds de belangstel ling flink te stimuleren. door Jeanette Vergouwen Eigenlijk zou ieder kind de kans moeten krijgen een muziekinstrument te le ren bespelen, naar aanleg en keuze, onder leiding van een goede docent." Dat was een har tenkreet van de in 2009 overleden musicus Leen de Broekert. Zijn wens werd opgepikt door de initiatiefnemers van de stichting Leen de Broekert Fonds, dat in 2010 werd opgericht. Belangrijkste doelstelling is financiële steun te verstrekken aan jongeren die om geldelijke redenen af moeten zien van een gewenste muzikale scho ling. Daarmee scharen de betrok ken zich bij de creatieve mensen die op specifieke wijzen proberen geld in te zamelen voor cultuur nu in Nederland de afgelopen jaren flink is gesneden in de subsidies voor culturele instellingen. Orkes ten moesten verdwijnen, muziek scholen kwamen in moeilijk vaar water terecht. Om wat meer aandacht voor het fonds te krijgen wordt zaterdag een concert verzorgd in de Koor kerk waar De Broekert meer dan dertig jaar bijna dagelijks speelde. De titel van het concert Bach ge- spe(e)ld verwijst naar de composi tie Sortie (2001) van De Broekert, waarin hij diverse Bachmotieven verwerkte. Deze compositie zal binnenkort ook verschijnen als bladmuziek bij Boeijenga in Leeuwarden. De Broekert loofde destijds bij de presentatie bij wijze van grap een prijs uit voor wie alle motieven kon duiden. In het concertpro gramma van zaterdag aanstaande staan werken, die gerelateerd zijn aan deze motieven, waaronder het befaamde preludium en fiiga op B-A-C-H van een grote bewonde raar van Bach: Franz Liszt. Organist Jan Wisse, destijds als leerling begonnen bij Leen de Broekert, verzorgt de orgelvertol kingen. Na zijn opleiding aan de Zeeuwse Muziekschool studeerde hij aan de conservatoria in Den Haag en Parijs, verzorgde vele or gelrecitals, nam deel aan concour sen en won verschillende prijzen. Wisse voert op het fraaie Van Vul pen orgel van de Koorkerk naast de Sortie, een vrolijk werk in laat- romantische Franse stijl van De Broekert en de imposante Liszt- compositie ook nog de overbeken de Toccata con Fuga in d, BWV 565 uit. Ook de trompettisten Els Mille- naar en Tiny van de Wijdeven wer ken mee aan het concert. Zij spe len beiden in het Zeeuws Orkest Tiny speelt concert in D van Torel- li en een concerto van J.J. Mouret op piccolo trompet. Als trompet duo-vertolken Tiny en Els twee de len uit the Fairy Queen van H. Purcell. „Wij waren collega's en vrienden van Leen", vertelt Tiny, die nog steeds als leraar trompet verbon- door Emile Calon We kunnen niet meer afwachten. We moeten doorpak ken, zo zegt recher chechef Toine Timmerman. Hij doelt niet alleen op de grote actie vorige week bij Torentijd, waarbij de politie door massaal aanwezig te zijn een mogelijke uitbraak pro beerde te voorkomen van een Ter- neuzense gedetineerde. Maar ook enkele maanden geleden, toen de politie besloot een Vlissingse jon geman op te pakken omdat een kennis vreesde dat hij op school iets zou uithalen. „We kregen een seintje dat zij bang was dat hij misschien iets geks zou doen. In een dergelijk ge val kunnen we niet afwachten. Moeten we handelen." Dus werd die jongeman opgepakt door een arrestatie-eenheid van de Zeeuwse politie. Afgélopen weekend kwam op verzoek van de Zeeuwse politie ook een arrestatieteam in actie in Rotterdam, om daar iemand aan te houden die mogelijk iets van plan was tegen zijn ex in Zierik- zee. Timmerman: „Ja, weer Zierik- zee." Of die man daadwerkelijk zijn ex iets zou aandoen, weet Tim merman niet. „De informatie die wij kregen was serieus genoeg om in actie te komen. En wat bleek, hij had een vuurwapen in in zijn huis liggen." Het drama in Zierikzee, bijna drie jaar geleden, waarbij een man twee van zijn kinderen ombracht en vervolgens zelfmoord pleegde, heeft zijn sporen nagelaten bij de Zeeuwse politie en het Openbaar Ministerie, zo vertelt Timmerman. „Zoiets willen we niet nog eens meemaken. Als we signalen krij gen dat zoiets misschien zou kun nen gebeuren, gaan wij erop af. Proberen wij zoiets te voorko men." Hij geeft wel aan dat daarbij alle wettelijke regels in acht worden ge nomen. „Maar we pakken eerder door, treden eerder op." Om die re den is informatievergaring ook steeds belangrijker geworden. „Als er iets voorvalt, willen we direct weten wat we kunnen verwach ten." „En liever nog eerder", zo zegt hij, „zodat we misstanden kunnen voorkomen." Terugblikkend op de actie bij To rentijd geeft de rechetchechef wel aan dat binnen het korps de vraag is gerezen wat de politie moet doen als er nog eens een dergelijke melding komt. „Ik weet niet of we dat weer op dezelfde manier zul len doen." Hij weet wel dat het niet eenvou dig is iemand te bevrijden uit To rentijd. En hij geeft ook aan dat het niet echt aannemelijk is dat de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 44