321 sport Niels Mesu tweede in (T T t ••11 1 T jongerenklassement Met IS ilOOg tij Cl Q3.t uC K van KPN Marathon Cup Tommy Staal snelt naar winst in Abdijcross p Zweistra derde Eerste verlies in Amsterdam van Barcelona in competitie Scheidsrechters geven het goede voorbeeld tijdens Nederlands kampioenschap Het NK zaalvoetbal voor voetbalscheidsrechters kent nauwelijks een wanklank. De arbiters zijn zich bewust van de voorbeeldfunctie die zij vervullen. maandag 21 januari 2013 &ÊIÊÊKÊÊÊÊÊÊÊKÊKÊÊÊKÊËÊKÊÊÊÊM door Jan Dagevos AMSTERDAM - Niels Mesu is als tweede geëindigd in het jongeren- klassement van de KPN Marathon Cup. De uit Middelburg afkomsti ge schaatser, die in de topdivisie uitkomt, werd zaterdagavond op de Jaap Edenbaan in Amsterdam hiervoor gehuldigd. Tijdens de finalewedstrijd zaterdag maakte Niels Mesu deel uit van de voorste groep van 28 rijders. Hij knokte voor wat hij waard was, maar moest genoegen nemen met de achttiende plaats. Zijn broer Er- win Mesu miste de slag. De zege in Amsterdam ging naar Arjan Stroetinga. In het eindklassement legde Niels Mesu beslag op de elfde plaats, Er- win vond zich terug op de 51e plek. In de eerste divisie miste Antwan Tolhoek uit Yerseke de slag toen een groep rijders een ronde voor sprong pakte. Daarna kwam hij in het peloton nog ten val. Hij werd 50e, in het eindklassement werd hij achttiende. Bij de gewestelijke kampioen schappen voor de jeugd In Eindho ven was er een derde plaats voor Arjen van Damme uit Yerseke. Adriaan Provoost uit Domburg heeft zich voor het NK masters lan- gebaan geplaatst. Die titelstrijd is op 10 en 11 februari op de kunstijs baan De Scheg in Deventer. Na verschillende kwalificatiewed strijden 500, 1500 en 3000 meter in Breda, Erfurt en Heerenveen kwam de 52 jarige Domburger tot een zesde plaats in het plaatsings klassement. Dat was voldoende om een uitnodiging te ontvangen voor het allroundkampioenschap masters 50-55 jaar. KERKRADE - Tommy Staal heeft zondagmiddag de Abdijcross bij de junioren A op zijn naam ge schreven. De atleet uit Nieuw-Haamstede noteerde in Kerkrade een tijd van 25.09 minu ten over een afstand van 7400 me ter. De winnaar van het crosscir cuit maakt een goede kans op deel name aan het EK cross in Belgra do. Tim van den Broeke uit Vlissingen eindigde als zevende in 26.43 mi nuten. Bij de senioren kwamen Tim Pleij- te en Ronnie Overgaauw uit Zoute- lande en Erwin Harmes uit Mid delburg in actie. Pleijte finishte als 22e in de wed strijd over 9600 meter in 33.53, Harmes was 22 seconden langza mer in de sterk bezette wedstrijd en werd 27e. Overgaauw kwam als 39e over de eindstreep in een tijd van 35.35 mi nuten. Khalid Choukoud was de beste Ne derlander op de derde plaats. De Nederlands kampioen moest in de ijskoude veldloop, met ijsregen en sneeuw als extra tegenstanders, twee Kenianen voor zich dulden. Amos Mitei won, David Bett ein digde als tweede. Bij de vrouwen zegevierde Maureen Koster. Ze hield de Bel gische Veerle Dejaeghere achter zich. Ruth van der Meijden liep naar de derde plaats. Op de korte cross eindigde Moha- med Berok als tweede. De Maurita- niër won vorig weekeinde nog de Indoortrail in de Zeelandhallen in Goes. Bij de vrouwen eindigde Es ther Platteeuw van Scheldesport op deze afstand als achttiende. AMSTERDAM - Dressuuramazone Thamar Zweistra uit Schore is op Jumping Amsterdam derde gewor den in de finale van de Lichte Tour. Met de tienjarige Rubi- quil-nakomeling Whoopy scoorde ze in de kür 71.333%. Lynne Maas uit Schiedam, vriendin van Zweis tra's stalgenoot Laurens van Lie ren, won de wedstrijd met het paard Salo (77,208%). Jeanine Nieuwenhuis (Seroosker- ke) won de teamwedstrijd voor ju nioren en young riders. Met Hexa gons Baldacci kreeg de Europees ju niorenkampioene 73.125% van de jury. Lisanne Zoutendijk (75.125%) en Stephanie Kooyman (73.125%) waren haar teamgenoten. Jasmine de Koeijer (Sint Jansteen) werd met haar team tweede. Met haar paard TC Take it Easy haalde ze 72.208%. Claudia Fassaert (Vogel waarde) werd in de Grand Prix met Donnerfee elfde (70,191 SAN SEBASTIAN - FC Barcelona is za terdagavond tegen de eerste neder laag in de competitie dit seizoen aangelopen. De Catalaanse club ging met 3-2 onderuit bij Real So- ciedad door een doelpunt in bles suretijd van Imanol Agirretxe. Barcelona speelde het laatste half uur met tien man, nadat Gerard Pi qué zijn tweede gele kaart had ge kregen. Op het moment dat de ver dediger naar de kant moest, stond de koploper in de Primera Divi sion nog met 2-1 voor dankzij doel punten van Lionel Messi en Pedro. In de 62e minuut tekende Gonzalo Castro voor de gelijkmaker. Eerder was hij ook al verantwoordelijk voor de aansluitingstreffer. In bles suretijd bezorgde Agirretxe met een intikker voor de eerste compe titienederlaag van FC Barcelona in het seizoen 2012/2013. Een gele kaart. Dat was za terdagmiddag de enige straf die werd uitgedeeld tijdens het NK zaalvoetbal voor voetbalscheidsrechters. „Du wen in de rug en daarna een haak- beweging. Daar staat maar één sanctie op", zei arbiter Bram van Wichen over de prent die hij uit deelde. Om er meteen op te laten volgen: „Maar het was een heel sportief toernooi hoor. Voor de rest had ik m'n wedstrijden bij wij ze van spreken met m'n ogen dicht kunnen fluiten." In een tijd waarin geweld vanwege de fatale aanval op de Almeerse as sistent-scheidsrechter Richard Nieuwenhuizen op en rond de vel den prominent aandacht krijgt, ga ven de scheidsrechters in sportcen trum Vliegende Vaart in Terneu- zen een fraai visitekaartje af. Er werd niet getierd of gescholden. Overtredingen waren in de meeste wedstrijden op de vingers van één hand te tellen. Onderlinge irritatie was er af en toe wel. „Verdomme, waarom geef je 'm nou niet", beet een speler van het district Drach ten en omstreken een ploeggenoot toe omdat hij de bal in kansrijke positie niet kreeg aangespeeld. „Je ziet het, scheidsrechters zijn net mensen", merkte Geleijn de Putter daarover droogjes op. De 52-jarige inwoner van Zaamslag fluit al 35 jaar zijn wedstrijden. Net als zijn collega's zou hij het te leurstellend hebben gevonden als het toernooi niet in een harmo nieuze sfeer zou zijn verlopen. „Het is niet meer dan normaal dat wij het goede voorbeeld geven. Dat afschuwelijke voorval in Alme- re doet daar niks aan af." Extra gespannen was De Putter niet voorafgaand aan het NK. Ook niet nu directe collega's aan zijn ar bitrale verrichtingen werden on derworpen. „Je zou misschien ver wachten dat er af en toe een dis cussie zou ontstaan. Niks van dit alles. Alles wordt zonder morren geaccepteerd." De Putter heeft het wel eens an ders meegemaakt. Geweld is vol gens hem van alle tijden, al merkt hij de laatste jaren dat de lontjes bij (zaal)voetballers korter zijn dan voorheen. „Zelfs als er gewon nen wordt, reageren spelers kriebe lig. Er is nauwelijks meer ruimte voor enige relativering." Ook de Zeeuws-Vlaming werd ooit geconfronteerd met zwaar ge weld. In het zaalvoetbalduel Melk en Bier-Dow in de Terneuzense competitie werd hij neergeslagen door een speler van Melk en Bier die het niet eens was met de rode kaart. „Die kerel had al geel gehad. Toen hij bleef mekkeren gaf ik hem rood. Nadat de wedstrijd weer verder ging, viel hij me langs achteren aan, waarna ik neerging. Ik was niet bewusteloos, maar toch. Het was een totaal onver wachte aanval. Uiterst laf natuur lijk." De verrichtingen van arbiter Geleijn de Putter uit Zaamslag waren tijdens hel: NK zaalvoi cussie onder zijn collega's. De bewuste speler werd meteen le venslang geschorst. „Die heb ik ge lukkig nooit meer teruggezien. Het had een enorme impact. Die vent had een kwalijke reputatie. De politie adviseerde me zelfs om er geen werk van te maken. Dat heb ik toen ook maar niet gedaan. Achteraf onbegrijpelijk, maar goed, gedane zaken nemen geen keer." De Putter kreeg veel steun van zijn zaalvoetbalcollega's. Mede daardoor pakte hij draad in het nieuwe seizoen na de aanval op zijn persoontje weer op. Toch was het daarna af en toe slikken. „Zo als die keer dat er toch weer ie mand op het veld verscheen die eerder bij zijn vorige club was ge royeerd. Dan denk je bij jezelf: hoe is het mogelijk." Een dergelijke gang zaken was voor De Putter geen aanleiding Grote vreugde bij de Zeeuws-Vlamingen na het eindsignaal van de finale van het NK zaalvoetbal voor scheidsrechters. foto Peter Nicolai 1I2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 32