281 sport Lars van der Haar ruikt aan WK-podium De beerput is open, maar hoe nu verder? Marianne Vos: meer balanceren dan afzien De dopingbekentenissen die het donkere verleden van de Rabobank-ploeg afgelo pen weekeinde nog een beetje meer blootlegden, bieden ook kansen op een betere toekomst. maandag 21 januari 2013 door Ad Pertijs HOOGERHEIDE - De Vlamingen moesten gisteren diep graven in hun geheugen. Om er achter te ko men dat het sinds 21 januari 2001 (Pontchateau) niet meer was voor gekomen dat er géén Belg op het podium van een wereldbeker- veldrit had gestaan. De Tsjechi sche winnaar Martin Bina, de Ne derlandse nummer twee Lars van der Haar en de Zwitser Simon Zah- ner hielden het winterse erescha- vot in Hoogerheide vrij van Vla mingen. „Dat zegt me op zich niet veel", zei Van der Haar. „Een tegenstan der is voor mij een persoon en geen land." Twee weken voor het WK moeten er voor de jeugdige Rabo-kopman uit Woudenberg dan ook geen overhaaste conclusie getrokken worden. Niet over de Belgen, die Niels Albert moeizaam de wereld beker zagen winnen, en niet over hem zelf. „Ik zal de wereldtitel straks in Amerika niet laten liggen, maar ik vind niet dat ik er nu al recht op heb. Als ik win heb ik die wedstrijd gewonnen, maar mag ik me eigenlijk nog niet dé wereld kampioen noemen." Daarvoor moet je volgens hem de hele winter door toonaangevend zijn geweest in de crossen. Van der Haar: „Ik heb er altijd al een hekel aan gehad als iemand wereldkam pioen werd van wie je nog nooit had gehoord." De kleine kuitenbij- ter wil er maar mee zeggen dat hij nog niet op een dusdanig constant hoog niveau presteert, dat de resul taten van de laatste weken hem au tomatisch tot titelfavoriet bombar deren. „Lars is momenteel bezig met een carrière, niet met een wedstrijd", verduidelijkt bonds coach Johan Lammerts. Dat hij zou gaan schitteren in de wereldbekerfinale in Hoogerheide had Van der Haar gistermorgen bij het wakker worden ook niet ver wacht. „Ik keek er echt tegenop om in deze omstandigheden te gaan crossen. Vind je het gek. Dit ben je niet gewend als veldrijder. Deze omstandigheden ga ik ten- Lars van der Haar in actie in Hooger heide. foto Adri van de Wege minste nooit trainen. Als het weer zo is, ga ik niet naar buiten." Vanaf de start moest hij in de sneeuw daarom eerst zijn ritme zien te vinden op het gladde en verraderlijke parkoers. „Tot ik het leuk begon te vinden om met die fiets te glijden en rijden in de sneeuw." In het begin van de wed strijd werd hij ook nog eens om ver gereden door Bina. „Door on ze later winnaar dus. Ik heb hem voor alles en nog wat uitgemaakt", sprak hij over de Tsjech die dolge lukkig was met zijn eerste grote ze ge nadat hij in 2001 wereldkampi oen was geworden bij de junioren. Bina voelde zich in zijn sas in wat Van der Haar 'De Hel van Hooger heide' noemde. Hij sloeg een gaat je en de Nederlander ging bij de achtervolging een paar keer iets te enthousiast te werk, waardoor hij foutjes ging maken. Richard Groenendaal, Daniele Pon toni en Peter Dlask stonden in 2001 kort voor het WK samen op het podium van de wereldbeker. De Belgen pakten de wereldtitel. Van der Haar: „Ik laat me niet gek maken nu. Vroeger gebeurde dat wel eens, maar nu niet meer." jllWWMMmaipiWMil» Danny Nelissen gebruikte twee jaar lang doping. Heeft de hardnekkig heid waarmee Jan Raas journalisten uit zijn buurt houdt, sinds hij in 2003 is vertrokken als teammanager van Rabobank, dan toch te maken met een groot geheim dat hij koste wat kost geheim wilde houden? Do ping en Rabobank: volgens de hoge ethische normen die de beleidsbe palers van de grootste Nederlandse wielerploeg veelvuldig uitdroegen sinds de oprichting van de ploeg in 1996 waren het onverenigbare za ken. De krampachtigheid waarmee zij hun hoofd afwendden van de dopingcultuur blijkt met terugwer kende kracht een grote leugen. Een artikel in de zaterdageditie van NRC Handelsblad voegt na de affai re Rasmussen en de dopingbeschul- digingen aan het adres van Michael Boogerd, Erik Dekker en Denis Menchov, een nieuwe episode toe aan datgene wat Jan Raas vanaf het prille begin moet hebben geweten. De introductie van het wondermid del epo dwong zelfs de keurige Ra bobank om zijn principes over boord te gooien. Danny Nelissen was de eerste Rabo-renner van zijn generatie die zaterdag voor de ca mera van RTL openheid van zaken door Patrick Delait gaf. Ook bij de oranje brigade was doping gemeengoed. Niet voor niks omschrijft Thomas Dekker, in 2005 overgestapt naar de Ra- bo-profploeg, doping als een 'way of life'. Wie er niet aan meedeed, hoorde er niet bij. Zelfs Mare Lotz, een doodgewone knecht, was niet opgewassen tegen de aantrekkings kracht van verboden vrucht epo. Opvallend: alle renners die afgelo pen weekeinde bekenden, verwij zen naar de toekomst. De huidige generatie renners, onder aanvoe ring van Robert Gesink, Wout Poels en Bauke Mollema mag niet meer overkomen, was ons is ge beurd, doet Danny Nelissen een ap pèl op alle betrokken instanties om te komen tot een open dialoog over doping. Renners, ploegen, bon den en de media: ze hebben vol gens de Limburger allemaal gedeel de schuld en zullen dus samen aan de wederopbouw moeten werken van de lek geschoten wielersport. Het is een noodkreet die ter harte moet worden genomen. Terwijl de dopingdiscussie in Ne derland sinds enige tijd in alle he vigheid woedt, blijft het over de grens opvallend stil. Hoe nóbel ook, de intenties van de KNWU en de drie Nederlandse profploegen om schoon schip te maken, hebben alleen effect als ze navolging krij gen in internationaal verband. In afwachting zal het incasserings vermogen van de Nederlandse wie lersport op de proef worden ge steld. De boetedoening van Nelissen, Dekker, Lotz en eerder ook al Ste ven de Jongh, zal de komende da gen of weken vermoedelijk een ver volg krijgen. Hoe lang kan Michael Boogerd de vele verdachtmakingen nog blijven weerleggen? Hoe lang kan Erik Dekker zijn handen nog in onschuld wassen? Nog meer op heldering van het donkere Rabo- bank-verleden lijkt een kwestie van tijd. Het is te hopen dat ook de UCI en de internationale dopinginstanties lessen trekken uit het Rabo- bank-drama. Hoe lang zal het nog duren voordat dopingartsen defini tief uit het peloton worden ge weerd? Geert Leinders, de man die bij Rabobank de spuit hanteerde, werd na zijn vertrek gewoon inge lijfd door Team Sky, de ploeg van Tourwinnaar Bradley Wiggins. Zou de Belg zich bij de Britten wel aan de spelregels hebben gehou den? Zelfs Jan Raas zou een positieve draai kunnen geven aan de huidige dopingonthullingen. Door zijn stug ge persoonlijkheid voor even aan de kant te schuiven en te vertellen waarom onder zijn bewind is ge beurd wat is gebeurd, zou Raas zichzelf verlossen van een loden last én begrip kweken bij de publie ke opinie. En juist begrip kan in deze woelige tijden de eerste stap zijn naar een adequate aanpak van het probleem. Meer dan louter een veroordeling. door Ad Pertijs HOOGERHEIDE - Het mag voor Ma rianne Vos over twee weken vrie zen in Louisville, de Amerikaanse stad waar het WK veldrijden wordt gehouden. „Ik heb geen mo ment mijn hart vast gehouden", zei ze terugkijkend op de laatste wereldbekerwedstrijd, die in het Brabantse Hoogerheide werd afge werkt op een verraderlijk gladde en witte omloop. De manier waar op ze naar de overwinning reed zag er even gemakkelijk als gecon troleerd uit. „Ach, gemakkelijk is het nooit op zo'n parkoers. Het is wel meer balanceren dan afzien." De wereldkampioene kan het alle bei en dat kan niet gezegd worden van haar grote concurrente Katie Compton. De Amerikaanse, die niet naar Hoogerheide was geko men omdat ze de wereldbeker toch al gewonnen had, is wat ze zelf noemt nogal onhandig op de fiets. In de modder is ze daarente gen een klasse apart. Vos: „Maar ik ga daarom niet roepen dat ik geen modder wil op het WK. Omdat ik me daar niet druk om ga maken. Je moet het nemen zoals het er bij ligt." Hét lag er voor haar de laat ste weken iedere keer weer anders bij. Door de grillen van de natuur zag iedere cross die ze de afgelo pen weken reed er weer anders uit. „We hebben alles zo'n beetje gehad. Dit was ook weer totaal an ders. Het is een goed gevoel om te weten dat je het allemaal aan kan." Vos reed al vroeg in de wedstrijd weg met haar landgenote Sanne van Paassen. Na een uitglijder van laatstgenoemde, kwam Vos alleen voorop. „Ik heb niet gewacht, maar ben vol doorgereden. Zon der al te veel risico's te nemen." Freek van der Wart viert op uitbundige wijze zijn Europese titel in het shorttrack. foto Pontus Lundahl/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28