261 sport Erik Pieters wekenlang uit roulatie na woedeaanval Van Gaal kan wat namen wegstrepen FC Twente is niets opgeschoten in de zon Klassieker in het kort maandag 21 januari 2013 WÊHHKÊHÊKÊÊHÊÊÊÊÊKÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ i Wisselspelers, trainers en begelei ders van Ajax veerden in de slotfa se van het duel met Feyenoord ge schrokken van hun stoel toen een enorme lading sneeuw op hen neerdaalde. De winterse neerslag was afkomstig van het dak van de Arena. Enkele glazen platen waren bezweken onder de druk van een flink pak sneeuw. Volgens Jeroen Slop, als financieel directeur ook belast met veiligheidszaken bij Ajax, was er geen sprake van een gevaarlijke situatie. „Voor de veilig heid hebben we een systeem dat voorkomt dat de glazen platen naar beneden komen", zei hij. Met twee doelpunten debuteren in de klassieker, dat is niet veel spe lers gegeven. Viktor Fischer deed het. De achttienjarige Deen maak te de eerste twee doelpunten van Ajax en herhaalde daarmee de prestatie van landgenoot Kenneth Perez. Die scoorde in oktober 2006 ook twee keer toen hij zijn eerste klassieker speelde. John Gui- detti deed het vorig seizoen nóg beter. De Zweedse huurling van Feyenoord maakte liefst drie doel punten tegen Ajax (4-2). Lex Immers neemt even geen straf schoppen meer voor Feyenoord. Dat verklaarde de middenvelder na nederlaag. Hij miste bij een 3-0-achterstand vanaf elf meter en verslikte zich ook nog eens in de rebound. „Het lijkt me beter dat ik de penalty's even niet neem", zei hij. Immers miste in de Arena zijn derde strafschop van het seizoen. Ajax bleef voor de zevende compe titiewedstrijd op rij ongeslagen in de Arena tegen Feyenoord. De laat ste Rotterdamse zege op vijandige grond dateert uit augustus 2005. Door doelpunten van Dirk Kuijt en Salomon Kalou en een tegentreffer van invaller Angelos Charisteas won Feyenoord met 1-2. Sindsdien was Ajax in de Arena echter zes keer winnaar in de klassieker en speelde het één keer gelijk. Frank de Boer kan na zondag een aparte statistiek overleggen. Sinds zijn aanstelling trof hij Feyenoord vijfmaal. Slechts twee keer keerde hij na afloop in de kleedkamer te rug met elf spelers. Zondag moest Ricardo van Rhijn vroegtijdig naar de kant met een rode kaart (twee keer geel). Afgelopen najaar speel den de Amsterdammers gelijk in De Kuip (2-2), nadat Niklas Moisan- der uit het veld was gestuurd. Op 23 oktober 2011 verspeelden ze punten in De Arena (1-1); toen kreeg doelman Kenneth Vermeer rood. Ronald Koeman verloor nu voor het eerst een klassieker als coach. MMB8M door Rik Elfrink EINDHOVEN - Erik Pieters zal zich vandaag in een verklaring aan zijn ploeggenoten, PSV-fans en andere voetballiefhebbers excuseren voor zijn woedeaanval van afgelopen vrijdag. De verdediger van PSV gaat door het stof nadat hij tijdens PSV-PEC Zwolle een ruit in het Philips Stadion vernielde. Hij raak te daarbij gewond. PSV overweegt Pieters een boete of een alternatie ve straf op te leggen, maar doet geen mededelingen over de uitein delijke sanctie. De linksback moet vandaag bij de directie van de club verschijnen en zal van Tiny San ders en Marcel Brands te horen krijgen welke maatregelen de club tegen hem treft De verwondingen van Pieters zijn zo ernstig dat hij zich vandaag moet melden in een speciaal han den- en polscentrum. Voor het oog van de camera was te zien dat Pieters glaswerk vernielde en ver volgens hevig bloedend door een ambulance werd afgevoerd. Hij liep daarbij letsel op aan zijn on derarm en is bij PSV weken niet in zetbaar. Wat Pieters precies man keert, wil de club omwille van me dische vertrouwelijkheid niet uit de doeken doen. In overleg met clubdokter Rolf Timmermans zal Pieters de komende weken aan zijn herstel werken. Pieters was vrijdagnacht na zijn daad emotioneel in shock, heeft enorme spijt van zijn impulsieve actie en zal de gevolgen accepte ren. Na een slechte wedstrijd en een rode kaart reageerde hij zich eerst af op een wand, voordat hij zichzelf helemaal verloor. De voor malig international wilde zondag nog niet persoonlijk reageren. De directie van PSV nam in een persverklaring afstand van het ge drag van de verdediger. Trainer Dick Advocaat had vrijdag al zijn afkeuring uitgesproken en wees op de moeilijke omstandigheden van Pieters in de afgelopen anderhalf jaar. De verdediger brak de afgelo pen anderhalf jaar twee keer zijn voet en maakte vrijdag zijn rentree na ruim negen maanden afwezig heid. Pieters speelde belabberd en werd in de tweede helft weggezon den na een te stevige charge. Tij dens de besloten training van de ploeg hadden directeur Tiny San ders en Advocaat overleg over een sanctie. Op dat moment was Pieters nog niet eens ontslagen uit het zieken huis. Hij werd vrijdag om half tien afgevoerd en tot diep in de nacht gehecht en behandeld. Pas zater dagmiddag rond een uur mocht hij het ziekenhuis verlaten. Voorzitter Harrie Timmermans van de supportersvereniging PSV reageerde teleurgesteld en boos op het gedrag van Pieters. „Een sup porter die dit gedrag vertoont, ris keert onverbiddelijk een stadion verbod", aldus de voorman van de fans. door Barry van der Hooft AMSTERDAM - In het stadion waar Ajax zondagmiddag overtuigend afrekende met Feyenoord (3-0) speelt het Nederlands elftal over ruim twee weken een oefeninter land tegen Italië. Louis van Gaal, die op 1 februari zijn definitieve se lectie bekendmaakt, zat in de Am sterdam Arena op de tribune en zal van veel momenten niet vro lijk zijn geworden. Het is de vraag hoeveel Feyenoorders er straks nog op het lijstje van de bonds coach staan. Het werd de afgelopen maanden verschillende keren vol trots ver kondigd. Dit Feyenoord heeft zes Nederlandse internationals, waar Ajax er steeds maar één of twee naar Oranje hoefde te sturen. De kans is groot dat er begin volgende maand weer evenwicht is tussen de twee topclubs, want in de klas sieker zakte vooral een aantal Feye noorders door het ijs. Ajax-doel- man Kenneth Vermeer werd te recht uitgeroepen tot man van de wedstrijd, maar rechtsback Ricar do van Rhijn haalde door een ro de kaart het einde niet. Van Gaal zag vanaf de vernieuwde hoofdtribune hoe Van Rhijn zijn handen vol had aan Jean-Paul Boëtius. De rechtsback speelde in de eerste helft sterk, maar kreeg vlak voor de 2-0 van Viktor Fi scher een onnodige gele kaart na een overtreding op de linksbuiten. Na rust, bij een 3-0-voorsprong, herhaalde dat moment zich. Van Rhijn moest daardoor vroegtijdig naar de kant, maar ook met tien man kwam Ajax niet in de proble men. De rode kaart was een sme tje op het optreden van Van Rhijn, die in aanvallend opzicht iets toevoegde aan het spel van Ajax. Dat kon van Daryl Janmaat, zijn concurrent bij Oranje, niet gezegd worden. De back liet zich na zeven minuten in de luren leggen door Fischer (1-0) en kwam die tik niet meer te boven. Janmaat viel daar mee niet uit de toon, want ook de rest van de Feyenoord-defensie speelde bij momenten onthutsend zwak. Stefan de Vrij voetbalde flets, net als Bruno Martins Indi. Routinier Joris Mathijsen bleek weer te vaak een bron van onrust. Zijn dieptepunt viel vlak voor rust te noteren, toen Mathijsen de bal aan Fischer verspeelde en zag hoe de Deen snoeihard de 2-0 in de korte hoek langs Erwin Mulder schoot. „Natuurlijk is dit een de ceptie", verklaarde Mathijsen later met een zuur gezicht. „Wij heb ben redelijk wat kansen gehad, maar benutten ze niet. Aan de an dere kant van het veld strafte Ajax bijna elke fout meteen af. Dan kun je zulke wedstrijden niet winnen." Wat gebeurde er bij de 2-0? „Dat heb je toch zelf gezien? Als wij fou ten maken valt het op, dan is het vaak fataal. Of ik even een black-out had? Maak er maar van wat je er van wilt maken." Van de keepers en verdedigers met een Nederlands paspoort lieten door Leon ten Voorde ENSCHEDE - De zon van Maspalo- mas had FC Twente met nieuw vertrouwen ingestraald, zo leek het. Maar de opstartproblemen te gen RKC (0-0) voelden winters aan. Dit Twente was nog exact het Twente van voor de winterstop. Het was net een ansichtkaart met een zon erop. De berichten die FC Twente vorige week vanaf Gran Ca- naria naar het thuisfront stuurde, zaten vol optimisme en prachtige beloftes. Na de opleving op het eind van 2012 en het prima trai ningskamp waren ze er bij Twente van overtuigd dat de misère van de eerste maanden iets was uit een ander tijdperk. Toch plaatste trainer Steve McCla- ren temidden van het vertrouwen wel een kanttekening. De oefen- meester gaf toe dat hij zich zorgen maakte om het scorend vermogen van zijn ploeg. Het rendement moest omhoog en snel ook. Maar dat die scepsis meteen bij de eerste de beste gelegenheid al uitgroeide tot een thema, moet ook de oefen- meester hebben verrast. Natuurlijk, het kunnen opstartpro blemen zijn, soms moet de accu na een maand stilstand nog even op temperatuur komen. Maar dan nog. Twente creëerde tegen RKC helemaal niets. Een vloeiende aan val? Het was te veel gevraagd. Een goede eindpass, een uitgespeelde kans? Een zuinige 1-0? Het zat er niet in. Een vrije trap, een kopbal, en een afstandsschot: meer had de pruttelende motor van de Tukkers niet te bieden tijdens de poolexpe ditie, die negentig minuten lang deed verlangen naar de kachel. Waar was dat elan waar iedereen het over had de voorbije weken? Dat frisse, montere gezicht dat bru taal naar de bovenste plek lonkte? Dit was het oude, stroperige Twen te van voor de winterstop. Het grote manco tegen RKC zat in het offensieve gedeelte van de ploeg. De spelers die aan de bal het verschil moeten maken, gaven op de eerste afspraak van het jaar niet thuis en dan is het onmoge lijk een wedstrijd te winnen. Le- roy Fer begon goed, maar zakte na rust door de ondergrens, de te laco nieke Dusan Tadic speelde mis schien wel zijn slechtste wedstrijd in Twentse dienst en Nacer Chadli zag al zijn acties bevriezen in de avondkou. In de vorige wedstrijd tegen AZ vonden Tadic en Chadli elkaar nog blindelings in razende combinaties, maar nu leek het wel alsof ze in de afgelopen maand de antenne waren kwijtgeraakt. Dat Twente bij een offday van die twee creatieve geesten meteen is lamgeslagen, zegt veel over de ca paciteit van de rest van de aanval. Het duel met RKC maakte nog eens duidelijk dat Twente kwali teit tekortkomt aan de rechterkant en in de spits. Ronduit ontluiste rend was het optreden van Luc Castaignos, die zich apathisch en weerloos over het veld bewoog. Op het trainingskamp leek het er even op dat Castaignos een stap voorwaarts had gezet, maar tegen RKC ging er helemaal niets uit van de spits. Voor Dmitry Bulykin ligt de lat bij TWente ook te hoog, maar in de korte speeltijd die hij tegen RKC kreeg, ging hij tenmin ste wel als een kerel de duels aan. Kampioensploegen kunnen niet zonder een goede spits, een dwin gende nummer negen die een ploeg op moeizame momenten ontlast. Zo'n zekerheid mist TWen te al het hele seizoen. McClaren zei vlak voor de winterstop dat Castaignos en Bulykin in het twee de deel van de competitie moeten bewijzen of ze goed genoeg zijn voor Twente. In dat antwoord zat de twijfel, die zaterdag bij het weerzien, meteen pijnlijk werd ge voed. Dusan Tadic.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26