SPORT Ik heb niet eens zo veel goede dingen gedaan' 25 De Rooy verliest sprintwedstrijd Rabobankrenners bekennen Ajax hervat competitie met pijnloze 3-0-zege in klassieker MAANDAG 21 januari 2013 door Barry van der Hooft AMSTERDAM - Zijn eerste klassieker zal Viktor Fischer nooit meer ver geten. „De sfeer die in het stadion hing... Ajax-Feyenoord is met geen enkele andere wedstrijd te vergelijken", zei de Deen. Het acht tienjarige talent zette Ajax met twee fraaie treffers op het juiste spoor, maar werd na een uur spe len gewisseld. „Ik heb niet eens zo heel veel goede dingen gedaan. Maar als je twee keer scoort, heeft niemand het daar nog over." Hij was zelf niet tevreden over zijn spel. „Ik had veel te veel balver lies", keek Fischer terug. Kort voor rust verloor hij de bal ook, na een lange solo. De aanvaller zette ech ter meteen druk op Joris Mathij sen, veroverde de bal weer en knal de die vervolgens in de korte hoek binnen (2-0). „Ik zag Siem de Jong wel staan, maar ik moest snel han delen. Hij ging er lekker in. Voor de winterstop speelde ik tegen FC Utrecht goed, maar kon ik de kan sen niet afmaken. Nu was het pre cies andersom." Bijna maakte hij voor rust ook nog zijn derde van de middag. Fi scher nam een voorzet van Ricar- do van Rhijn in één vloeiende sleepbeweging mee, maar schoot de bal gehaast voorlangs. De aanna me riep herinneringen op aan zijn wereldberoemde landgenoot Mi chael Laudrup, die zijn carrière in 1998 bij Ajax afsloot. Fischer glim lachte na de vergelijking en maak te duidelijk met beide benen op de grond te willen blijven staan. Hij weet namelijk dat het kan ver keren in het voetbal, dankzij dit voor hem vreemd verlopen sei zoen. Op 5 augustus was hij basis speler in het verloren duel met PSV (4-2) om de Johan Cruijff Schaal. Daarna kende Fischer een terugval, speelde duels in Jong Ajax en zelfs de Ai, om zich vervol gens weer terug in het vizier van Frank de Boer te knokken. „En nu had ik weer een basisplaats en scoor ik twee keer. Zo kan het gaan. Zo'n wedstrijd spelen, in een stadion met 53.000 mensen, daar kan ik van genieten. Dit is een hoog niveau hoor. De subtop van Europa." Het was voor Fischer en Ajax een heerlijk weekeinde. „PSV en Vites se hebben verloren, FC Twente speelt gelijk en wij winnen met 3-0 van Feyenoord. Voor een Aja- cied zijn dit de wedstrijden van het jaar. Maar die is nu klaar en we moeten door. Zondag moeten we tegen Vitesse weer drie punten pakken." Over een nieuw contract heeft hij nog niet gesproken met de clubleiding. Zijn huidige over eenkomst loopt tot medio 2014. Wil hij bijtekenen in Amsterdam? „Misschien. Ik wil in ieder geval een gesprek. Ik heb eerder al ver teld dat ik bij de goede club zit. En in de toekomst wil ik naar een Eu ropese topclub." FZC m m 'mm m vt f .1 .wi tfii foto Stanley Contha/Pro Shots Viktor Fischer straft een fout van Joris Mathijsen (rechts) af met een doeltreffend schot in de korte hoek. Fischer foltert Feyenoord Ajax is de grote winnaar van de eerste speelronde na de winter stop. Als enige club uit de top vijf winnen de Amsterdammers. De landskampioen zegeviert met 3-0 in de klassieker tegen Feyenoord en komt op één punt van koploper FC Twente. door Geert Langendorff AMSTERDAM - Een gat in het dak van de Arena zorgde tegen het ein de van de klassieker voor schrik in de dug-outs. Op hevig gekraak volgde een regen van sneeuw, in de nekken van de spelers en de technische staf. Het was een cu rieus slot van een duel (3-0), waar in Ajax geen tel serieus in gevaar kwam. De Amsterdammers toon den zich een paar maten te groot voor Feyenoord. Alle bespiegelingen vooraf ten spijt, de talenten uit Rotterdam konden geen vuist maken tegen de landskampioen. Zonder steun van ervaren spelers gingen ze ten onder tegen een team dat weinig steken liet vallen. Daarin lag de grootste makke van Feyenoord ver scholen. Lex Immers, Joris Mathij sen en Ruben Schaken namen geen moment hun jonge ploegge noten bij de hand. Sterker nog, ze lieten hen op cruciale momenten in de steek. Feyenoord begon wervelend, zorg de voor het eerste gevaar, maar bleef achterin ernstig in gebreke. Een steekpass van Niklas Moisan- der zette Daryl Janmaat en Mathij sen voor schut. Het duo keek el kaar meewarig aan, toen de bal tus sen hen door schoot. Viktor Fi scher lette wel op. De Deen ont snapte aan de aandacht van Jan maat. Toen hij behendig doelman Erwin Mulder omspeelde en af rondde, slofte Mathijsen deemoe dig achter hem aan. Ajax leidde binnen tien minuten, dankzij warrig handelen van de meest gelouterde man op het veld. Mathijsen leidde kort voor rust eveneens de 2-0 in. De 84-voudig international liet zich in verlegen heid brengen bij een pass van linksback Bruno Martins Indi. In plaats van de bal met zijn mindere rechterbeen weg te schieten, zocht hij traag en onhandig zijn linker voet op. Fischer verschalkte hem in een flits en versloeg Mulder in de korte hoek. „Het optreden van de jonkies vond ik nog het meest positieve van vanmiddag", bromde trainer Ronald Koeman na afloop. De coach van Feyenoord viel Mathij sen met dit dodelijke zinnetje niet direct af, maar gaf er wel mee aan danig teleurgesteld te zijn in hem. Schaken (onzichtbaar) en Immers bekoorden evenmin. Vooral de laatste liet het afweten. De Hage naar kreeg voldoende kansen om Feyenoord op sleeptouw te ne men, maar benutte er geen één. Twee momenten sprongen eruit. In de vijfde minuut stond hij al leen voor keeper Kenneth Ver meer. Immers moest stiften, maar kreeg de bal onvoldoende om hoog. Een strafschop in de tweede helft was evenmin aan hem be steed. Vermeer keerde zijn inzet eenvoudig en hoefde niet in actie bij de rebound. Immers schoot on besuisd en gefrustreerd over. Een stommiteit, aangezien Ajax net Ri- cardo van Rhijn met een tweede gele kaart was kwijtgeraakt. Of een benutte penalty het spel- beeld had veranderd, blijft de vraag. Ajax leidde na amper een uur met 3-0 - een vrije trap van Christian Eriksen, die het midden hield tussen een schot en een voor zet verraste Feyenoord - en maak te een volwassen en scherpe in druk. Pellè, gezien als het voor naamste wapen, kreeg op een slap pe inzet na geen gelegenheid uit te blinken. De verdediging van Ajax opereerde degelijk en met flair. Daley Blind liet zien hoe een mo derne linksback moet spelen. Van Rhijn deed weinig voor hem on der, maar bracht zijn team in verle genheid door uit het veld gestuurd te worden. De meeste waardering verdiende echter het middenveld. Christian Poulsen, Lasse Schone en met name Christian Eriksen vormden het draaipunt van elke aanval van Ajax. Opgeteld bij de klasse van Fischer voorin gaf dat de doorslag in de klassieker. Ajax klom door de zege naar de ge deelde tweede plaats (met PSV) in de eredivisie. Het gat met koplo per FC Twente slonk tot één punt. Coach Frank de Boer waarschuw de de concurrentie. „We kunnen nog veel beter."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 25