Slechts lichte daling voor havens OCG in teken zilveren jubileum 8 Evenement Nieuwjaarsrecepties Excellent onderwijs GRAFIMEDIA deOndernemer 19 januari 2013 Tekst: Henk van de Voorde VLISSINGEN- Toen werd nog 35 miljoen ton aan goederen via de zee werd aan- en afgevoerd. Met een totale watergebonden overslag van bijna 70 miljoen ton via de zeehaven en de binnen vaart heeft Zeeland Seaports in 2012 een record bereikt. De Zeeuwse havens hebben in 2012 ruim 34 miljoen ton via diepzee overgeslagen. Dat is slechts een lichte daling van 3 procent ten opzichte van recordjaar 2011. Dat meldde CEO Hans van der Hart van Zeeland Seaports tijdens de druk bezochte eindejaarsbijeenkomst van het havenbedrijf en ZPPC in de Ma- riahoeve te Nieuwdorp. Halverwege het jaar noteerden de Zeeuwse havens nog een min van 8 procent maar door de goede resulta ten van met name het laatste kwartaal is de daling ten opzichte van 2011 be perkt gebleven. De daling van de zeeoverslag is vooral veroorzaakt doordat overslagactivitei ten die in 2011 incidenteel plaatsvon den, nu niet meer voorkwamen; zoals de toename van aanvoer over zee voor Zeeland Refinery dat als gevolg van het lek in de oliepijpleiding van Rotterdam naar Vlissingen Oost liep. Ook is in 2012 de uitvoer van aardap pelen naar Rusland gedaald omdat in het land zelf de oogst erg goed was. De daling als gevolg van deze zoge naamde incidentele leveringen kon Het was weer behoorlijk druk bij de receptie van Zeeland Seaports den niet worden gecompenseerd met de stijging in onder andere steenkool, kunstmest en aluminium. De binnenvaartcijfers van Zeeland Seaports, dat het afgelopen jaar onge veer 26 hectare grond nieuw in erf pacht heeft uitgegeven, zijn met ruim 35 miljoen ton ronduit goed te noe men, een stijging van zo'n 12 pro cent; een absoluut record voor de Zeeuwse havens. Nooit eerder wer den meer goederen via de binnen vaart vervoerd van en naar Zeeland. De groei van de binnenvaart zat met name in de chemie, metaal en overig stukgoed. Na een lange loopbaan in de Zeeuw se havens heeft Hans van der Hart be sloten per 1 oktober 2013 een stap op zij te doen, en af te treden als CEO van Zeeland Seaports N.V. Hij blijft wel aan als adviseur. Van der Hart heeft Zeeland Seaports de afgelopen jaren op energieke en diplomatieke wijze op koers gebracht naar een geïn tegreerd en verzelfstandigd havenbe drijf. Onder zijn leiding zijn diverse ontwikkelingen tot stand gebracht, zo als het ValuePark Terneuzen, de aan leg van de Autrichehaven en Scaldia- haven en de uitbreiding van de Ka- loothaven. Onder zijn regie zijn er ook vele nieu we bedrijven aangetrokken, terwijl bestaande bedrijven in het havenge bied hebben uitgebreid. De kerstlunch van OCG, als vanouds 'volle dis'. Het Ondernemers Contact Goes viert in 2013 het 25-jarig bestaan. Op twee drukbezochte netwerk bijeenkomsten van het OCG werd alvast een voorschot geno men op het zilveren jubileum: de traditionele Kerstlunch in de Gro te of Maria Magdalena Kerk en de nieuwjaarsreceptie bij de Goe- se Golf. GOES - Prof. dr. Barbara Oomen, Dean van de Roosevelt Academy, was gastspreker op de Kerstlunch. Ze had meteen een goede binnenkomer bij de Goese ondernemers. „Zeeland wordt bestuurd vanuit Middelburg, maar in Goes wordt het geld ver diend. Goes is ook gezelliger omdat het zo dicht bij Brabant ligt. Ik zou bijna spijt krijgen dat ik een huis in Middelburg heb gekocht", aldus de aanvoerster van de Roosevelt Aca demy met een kwinkslag. Ze refereer de ook aan haar ontmoeting met de minister president. „Mark Rutte zei tegen mij: 'u heeft de mooiste baan van Nederland, of nee die heb ik zelfdat was nog voor de verkiezin gen..." De Roosevelt Academy is onderdeel van de universiteit Utrecht. In Mid delburg wordt men opgeleid voor een bachelor diploma in een grote di versiteit aan richtingen. Met Liberal Arts and Sciences bijvoorbeeld word je 'allround intellectueel', bedoeld voor nieuwsgierige jonge mensen die hun studie niet willen beperken tot één vakgebied. Wie deze bacheloropleiding heeft af gerond, is in staat wetenschappelijke vraagstukken te beantwoorden door kennis van meerdere vakgebieden te combineren. Voor een belangrijk deel kun je je eigen studieprogramma bepalen. Oomen poneerde de stelling 'met ex cellent onderwijs is een wereld te win nen'. „Er is bij de Roosevelt Aca demy een heel scala vakken waarmee studenten de breedte ingaan en ook de diepte in kunnen. Het gros van het universitair onderwijs is gericht op massaproductie, maar wij kiezen juist voor intensief onderwijs met maximaal 25 studenten per klas en 30 colleges per vak." Barbara Oomen ging eveneens in op de impulsen die uitgaan van de Roosevelt Academy voor de regio. „Hoger onderwijs is ook een manier om geld in het laatje te krijgen voor provincie en bedrijfsleven." Zo liften horeca en middenstand aardig mee op het universitair onderwijs in Middel burg. Oomen, hoogleraar 'Sociologie van de Mensenrechten' aan de Universi teit van Utrecht, is bijna een jaar gele den benoemd tot Dean van de Roose velt Academy vanwege haar weten schappelijk reputatie, innoverende en bevlogen wijze van onderwijs geven en haar onderzoek op het snijvlak van wetenschap en samenleving. concepten ontwerp j drukwerk printservice belettering textieldruk Middelburg f Vlissingen www.grafimediapartners.nl concept vorm druk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 96