7 spectrum Harten blijft actief in Zeeland Schaliegas Biobased Toekomst Veiligheid Zaterdag 19 januari 2013 en blijven aanpassen heidssysteem heeft gewerkt. Dow Terneu- zen staat nu wel onder verdenking. In on ze optiek hebben we goed gehandeld. En we leren van zaken die fout gaan. Anders waren we nooit zover gekomen. Dow is één van de voortrekkers op het terrein van veiligheid, maar: een risicoloze maatschap pij bestaat niet. Het is terecht dat er stren ge regels zijn, maar bedrijven moeten wel de tijd krijgen om daaraan te voldoen. Daar zit het spanningsveld. Als bedrijfs leven en overheid moeten we met elkaar in dialoog blijven. Het is niet in het belang van de veiligheid zelf, als het hard tegen hard gaat. Wij zijn ook gebaat bij contro les, bij vreemde ogen die meer kunnen zien dan wij zien." „In de VS is energie vele malen goedkoper dan in Europa, onder meer door de sterk opgekomen, grootschalige winning van schaliegas. (Schaliegas en -olie worden ge wonnen uit dichte gesteenten onder het aardoppervlak, wat in de VS de laatste ja ren een grote vlucht heeft genomen'dank- zij nieuwe, volgens critici vervuilende tech nieken, red.) De lage energieprijs in de VS heeft geleid tot een investeringsgolf in de chemie, ook door Dow. In de VS staan voor vier miljard dollar aan investeringen in nieuwe fabrieken op de rol. In Europa zie je het tegenovergestelde. De investerin gen in de chemie blijven achter. Niet om dat er een tekort aan gas is, maar omdat de prijs wordt gereguleerd. De energiekosten zijn in Europa altijd hoger geweest dan in de VS en het Midden-Oosten. De Europe se chemie is weer efficiënter in energie gebruik. Maar we moeten er wel op letten dat de afstand in prijs niet te groot wordt. En de winning van schaliegas niet uitslui ten. Dat zou niet goed zijn. Technieken zul len voortschrijden, efficiënter en milieu vriendelijker worden." „Voor Nederland, voor Europa is de ont wikkeling van niet-fossiele brandstoffen de uitdaging. De biobased, op groene grondstoffen gebaseerde economie komt eraan. Dat zal niet van vandaag op morgen geregeld zijn. Vergeet niet dat we er hon derd jaar over hebben gedaan om met fos siele brandstoffen zover te komen waar wij nu staan. We hebben geleerd om aard olie en aardgas steeds efficiënter toe te pas sen dankzij technologische ontwikkelin gen. Het vergt heel veel denkkracht om dat te veranderen, om een biobased econo mie van de grond te tillen, zonder de voed selvoorziening aan te tasten. Laten we daar de komende vijftig jaar voor uittrekken." „Nieuwe grote chemische productieloca ties die onder meer in Saudi-Arabië in ont wikkeling zijn, zoals het Sadara-project waaraan Dow meewerkt, hoeven geen be dreiging te vormen voor de concurrentie positie van de Europese chemische sector. De totale wereldeconomie groeit. Projec ten als in Saudi-Arabië zijn gericht op groeimarkten in China en India. Als we er in slagen de Europese economie een beetje te laten groeien, moeten wij onze positie gewoon kunnen handhaven. Ik werk daar ook na mijn vertrek bij Dow aan mee, als voorzitter van de landelijke regiegroep che mie. Die zet zich ervoor in de concurrentie positie van de Nederlandse chemie als eco nomische topsector te versterken. Dow Terneuzen speelt daarin een belangrijke rol. Hier staat een heel goede, kundige or ganisatie, met heel veel mensen met hart voor de zaak. En natuurlijk blijven aanpas singen altijd nodig, ook pijnlijke, zoals de recent aangekondigde sluiting van Dow Tessenderlo, want uiteindelijk moet je wel geld verdienen en concurrerend blijven." Volgende week donder dag krijgt Gerard van Har ten (6o) door Dow Bene lux een afscheidsreceptie aangeboden in het Dow-communicatiecen- trum De Boerderij in Ter- neuzen. Een kleine week later, woensdag 30 januari, volgt eenzelfde soort bij eenkomst in Het Wereld museum in Rotterdam. Een mini-symposium ge titeld solutionism gaat daar aan vooraf, vanuit het idee dat er bijna geen grenzen zijn aan 'onze technische mogelijkhe den'. Maar hebben de we tenschap en het bedrijfsle ven echt altijd een oplos sing? Van Harten blijft actief, ook in Zeeland. Hij is sinds februari voorzitter van het stichtingsbestuur van de Roosevelt Aca demy in Middelburg. De chemie laat hem ook voorlopig niet los. Als voorzitter van de Regie groep Chemie is hij in Ne derland het boegbeeld van de door de rijksover heid zo benoemde Top sector Chemie. De chemi sche sector is volgens Van Harten 'de industry of industries' en van groot belang voor de Ne derlandse economie. Willem Huisman is de op volger van Van Harten als voorzitter van de Raad van Bestuur van Dow Benelux. Huisman, die in Zwitserland is afge studeerd in de chemie, werkt sinds 1995 bij Dow en was voor zijn benoe ming in Terneuzen com mercieel directeur basis- chemicaliën en polyur- ethanen (harde en zachte kunststof-schuimen) in West-Europa. erin te vertrouwen dat wij het in Terneu zen zelf konden, en dat straalde op ieder een af." „We moeten ambitieus zijn in onze veilig heids- en milieudoelstellingen. Zeker niet alleen omdat de buitenwereld steeds min der accepteert sinds incidenten als de brand bij Chemiepack in Moerdijk, maar vooral omdat het onze verantwoordelijk heid is. We mogen nooit tevreden zijn met de tot nu toe bereikte resultaten. Ik ben dan ook geschrokken van de inciden ten (onder meer lekkage van benzeen, red.) die zich in 2005 en 2006 in Terneu zen hebben voorgedaan. Wij hebben daar altijd open over gecommuniceerd, richting bevoegd gezag en inspectie. Het veilig foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 63