221 zeeland Zand pas over half jaar in bouwput Meer aan Zee levert veel geld op in regio Veere staat meer lawaai toe in buitengebied Schaatsen bij Westkapelle 'Onderzoek effecten op landschap' Kunstmatig eiland Wensput Intratuin levert 625 euro op voor Leergeld 'Cordeel Groep bouwt geen luchtkastelen, kijk maar naar onze projec- tenlijst' zaterdag 19 januari 2013 WÊHÊÊHÊÊHHmmmHHmmmBm mmmmwmmmmm door Theo Ciele MIDDELBURG - Het duurt nog maan den voordat de bouw en omge ving aan de Zuidsingel in Middel burg wordt aangepakt. Pas medio 2013 zal de bouwput gevuld wor den met zand. Die verwachting spreekt wethou der Saskia Szarafinski uit in een brief aan de gemeenteraad. Eind augustus vorig jaar zei haar voor ganger Albert de Vries dat met He- ij mans Bouw Zeeland - inmiddels Heij mans Zuid geheten - besloten was om de betonnen put te vullen en tijdelijk in te richten zolang er geen zicht is op bebouwing. Het idee is vervolgens voor advies voorgelegd aan de Grontmij. Deze week hebben constructeurs van de gemeente en Heijmans besproken hoe dit moet gebeuren. De put zal tot de betonnen rand gevuld wor den. Die rand ligt ongeveer twee meter onder straatniveau. Tegen de tijdelijke wand die tot straatni veau reikt zal een talud worden aangebracht. Het idee is om de put met graszoden af te werken. Een definitief besluit wordt genomen na overleg met de omwonenden en nadat alle gevolgen voor de con structie helder zijn. In de brief aan de raad geeft Szara finski verder aan wat er met de wo ningen rond de bouwput gaat ge beuren. De gemeente heeft geprobeerd de panden Korte Noordstraat 32 en 34 in de huidige, dus beschadigde, staat te verkopen. Dat blijkt niet te lukken. De gemeente zal de pan den nu zelf laten herstellen en ze vervolgens proberen alsnog te ver kopen. De panden Koningstraat 10 tot en met 18 worden gesloopt en opnieuw opgetrokken. Woongoed Middelburg gaat dit in elk geval niet doen vanwege lande lijke maatregelen die op de corpo ratie afkomen. De gemeente moet dus op zoek naar een andere inves teerder. Koningstraat 8 is be woond en particulier eigendom. Met het aanbieden van Koning straat 4 en 6 wordt gewacht tot er duidelijkheid is over de sloop en herbouw in de straat en over het opknappen van de directe leefom geving. Koningstraat 26, 28 en 30 worden verhuurd en de panden Zuidsingel 26 en 28 staan te koop. WESTKAPELLE - IJsclub Nova Zembla heeft bij Westkapelle vrijdagmiddag de schaatsbaan opengesteld. Ook de koek- en zopiewagen staat weer op zijn plaats. Terwijl de laatste hand aan een loopplank werd gelegd, schaat sten tientallen schaatsliefhebbers al hun rondjes op de baan aan de Boude- wijnskerke. foto Lex de Meester Het kunstmatige eiland ligt op 120 meter van de dam- oever in het Veerse Meer. Een driehonderd meter lange steiger voert van de waterbar aan het einde via het ei land naar de oever, om via de passerelle naar het nieu we noordzeepaviljoen op het strand te leiden. De gemeente Noord-Beveland zou er zes ton aan bouwleges aan overhouden. Jaarlijks 137.000 euro aan toeristenbelas ting. Een ozb-opbrengst van 55.000 euro. De bouw geeft werk voor 350 mensen, daarna is er werk voor 280 mensen. door Claudia Sondervan Het hotelproject Meer aan Zee van het con sortium Zeeuwse La gune is een kip met gouden eieren voor Noord-Beveland en Zeeland, gaf Noord-Bevelands raadslid Arie- kees Oudshoorn in de bijzondere raadsvergadering donderdag in Wissenkerke aan. Hij citeerde uit de Economische Effect Rappor tage die de gemeente heeft laten opstellen door het Kenniscentrum Kusttoerisme van de Hogeschool voor Toerisme in Breda. Wethouder Piet de Putter (financi en) had het die avond ook over het niet willen slachten van zo'n kip, maar onduidelijk was of hij het Veerse Meer en de huidige ex ploitatie daarvan bedoelde of het hotel, bij zijn oproep weloverwo gen te werk te gaan. De bewerin gen dat een project op deze schaal op een financieel echec moet uit draaien, werden door de Belgische bouwgroep die het wil uitvoeren als onzin afgedaan. „Cordeel Groep bouwt geen luchtkastelen, kijk maar naar onze projecten- lijst", zei directeur Nederland Eric DeBruyn. Het project komt niet uit de lucht vallen. Er zijn de laatste tien jaar een stapel beleidsafspraken ge maakt rond het Veerse Meer tus sen Noord-Beveland, Veere, Pro vincie, Waterschap, Staatsbosbe heer en Zeeuwse Milieu Federatie. Sinds in 2001 'Rondom het Veerse Meer' werd vastgesteld, passeer den het Streekplan waarin de ont- wikkellocatie in het meer werd vastgesteld en in 2009 de samen werkingsovereenkomst tussen de partijen over de herinrichting van de dam en de verwijdering van Marco Doelemans vorige onderne ming Vrouwe in de Polder. De Re- creatiekansenkaart wees de dam aan als toeristische hotspot en in het provinciale Omgevingsplan dat nu is vastgesteld, is de bouw hoogtelimiet van twaalf meter, in gegeven door de hoogte van de dam, losgelaten. Mede met het oog op de toekomstige vervanging van de nabije windmolens, diq steeds hoger worden, en de 130 meter ho ge radartoren die Rijkswaterstaat op Neeltje Jans gaat bouwen. Zeeuwse Lagune biedt met het Meer aan Zee het vierde ontwerp aan voor een invulling van de 'hot spot' op een wijze die de Zeeuwse schaal te boven gaat, want gericht op de wereldmarkt. De bouwkosten worden tussen de zeventig en tachtig miljoen euro geschat, waarvan circa twaalf mil joen voor het eiland met de par keerkelder. In die fase hebben 350 mensen er drie jaar lang werk aan. De totale bestedingen van bezoe kers aan Meer aan Zee, verblijfstoe- risten, dagbezoekers en zakelijke gasten samen, lopen op tot ruim 17,2 miljoen euro in de regio. In de economische verkenning wordt een aantal van 129.000 overnach tingen voor een vijfsterrenhotel aannemelijk geacht. Dat houdt nog eens 280 mensen aan het werk, waarvan tweederde rond het hotel en de damrand. WISSENKERKE - Het college van Noord-Beveland wil het College van Rijksadviseurs inschakelen om de effecten te onderzoeken die het hotelproject Meer aan Zee aan de Veerse Gatdam op het land schap zou hebben. De meerder heid van de raad wil een voorstel voor zo'n onderzoek door het hoogste adviescollege op het ge bied van ruimtelijke ordening in het land overwegen, bleek donder dagavond tijdens een speciale ver gadering in Wissenkerke. De SGP verklaarde niets te zien in het plan voor een hoteltoren van 165 meter hoog op een kunstmatig eiland in het Veerse Meer. „Dat is niets voor onze inwoners en onze toeristen", zei Cor van de Woenstijne. Hij wil er geen onder zoeksgeld in steken. Martie Aafjes wees het plan ook af, anders dan haar twee WD-fractiegenoten die door Annemarie Zevenbergen DOMBURG - Veere wil de norm voor verkeerslawaai in het buiten gebied verhogen van 48 decibel naar 53 decibel. Dat is van toepas sing op zo'n veertig locaties. De verhoging wordt opgenomen in het nieuwe bestemmingsplan Buitengebied dat Veere voor de zo mer moet vaststellen. De verho ging heeft alleen betrekking op nieuwe ontwikkelingen in het Bui tengebied. Een nieuwe activiteit, bijvoorbeeld een museum, trekt meer verkeer aan waardoor het la waai ook iets toeneemt. Veere wil op voorhand inspelen op dergelij ke ontwikkelingen door de geluids norm op te schroeven, maar te kent daar wel bij aan 'dat niet alles mogelijk is'. „Grootse plannen die veel publiek trekken, dus meer la waai veroorzaken, zullen geen kans maken", zegt wethouder Jaap Melse nu al. „Het is niet zo dat we nu de poort openzetten voor van alles en nog wat. Grootschalige ontwikkelingen zijn ongewenst." In het nieuwe bestemmingsplan Buitengebied legt Veere haar be leid voor dat gebied vast. Verrui ming van de mogelijkheden lijkt de rode draad. Zo vervalt het on derscheid tussen permanent en re creatief wonen en mag bij een be staande woning een zomerhuis ko men, in bijvoorbeeld een schuur of nieuw gebouw. Verder wil Veere de mogelijkheden voor neve nactiviteiten bij agrarische bedrij ven verruimen. Het liefst binnen bestaande gebouwen, maar nieuw bouw tot maximaal tweehonderd vierkante meter wordt toegestaan. Die nieuwbouw moet wel in 'Zeeuwse stijl' en landschappelijk ingepast. Ook niet-boeren zouden van die mogelijkheden gebruik mogen maken. Bij sloop van agrarische bebou wing kan ter compensatie een wo ning gebouwd worden. Uitgangs punt is dat bij 850 vierkante meter bedrijfsgebouw één woning ge bouwd mag worden, met een maximum van drie. Op landgoede ren mogen meerdere wooneenhe den komen; maximaal drie in één gebouw per landgoed. De omvang van het landgoed wordt aangepast tot minimaal vijf hectare. Het landschap is en blijft het uit gangspunt, maar niet alles hoeft in groen verpakt te worden. Zo mag een mooie, nieuwe en karakteris tieke schuur gewoon in het zicht staan. Streekeigen beplanting heeft overigens wel overal de voorkeur. Ook op de stranden staat Veere een verruiming van de mogelijkhe den voor ogen. Bij strandpavil joens kunnen meer commerciële activiteiten plaatsvinden in de sfeer van wellness, massages en sauna. Ook hier worden grenzen gesteld aan de omvang. Het plangebied omvat globaal het hele buitengebied van de gemeen te. Hierbij horen naast grote agrari sche gebieden ook het Veerse Meer, de duinen en het strand. Het nieuwe plan vervangt alle hui dige bestemmingsplannen. een onderzoek redelijk vinden. „Mooi plan, maar zo ontzettend hoog", was haar mening. Het internationale hotelproject van Zeeuwse Lagune BV en het Belgische bouwbedrijf Cordeel Groep werd donderdag voor een overvolle zaal gepresenteerd. Donderdag 28 februari beslist de raad van Noord-Beveland of een onderzoek naar de effecten van het hotel zin heeft. KOUDEKERKE - De wensput die bij Intratuin in Koudekerke heeft ge staan, heeft 625 euro opgeleverd voor de Stichting Leergeld Walche ren. Deze stichting steunt mensen met het betalen van schoolreisjes, schoolboeken en lidmaatschappen van onder meer sportclubs. Klanten van Intratuin konden in de wensput een kleine donatie kwijt. De directie van de winkel heeft het bedrag aangevuld tot 625 euro. Dat is overhandigd aan voor zitter Ina van Gelder van Stichting Leergeld Walcheren. Ook dit jaar komt er een wensput bij Intratuin. Welk goed doel het geld krijgt, is nog niet bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22