81 buitenland Europese pool levert toestellen Mali-missie 'H 'Aleksandr hebben ze 'Verbinding Rode en Dode Zee mogelijk' Doden bij bevrijdingsactie gijzeling Koerden nemen afscheid van in Parijs vermoorde vrouwen PKK Rutte: alle begrip voor besluit Cameron 'Martelaren sterven niet', klonk het gisteren in Diyar bakir. Koerdisch Turkije nam afscheid van de vrou wen die vorige week in Pa rijs werden vermoord. vrijdag 18 januari 2013 Bloedige Schreeuw om vrede ii dag Algerije Actie van Algerijnse strijd krachten tegen jihadisten die complex voor gaswinning had den bezet. Verschillende berichten over aantal omgekomen gijzelaars. Vermoedelijk is Moktar Bel- moktar brein achter actie. door onze redactie buitenland algiers - Er zijn gisteren in het Al gerijnse complex voor gaswinning van Ain Aménas mogelijk tiental len doden gevallen. Ze kwamen naar het zich laat aanzien om tij dens een Algerijnse actie tegen ji hadisten die het complex woens dag hadden ingenomen. Om hoeveel slachtoffers het pre cies gaat was gisteravond nog steeds onduidelijk. Maar er zou den ten minste twee Britten en twee Philipijnen zijn omgekomen. Het Algerijnse persbureau APS meldde gistermiddag dat de strijd krachten tientallen buitenlandse gijzelaars en circa 6oo Algerijnen uit handen van de extremistische moslims hadden bevrijd. Zeker is dat onder de gegijzelden dertien Noren en ook Amerikanen, Japan ners en Fransen zijn. Ooggetuigen meldden dat de Alge rijnse strijdkrachten voertuigen hebben bestookt waarmee de jiha disten zich met hun gijzelaars wil den verplaatsen. De gijzelnemers zelf spreken van zeker 34 gedode gijzelaars en vijftien omgekomen mannen uit eigen gelederen. Algerijnse en Franse media meld den later ook 34 gedode gijzelaars, terwijl 26 andere gijzelaars zouden zijn bevrijd. Andere bronnen zeg gen dat een grote groep buiten landse gijzelaars gisteren voor de aanval van het Algerijnse leger plaats had, is ontsnapt aan de ex tremisten. De autoriteiten meld den dat 25 buitenlanders zijn ont komen, terwijl er naar verluidt ook een groep van ongeveer vijf tien Algerijnen wist weg te ko men. De gijzelnemers eisen een einde aan het Franse militaire in grijpen in Mali. Ook willen ze een vrije aftocht naar Libië en ze eisen dat Algerije zijn luchtruim niet lan ger openstelt voor Franse vliegtui gen die naar Mali vliegen. De Alge rijnse autoriteiten zeggen echter dat ze niet willen onderhandelen. Woensdag kregen de gijzelnemers het gasveld in handen. Het com plex ligt op ongeveer 1300 kilome ter ten zuidoosten van de hoofd stad Algiers en op ruim 50 kilome ter van de grens met Libië. Bij de bestorming ervan vielen woens dag meerdere doden, onder wie een buitenlander. Moktar Belmoktar, een Algerijn, zit vermoedelijk achter de gijze ling. Hij is een veteraan van de oor log in Afghanistan. Hij leidt nu een groep genaamd De Brigade van de Gemaskerden, die banden heeft met al-Qaeda. Belmoktar is berucht om het gijzelen van wes terlingen en het smokkelen van si garetten. Hij heeft de bijnaam 'Mr. Marlboro'. den haag - Premier Rutte heeft er 'uiteraard alle begrip voor' dat de Britse premier Cameron zijn be zoek van vandaag aan Nederland en de belangrijke speech over de EU die hij hier zou houden heeft uitgesteld in verband met de gijze lingsactie. Rutte wenste zijn colle ga sterkte nadat bekend werd dat het nieuws uit Algerije waarschijn lijk slecht zou zijn voor de Britten. eindhoven - De inzet van Neder landse transporttoestellen voor het vervoer van Frans militair ma terieel naar Mali wordt gecoördi neerd door het European Air Transport Command (EATC). Dit internationaal commando, dat zijn hoofdkwartier op de vliegba sis Eindhoven heeft, bepaalt hoe veel en welke toestellen voor het transport worden gebruikt, aldus een woordvoerder van het ministe rie van Defensie in Den Haag. „Op dit moment valt niet te zeggen hoeveel Nederlandse toestellen wanneer zullen worden ingezet. Dat is aan het EATC." Het EATC, opgericht in 2010, heeft de operationele leiding over een pool van militaire transportvlieg tuigen van het Nederlandse, Fran se, Duitse, Belgische en Luxem burgse leger. Nederland heeft twee KDC-10's, een DC-10 en vier Herculestoestel len in de pool ingebracht. Doel van het EATC is om zo efficiënt mogelijk om te gaan met de mili taire transportcapaciteit. Op dit moment zijn Nederlandse toestellen in Spanje voor een oefe ning. „Het zou kunnen dat het EA TC die nu niet laat terugvliegen naar Eindhoven, maar inzet voor het vervoer van Frans materieel", legt de Defensiewoordvoerder uit. Frankrijk heeft het EATC verzocht bij te springen bij het vervoer van materieel dat bestemd is voor de strijd tegen de islamistische rebel len in Mali. De toestellen vliegen niet naar Ma li zelf, maar naar buurlanden van de Afrikaanse staat. Het inzetten van Nederlandse toestellen bete kent geen deelname aan de Franse militaire operatie, zo herhaalt De fensie het standpunt van het kabi net. Het gaat louter om logistieke steun. door onze correspondent Jessica Maas et is een trieste dag. Dertig jaar leven we al met dit geweld. De moeders in dit land hebben genoeg gehuild", zegt de vijftigjarige Gönul Özkül, in haar hand een bord met de tekst 'We zijn allemaal Fidan'. Een paar meter verderop staan de drie lijkwagens van de Koerdische activisten Sakine Cansiz, Fidan Güngör en Leyla Söylemez die vo rige week in Parijs werden ver moord. Özkül is - zoals velen - vandaag naar het centrum van Diyarbakir gekomen om de drie vrouwen de laatste eer te bewij zen. De vermoorde Cansiz, een van de grondlegsters van de PKK, zat gelijktijdig met de broer van Gönul in de beruchte gevangenis van deze stad, vertelt ze. Ze kent de verhalen over de martelingen. Diyarbakir is de meest gepolitiseer de stad van Turkije. De dertig jaar durende strijd - die al aan 40.000 mensen het leven heeft gekost - is hier voor niemand ver weg. Kinde ren groeien op met verhalen over platgebrande dorpen, over arresta ties, traangas en pantserwagens op de hoek van de straat. Vandaag blijven de agenten op af stand. Er is de regering en de Koer dische beweging veel aan gelegen de ceremonie niet uit de hand te laten lopen. Het zo fragiele vredes proces moet niet nog verder wor den verstoord. Wie achter de moorden zit? Özkül haalt haar schouders op. Aan com plottheorieën geen gebrek. Donke re krachten binnen de Turkse jeruzalem - Het is mogelijk om de Rode Zee te gebruiken om de krimpende Dode Zee bij te vullen. Dat zegt de Wereldbank na jaren lang onderzoek op verzoek van landen rondom de Dode Zee. Het idee om de twee wateren aan elkaar te koppelen is al meer dan een eeuw oud. Het plan staat ech ter opnieuw op de agenda, omdat de Dode Zee inmiddels jaarlijks fors slinkt. Volgens de Wereldbank is een ondergrondse pijplijn de beste manier om de Dode Zee wat nieuw leven in te blazen. De Rode Zee, die het water moet leveren, ligt ongeveer 180 kilometer verder op. De Dode Zee, het laagste punt op aarde, grenst aan Israël, Jorda nië en de Palestijnse Westelijke Jor- daanoever. Milieugroepen zijn fel tegen het plan. Het Rode Zeewater zou het milieu van de Dode Zee kunnen veranderen. Duizenden mensen namen in Diyarbakir afscheid van Sakine Cansiz, Fidan Güngör en Leyla Söylemez. foto Jessica Maas staat, radicale groepen binnen de PKK, Syrië, Iran. „Er zijn veel men sen in dit land die geen vrede wil len", klinkt het. Maar de moeder van vier heeft hoop. Hoop dat de nieuwe gesprekken tussen de Turk se regering met 'Apo', de gevangen genomen PKK-leider Abdullah Ocalan, vrede gaan brengen. „In- sjallah, als Allah het wil." De oproep voor vrede klinkt voort durend vandaag. Vanaf het dak van de bus, dat als podium dienst doet, roept Ahmet Türk, de emi nence grise van de Koerdische poli tieke beweging, hard om vrede. Hij pleit voor verstandige politiek, voor kalmte. Hij vraagt de regering door onze correspondent Olaf Koens moskou - Volgens zijn vrienden was het een slimme, stille en rusti ge jongen. Toch werd activist Aleksandr Dolmatov (35) afgelo pen zomer opgepakt tijdens rellen bij een groot anti-Poetinprotest. Hij kwam daarna naar Nederland en vroeg hier politiek asiel aan, omdat hij bang was in Rusland te worden vervolgd. Dolmatov pleegde gisteren zelf moord in een detentiecentrum in Rotterdam. Dat heeft een woord voerster van het ministerie van Veiligheid en Justitie bevestigd. Zijn asielprocedure was afgerond. Dolmatov was definitief afgewe zen. Daarom was hij woensdagavond naar het detentiecentrum overge bracht, om op een nog te bepalen moment te worden uitgezet, ver telt de woordvoerster. Dolmatov Aleksandr Dolmatov werd gisterochtend dood aange troffen in zijn cel. Een schouwarts en de marechaussee hebben zijn lichaam en de omstandigheden on derzocht en concludeerden dat de r e d r '1 b 1 v V tl V t; z z Si Si d e k

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8