bosjes liggen' Bij Rutte II maakt moraal comeback binnenland 17 'Geen koopkrachtreparatie in 2013' Poep is soms het allerbeste medicijn Aantal wanbetalers stijgt snel Zh vrijdag 18 januari 2013 deur is natuurlijk niet zo dom om zich meteen na de scheiding weer met zijn partner op het zelfde adres te laten inschrijven. Moet de controle niet iets intensiever? „Dat zou kunnen. Dan moeten we een NHG-politie oprichten en bij die mensen in de bosjes gaan lig gen. Maar in zo'n samenleving wil ik niet leven." Volgens SchifFer is het groeiende aandeel van op de klippen gelo pen relaties helemaal niet zo moei lijk te verklaren. „Als mensen scheiden, valt het hele inkomen weg. Dan is de hypotheek vaak niet meer op te brengen. Mensen die werkloos worden, hebben door het sterke sociale vangnet vaak genoeg tijd om een andere baan te vinden en komen dus niet in de problemen." Voor Peter Boelhouwer, hoogle raar volkshuisvesting in Delft, is het geen afdoende verklaring voor de verschuivingen. Onafhankelijk onderzoek naar het fenomeen zou volgens hem een goede zaak zijn. „Een logische verklaring is nog steeds niet gevonden." TIEL - Om precies te zijn 77.145 men sen kampten eind 2012 met een be talingsachterstand op hun hypo theek. Dat zijn er bijna 5000 meer dan eind september en bijna 15.000 meer dan eind 2011. Dat komt neer op een stijging van bijna 24 procent op jaarbasis. Dat blijkt uit cijfers die deze krant heeft opgevraagd bij het Bureau Krediet Registratie (BKR). Voor het begin van de crisis, in 2007, lag het aantal mensen dat een betalingsachterstand had rond de 30.000. Sindsdien kwamen er ieder kwartaal wanbetalers bij. Het tempo waarmee het aantal door Laurens Kok en Michel Reijns DEN HAAG - Fatsoen moet je doen. Zo gaan we niet met elkaar om. Het waren teksten waarmee CDA-premier Jan Peter Balkenen de jaren geleden aandacht vroeg voor het respecteren van normen en waarden in de samenleving. Het kwam hem veelal op hoonge lach te staan. Hij werd net als eer dere CDA-leiders als Elco Brink man en Enneüs Heerma over kwam, vooral weggezet als fat soensrakker en moraalridder. De 'spruitjeslucht' die volgens critici opsteeg uit dit soort CDA-teksten zat de inmiddels geïndividualiseer de samenleving flink in de weg. Tegeltjeswijsheden, was de kwalifi catie die oud-WD-leider Gerrit Zalm er op zijn beurt aan gaf. Libe ralen koesteren hun vrijheid en houden de rol van de overheid liefst zo klein mogelijk, zeker als het gaat om het gedrag van bur gers. Mark Rutte paste prima in die tra ditie toen hij in 2010 als premier zijn eerste kabinet van VVD en CDA ging leiden. De grens is de wet, wat betamelijk is laat ik aan ie ders smaak over, reageerde Rutte steevast als hem een moreel oor deel over vermeend onfatsoen of verbaal geweld in de samenleving werd gevraagd. „Ik vind niet dat ik op iedere ontwikkeling die zich op straat voordoet commentaar moet gaan geven", aldus Rutte. Maar onder Rutte II is de moraal terug. Rutte benutte al tot twee keer toe zijn wekelijkse persconfe rentie om op te roepen tot meer respect en een betere omgang met elkaar. De eerste keer was de fatale mishandeling van de grensrechter de aanleiding, vorige week waren dat de voortdurende hatemails aan publieke figuren. Toen vicepremier Lodewijk Asscher (PvdA) tussen door optrad als vervanger van Rut te greep die het pestgedrag op scho len aan voor een moreel appel om beter op elkaar te letten. Gisteren deed PvdA-minister Ronald Plas- terk (Binnenlandse Zaken) een duit in het zakje door ouders op te roepen hun kinderen beter op te voeden en meer respect bij te bren gen voor gezagsdragers en hulpver leners. „De basis is wat iedereen thuis leert. Dat is als het goed is: ge draag je", betoogde Plasterk. „Belerende woorden", constateert D66-leider Alexander Pechtold. Hij beschouwt het moraliserende op treden van dit kabinet nog als 'inci denten', maar waarschuwt voor 'de herintreding van de moraalrid ders'. CDA-leider Sybrand Buma verwel komt de roep om het bijbrengen van respect. „Maar het blijft een lo ze kreet als je het gezinnen vervol gens zo moeilijk maakt met talrijke bezuinigingen." Het huidige kabinet houdt het bij een moreel appel en bestrijdt dat goed gedrag af te dwingen is met regels of wetten. Buma vindt dat de overheid normen kan stellen. „Dat doen we bij bankiers of graaiende bestuurders ook." mmmmmmmmmmmmmtmÊÊtÊÊmmmmnnmmm door Wilko Voordouw ARNHEM - Er komt dit jaar zeker geen koopkrachtreparatie voor de huishoudens, die volgens het Ni- bud (Nederlands Instituut voor Budgetvoorlichting) soms fors op hun inkomen verliezen. Dat zei minister van Sociale Zaken Lode wijk Asscher gisteren in Arnhem. Volgens Asscher gaan we 'een moeilijk jaar doormaken, maar dat wisten we natuurlijk allemaal al'. Er zal met betrekking tot de koop kracht van de huishoudens zeker niets gebeuren tot augustus. „Dan gaan we werken aan de begroting van het jaar 2014. En dan gaan we kijken wat dat alles betekent voor de koopkracht. Vanaf dat moment kunnen we bezien of er hele extre me uitschieters bij zitten. Dan kun nen we ook zien wat de uitwer king is van de maatregelen die we nu hebben genomen en hoe die in de praktijk uitpakken. Maar lopen de dit jaar zullen we het met z'n allen hiermee moeten doen. Ik kan het niet mooier maken dan het is." Toch was ook hij onder de indruk van de cijfers die het Nibud woens dag presenteerde, en volgens wel ke vooral vutters met een pen sioen soms fors (tot wel 7,7 pro cent) inleveren. „Dat is veel ja." Uit de cijfers blijkt dat tweeverdie ners met een modaal inkomen rela tief het minst worden getroffen. Het zijn vooral de gepensioneer den die inleveren. Mensen met de hoogste pensioenen raken de meeste koopkracht kwijt. De groep 65-plussers met alleen AOW gaat er nog iets op vooruit: alleen staanden twee euro per maand, echtparen acht euro. Hoe lastig het ook is, Asscher wil de nieuw ste cijfers niet onnodig dramatise ren. „Dit is de realiteit, hoe verve lend ook. Die cijfers van het Ni bud zeggen dat we in 2013 alle maal inleveren. Dat wisten we na tuurlijk al, maar door die cijfers zien we de vertaling naar huishou dens. Het tweede wat ze zeggen, is dat we in een crisis zitten. En dat is niet goed voor de koopkracht." Asscher geeft toe dat de klap extra hard aankomt voor de gepensio neerden. „Want die worden ook gekort op hun aanvullende pen sioen. Het is niet uitgesloten dat dit volgend jaar nog een keer zal gebeuren, als je kijkt naar de situa tie bij een fors aantal pensioen fondsen. Het gaat inderdaad om stevige happen uit de inkomens van die mensen." wanbetalers stijgt, wordt echter steeds hoger en was nog nooit zo hoog als in het vierde kwartaal van afgelopen jaar. Het aantal van 77.000 overstijgt de verwachting die het BKR in oktober nog uit sprak. Toen rekende het BKR op 76.000 gevallen. Gezinnen die hun hypotheek niet betalen, zitten ernstig in de proble men. Vaak is het niet betalen van de hypotheek volgens het BKR een van de laatste opties, en is hieraan al veel ellende vooraf gegaan. Een betalingsachterstand kan uit eindelijk leiden tot gedwongen ver koop van het huis. AMSTERDAM - Met andermans poep komen mensen met chroni sche diarree het snelst van hun kwaal af. Dat blijkt uit onderzoek van het Amsterdam Medisch Cen trum (AMC) dat deze week is ge publiceerd in het wetenschappelij ke tijdschrift The New England Journal of Medicine. Het gaat om diarree die wordt ver oorzaakt door de darmbacterie Clostridium difficile. Via een son de (neusslangetje) wordt de ver dunde ontlasting van een gezond persoon in de twaalfvingerige darm van de patiënt gebracht. Ver volgens vindt de goede darmflora zich een weg via de dunne naar de dikke darm, en neemt de plaats in van de ziekmakende bacteriën. De ze methode heet fecesdonatie. Vrij wel alle patiënten die deze experi mentele therapie kregen, waren na één of twee behandelingen verlost van hun chronische diarree. „Patiënten reageren eerst lacherig als ik over de behandeling vertel", zegt Josbert Keiler. Hij is maag-, darm- en leverarts en tevens leider van het onderzoek. „Maar ze heb ben vaak al meerdere antibiotica- kuren achter de rug en zijn daar sceptisch over geworden." Niet voor niets, want uit het on derzoek blijkt dat de traditionele methoden zoals een antibiotica- kuur of een antibioticum in combi natie met een laxerende darmspoe ling, veel minder goed werken. De behandeling duurt in totaal on geveer een uur. De patiënt ruikt door de plastic sonde niets van dit mengsel, verzekert Keiler. Het in spuiten van het poepmengsel kost een half uur, vertelt hij. Daarna wordt de sonde goed doorge spoeld. De patiënt wacht nog een half uur en kan dan weer naar huis. „Het mooie is dat hij dan ook beter is. De diarree is de vol gende dag vaak al over." In het AMC wordt nu onderzocht of fecesdonatie ook nuttig kan zijn bij de behandelingen van obese pa tiënten met beginnende insulinere- sistentie en bij ontstekende darm ziekten als de ziekte van Crohn. Win ook je aankoopbedrag terug! Koop in december of januari een occasion via AutoTrack.nl en win net als Michael, winnaar van 2008, het aankoopbedrag terug. Kijk op AutoTrack.nl voor de actie en de voorwaarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7