221 zeeland 'Opkomsttijden niet meer heilig bij brand' Interactieve TV 38, 50 CDA wil gevangenis in Middelburg houden Alles-in-1 met ook op je tablet brieven Bestuurders en brandweer willen af van 'verouderde normen' Alles-in-1 basispakket Nu met gratis monteur! Werkt in je voordeel Kinkhoestcijfers slechts topje van de ijsberg Huizenprijzen vrijdag 18 januari 2013 door Marcel Modde MIDDELBURG - Brandweer Neder land en het landelijk Veiligheidsbe- raad willen af van de gangbare op komsttijden. Volgens bestuurlijk woordvoerder Jan Lonink ligt het tegenwoordig veel meer voor de hand prestatieafspraken "te maken en de brandweer daar op af te reke nen. Het Veiligheidsberaad heeft het wetenschappelijk instituut TNO gevraagd de mogelijkheden te on derzoeken. Daarbij draait het om de werkbaarheid van het huidige veiligheidsstelsel en hoe dat an ders en beter kan, legt Lonink uit. „De uitkomsten worden later dit jaar gebruikt bij de evaluatie van de Wet op de Veiligheidsregio, om te zien hoe we het beste tot een moderne brandweerorganisatie kunnen komen." Die nieuwe struc tuur moet meer worden afge stemd op de kracht van preventie en de zelfredzaamheid van de bur ger, denkt de voorzitter van de Vei ligheidsregio Zeeland. In steeds meer woningen worden rookmel ders opgehangen, zodat bewoners tijdig worden gewaarschuwd bij een beginnende brand. Bij nieuw bouw van huizen, openbare gebou wen en bedrijven kan de installa tie van een waarschuwingssys teem worden afgedwongen in een bouwvergunning. De tijdswinst die zo wordt geboekt, is volgens Lonink veel belangrijker dan 'die brandweerwagen die er binnen 5 tot 18 minuten zou moeten zijn'. Landelijk wordt die norm in zo'n 67 procent van de gevallen ge haald. In een plattelandsgebied als Zeeland ligt dat onder de 50 pro cent. „Dit zijn sterk verouderde normen uit de jaren zestig! Waar MIDDELBURG - Het CDA is een lob by begonnen voor behoud van ge vangenis Torentijd in Middelburg. Het Tweede Kamerlid Michel Rog brengt 4 februari met een delega tie van het CDA Zeeland een werk bezoek aan de penitentiaire inrich ting. De partij bespreekt met de di rectie het belang van Torentijd voor de rechtsketen in Zeeland, in relatie tot de rechtbank en het werk van de politie in dit district. Consequentie van een sluiting is dat agenten een belangrijk deel van de dag niet inzetbaar zijn, om dat ze een arrestant moeten weg brengen naar een gevangenis bui ten Zeeland. Staatsecretaris Fred Vaste lage prijs telfort.nl 08001707 Telfort winkels Kinkhoestmeldingen in 2012 per gemeente Aantal per 10.000 inwoners 0 I 0,8- 2,5 1 l 2,5- 5,0 5,0- 8,0 1 8,0-14,0 114,0-31,0 gegevens bijgewerkt t/m 20 oktober Veere O Tholen (M'burg (q het uiteindelijk vooral om gaat, is toch dat de mensen op tijd en on gedeerd uit dat pand zijn. Of je nu een beetje of meer materiële scha de hebt, is van secundair belang. Kortom, we willen toegroeien naar nieuwe uitgangspunten voor de brandweerinzet, die veel meer zouden moeten gaan over vereiste prestaties." Minister Ivo Opstelten (Veilig heid) staat daar vooralsnog zeer kritisch tegenover, heeft Lonink in meerdere overleggen ervaren. De bewindsman hecht aan een duide lijke opkomstnorm. Maar de nood zaak de brandveiligheid anders te organiseren, heeft ook een finan ciële achtergrond, zegt Lonink. „De laatste tien jaar is het geld dat we in de brandweer stoppen ver dubbeld, zo niet verdrievoudigd. Dat zie je niet in die mate terug in minder slachtoffers of schade." Sluis O Goes Borsele Terneuzen o. Teeven (WD) ontvouwt dit voor jaar zijn plannen voor het gevange niswezen in Nederland. Uit een eerder uitgelekt concept bleek dat het ministerie van Veiligheid en Justitie hierin geen rol meer ziet voor Middelburg. Het CDA wil het vertrek van nog meer Rijksdiens ten uit Zeeland voorkomen. 2500 t>0 .E '2000 E 1500 Kinkhoestmeldingen per maand in Nederland 2012 begon piek van 1945 meldingen direct met een stijgende 2001 feb mrt apr mei jun jul aug sep okt nov deel maand van melding —2011 201; •2004 r 2007 2008 Sinds het begin van de inentingen is het aantal doden door kinkhoest ge daald van 200 naar 1 a 2 per jaar. Vóórdat kinkhoestvaccinatie werd ingevoerd, stierven er in Nederland jaarlijks zo'n tweehonderd kinde ren aan kinkhoest, een zeer be smettelijke luchtweginfectie. Sinds 1953 worden kinderen ge vaccineerd. Deze vaccinatie biedt tien a twaalf jaar bescherming. Sinds 1996 is het aantal kinkhoest- gevalien flink gestegen; vermoede lijk werkt het vaccin minder goed omdat de bacterie zich aanpast. Binnen de Europese Unie is Neder land nog altijd het land met de meeste gevallen van kinkhoest, met 44 per 100.000 inwoners. Jaarlijks belanden 250 tot 400 kin deren (vooral baby's tot drie maan den) in het ziekenhuis met kink hoest. Gemiddeld één geval per jaar kent een fatale afloop, meestal bij kin deren jonger dan drie maanden. Elke twee tot drie jaar steekt kink- Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Zo maar wat koppen uit de krant van de laatste week: 'Huizenprij zen dalen verder' en 'Huizenprij zen 20 jaar zeepbel'. (Te) veel hui zenbezitters hebben zich laten rijk rekenen en de zogenaamde over waarden van hun huis in luxe of anderszins omgezet. Zij werden aangezet door onverantwoord ge drag van diverse hypotheek-ver strekkers en vooral ook een falend overheidsbeleid inzake de hypotheekrenteaftrek. Een systeem dat in eerste instantie bedoeld was om mensen met een kleine beurs de mogelijkheid te bieden tot het kopen van een huis, maar waarbij ook meer bemiddelden en vooral rijken de verleiding niet konden weerstaan tot het nemen van veel al onverantwoorde risico's. Inmid dels liftten gemeenten ook mee op deze zeepbel door de waarde van huizen voor de WOZ te bepalen door vergelijking met een recent verkocht object! En nu maar ho pen dat met die dalende huizen prijzen de gemeenten ook bereid zullen zijn de WOZ-waarden aan te passen. Wim Deijnen Pasdam 15, Sluis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 62