zeeland 119 Gastles op ROC 'Nee, zorg heb ik niet nodig' Chinezen leren van alles over de walnotenboom 1 Derco veel voordeel Goes verhoogt budget voor leerlingenvervoer Meisje zwaargewond bij ongeval Schroeweg OM eist geld van Aardenburger Con Amore en MooiZeelandZingt Politie pakt dief bouwmaterialen op Vergunningen voor zeegroente snijden Grote Verleiding krijgt Eko-keurmerk ZinkZand speelt in café La Strada vrijdag 18 januari 2013 w Adrie Lindenberg, een 93-jarige bewoner van verzorgingshuis Nieuw Sandenburg in Veere, geeft gastlessen aan leerlingen Verzorging van het ROC Scalda in Goes. „Zodat u weet wat het betekent om oud te zijn." door Nadia Berkelder Nee hoor, zorg heeft hij niet nodig, zegt Adrie Lindenberg te gen de klas, met pret- ogen. „Alleen mijn hoofd. Als je op Nieuw Sanden burg komt, op kamer 114, dan moet je mijn hoofd doen." Hij tikt hard met zijn knokkels op zijn schedel. Het klinkt hol. „Dat moet elke dag." Zijn hoofd moet worden schoonge maakt. Dat heeft te maken met een ongeluk dat Lindenberg als vijfjarig jongetje kreeg. Hij kwam met zijn hoofd onder de tram in Middelburg en lag 'misschien wel twee jaar' in het ziekenhuis. En dus heeft hij een plaat in zijn sche del. En moet zijn huid dagelijks worden gewassen. Het is wennen, zegt hij, de over stap naar een verzorgingshuis. „Je boeltje moet allemaal weg. Je wil niet graag je zelfstandigheid opge ven. Ik had een flinke tuin en veel gereedschap, waar ik moeilijk af stand van kon doen. Ik was natuur- Adrie Lindenberg als gastdocent bij leerlingen Verzorging op het ROC Scalda in Goes. foto Willem Mieras lijk helemaal niet van plan om in een bejaardenhuis te gaan." Maar het moest, vertelt hij de leerlingen - twee jongens en de rest meisjes. „Het was een mooie kamer. Groot, met alles erop en eraan. Dus toen ben ik erin gegaan." Hij vertelt over zijn leven: zijn werk, de tijd in militaire dienst, de oorlog, Indië, de watersnoodramp en zijn kleindochter die in Amster dam woont, maar er niet voor te rugdeinst om met zijn achterklein kind in de auto helemaal naar Veere te rijden. „Die heeft een avontuurlijke geest." En over hoe moeilijk het ondanks alles ook kan zijn, het leven in een verzorgings huis. „Je houdt op den duur niets meer over. Je bent eenzaam en al leen." Hij ontroert de klas met het verhaal over zijn vrouw; hoe hij haar veroverde door als jonge loodgieter vanaf de haan van de Lange Jan in Middel burg met een rode zakdoek naar haar te zwaaien. En hoe hij nu nog aan haar denkt - ze hield van dieren, van zachte dieren om te aaien - als hij de opgezette cavia van de kast haalt in zijn kamer en even op schoot zet. „Dan denk ik weer terug aan die tijd dat ik op de Lange Jan zat." En ja, de leerlingen hebben nog wel een vraag: wat hij nog zou wil len doen in zijn leven. Adrie Lin denberg leunt achterover, haakt zijn duimen achter zijn bretels. „O", lacht hij. „Met één van die meisjes uitgaan ofzo." „U kleurt er ook zo lief van", zegt een leerlinge. „Ik kan nog blozen hoor", zegt Lin denberg. „Jij ook hé?" MIDDELBURG Bij een ongeval op de kruising Ka- naalweg-Schroeweg in Middelburg is donderdagmiddag een 14-jarige fietsster zwaargewond geraakt. Ze kwam in botsing met een vrachtwagen die rechtsaf richting de Schroebrug ging. Het meisje is naar het ziekenhuis in Rotterdam gebracht. Door het ongeval werd het verkeer dat uit zuidelijke richting kwam door de politie omgeleid. AARDENBURG Een in oktober 2010 voor drugshan del veroordeelde Aardenburger (70) moet mogelijk 23.276,25 euro in de staatskas storten. Volgens het OM heeft hij dat geld verdiend met zijn criminele activiteiten. De man handelde in cocaïne en speed. Hij is in 2010 veroordeeld tot twee jaar cel. De rechtbank beslist over enke le maanden hoeveel hij aan de Staat moet betalen. HO EDEKENSKERKE Muziekvereniging Con Amore en Klederdrachtenkoor MooiZeeland Zingt geven vanavond samen een concert in De Buffer, het gebouw tje van de Stoomtrein Goes Borsele aan de Waardweg 1 in Hoedekens- kerke. Op het programma staan onder meer meezingers. De toegang voor het dubbelconcert is gratis. ZIERIKZEE De politie heeft een 26-jarige inwo ner van Schouwen-Duiveland aan gehouden op verdenking van dief stal van bouwmateriaal. De man was in het bezit van veertien do zen bouwmaterialen, met onder meer materiaal voor cv-ketels en spijkers. In de tuin trof de politie steigerplaten aan. De politie onder zoekt de herkomst van de spullen. door Frank van Cooten 'S-HEER ABTSKERKE - Kwekerij West hof in 's-Heer Abtskerke is donder dag bezocht door een delegatie van een Chinees proefstation. On derzocht wordt of West-Europese walnotenbomen het goed doen op Chinese bodem. Westhof is gespe cialiseerd in veredelde walnotenbo men. Piet van 't Westeinde bracht vorig jaar een bezoek aan China. „Dit was daarom een tegenbezoek. De Chinezen willen graag West-Euro- pese rassen gaan proberen. Ze wil len onder meer weten of ze ook goed tegen kou kunnen omdat het in sommige Chinese regio's be hoorlijk koud kan zijn", zegt Peter van 't Westeinde van de kwekerij. Afgesproken is dat de kwekerij wat ent-hout opstuurt naar het proefstation. „Volgend jaar krijgen we bezoek van Chinese boeren die uiteindelijk aan de slag gaan met de walnotenbomen." la nge vorststraat - goes WISSENKERKE De aanvraagformulieren voor het mogen snijden van zeegroenten rond de Oosterschelde dit seizoen zijn van dinsdag 12 tot en met vrij dag 15 februari beschikbaar bij de gemeenten rond de zeearm. De for mulieren worden uitgegeven zo lang de voorraad strekt; de aanvra gen voor de seizoensvergunningen worden door loting bepaald. Er zijn maximaal 284 vergunnin gen die uitgegeven worden voor het oogsten op de schorren. KRUININGEN Webwinkel de Grote Verleiding in Kruiningen heeft gistermiddag het Eko keurmerk winkels ontvangen uit handen van burgemeester Jan Huisman van Reimerswaal. Daarmee is De Grote Verleiding, een 'supermarkt' die biologische producten verkoopt, de eerste web winkel van Nederland die dat keur merk mag voeren. Ter gelegenheid van de overhandiging was er een feestje voor vaste klanten. GOES De band ZinkZand speelt vrijdaga vond in café La Strada in Goes. ZinkZand maakt Rhythmn en Stampblues zoals die volgens de band ooit is bedoeld; rommelig maar met veel soul. ZinkZand heeft een liefde voor vreemde in strumentatie, zo worden klompen, wasrek, orgel, gitaarbanjo, sax en kazoos gebruikt. Het optreden be gint om 21.00, entree gratis. De Chinese delegatie met Piet (links) en Peter van 't Westeinde. foto Willem Mieras GOES - Goes verhoogt het budget voor leerlingenvervoer structureel met 50.000 euro. Dat heeft het col lege van burgemeester en wethou ders besloten. De verhoging is opmerkelijk, om dat Goes vorig jaar juist nog een halve ton wilde besparen op het leerlingenvervoer. Volgens burge- meetser René Verhulst is er geld gevonden in het peuterspeelzaal- werk. Daar is op bezuinigd. Het gaat bij leerlingenvervoer niet alleen om kinderen met een handi cap of leerproblemen, maar ook om leerlingen die een bepaalde vorm van religieus onderwijs vol gen. Volgens Verhulst is het een goede zaak dat die keuzevrijheid er is, al moet het niet te gek wor den. „Ik heb ook wel eens gehoord van een meisje dat vanuit Zeeland elke dag met de taxi naar een Jood se school in Amsterdam ging."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 53