MBACHT 81 wonen Metselen is machtig mooi HET VAK EN DE OPLEIDING METSELAAR Ambachtslui over huri bijna vergeten beroepen. Deze week: de metselaar door llze Rike JOHAN VAN OUDHEUSDEN Metselaar Specialisatie: speciaal metselwerk, rollagen, ronde muren Opleiding: Lts, richting metselen leerlingstelsel ..„ik-.. akstenen lijken allemaal ge- w I J lijk, maar het blijft groten- deels een natuurproduct. U De klei wordt gebakken en de ene steen staat in de oven wat dichter bij het vuur dan de an dere. Daar moet je rekening mee hou den als je ermee werkt, dat leer je alleen door ervaring." Die heeft Johan van Oudheusden ge noeg; al vanaf zijn 16e staat hij op de stei ger als metselaar, inmiddels zo'n dertig jaar. Zijn vader werkte ook in de bouw. „Hij was klusjesman bij een aannemers bedrijf, in de zomervakantie mocht ik meehelpen. Er waren in die tijd niet zo veel opleidingen hier in de buurt, dus werd het de bouw." Voor het metselen koos hij wél heel be wust. „Ik moest er een jaar extra voor naar school. Maar ik vond metselen al tijd al machtig mooi. Je maakt iets wat al tijd zichtbaar blijft, wat blijvend is." Na zijn opleiding leerde hij het vak pas echt, vindt hij zelf. Eerst bij twee kleine re aannemers, daarna jarenlang bij Heij- mans, waar hij zowel aan grote kantoren en utiliteitsbouw werkte, als aan bijzon dere woningbouwprojecten. Nadat hij zijn eigen huis gebouwd had, samen met zijn buurman die timmerman is, ontstond het idee als zelfstandig metse laar verder te gaan. „Juist het aandacht kunnen besteden aan de details van mijn eigen huis gaf me veel voldoening. Ik houd van het specialistische werk. Ik werk nu soms ook voor grote aanne mers, maar probeer altijd op zoek te gaan naar bijzondere projecten. Een rondlopende ezelsrug metselen of een tuinmuur die moet lijken op de muur van een monumentale boerderij; werk waar ik mijn ei in kwijt kan. „Ik ben nu bezig met een huis met vijf strekken boven de kozijnen, waarvan de uitslag gemaakt moest worden. Dat heb ik helemaal uitgezocht op de computer, berekend, uitgetekend en droog gemaakt hier thuis. Het was een heel gepuzzel. Maar door goede voorbereiding kon ik het ter plekke zo metselen. Vroeger wa ren zulke sierelementen heel gewoon. Werden de stenen niet met de machine gezaagd, maar met een sabel of een kap hamer op maat gemaakt. Heel knap, als je dat bedenkt." Afgelopen zomer metselde Van Oud heusden een paar weken in de bloedhit- te in Afrika. „Ik heb meegewerkt aan een vrijwilligersproject om een schoolge bouw en een onderwijzerswoning te bouwen. Met een groep van veertig man, allemaal met een verschillende ach tergrond, gingen we die kant op, ik met Op vmbo en technische op leidingen is met selen onderdeel van de oplei ding bouwkun de. BGA ver zorgt opleidin gen op diverse niveaus. De branchevere nigingen AVM, Aannemersvere niging Metsel werken, heeft le den in heel Ne derland. vrijdag 18 januari 2013 Metselaar Johan van Oudheusden aan het werk bij een woonhuis in aanbouw. „Je maakt iets wat altijd zichtbaar blijft, wat blijvend is." foto's Chris van Cromvoirt mijn troffeltje in de tas. Dan merk je dat ze daar heel anders werken. Ze maken geen profielen of stelwerk, dat vinden ze zonde van die rechte latjes, als ze die al hebben. En de stenen maken ze zelf, van klei die ze vormen en in het veld op een vuurtje bakken. Het was een mooie ervaring om mijn vak zó in te zetten, Een metselaar bouwt, legt en bevestigt bakstenen, voorgevormde stenen, betonblokken en andere soorten bouwstenen met mortel en andere substanties om bijvoorbeeld (schei- dings)muren, funderingen, bogen of andere structuren te bouwen. De techniek van het met selen werd al in het Romeinse Rijk toegepast. Ezelsrug is een gemetselde afwaterende muurafdekking: een driehoekig stuk bovenop een muurtje. Strek is de overbrugging boven een raamkozijn, die van oudsher voorkwam dat er te veel gewicht op het kozijn zou rusten. De bakstenen liggen daar niet horizontaal op het kozijn, maar staan grotendeels verticaal en 'waaieren' vaak uit: de bovenkant is dan breder dan de onderkant (de uitslag). Een hanekam is nóg steviger, die loopt een beetje in een boog bo ven een raam. Sabel is een geslepen stalen strip die vroeger werd gebruikt om stenen te hakken en bewer ken. Troffel is gereedschap om metselspecie mee uit te spreiden. Tuitgevel is de voorgevel van grachtenpanden/pakhuizen. Schouder is de aanzet van de tuitgevel ter hoogte van dakgoot. Hals is het hoogste punt van een tuitgevel, eindigend met een recht stuk. Rollaag is een horizontaal verlopende, op een rij geplaatste, maar verticaal gemetselde rij stenen. dat ik er anderen mee kan helpen." www.BGA.nl www.avmmetselwerken.nl www.vanoudheusdenmetselwerken.nl Reageren? wonen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 44