61 wonen Hazelaar D 3 RT !D vrijdag 18 januari 2013 Hazelaar. foto Rvdk *3 O z De hazelaar bloeit. Nou én, zult u zeggen, hazelaars bloeien wel vaker in janua ri. Klopt, maar dat maakt het feest er niet minder op. Het primulageel, ver mengd met een vleugje groen, van de hazelaarkat jes geeft aan dat het nieu we seizoen begonnen is. De hazelaar, Corylus avellana, kennen we allemaal, al was het maar van de kronkelhazelaar die pontificaal in veel voor tuintjes staat Nooit in achtertuinen, wat aangeeft dat HeT bedoeld is om gezien te worden. Tja, de kronkelhazelaar, wat zal ik er van zeggen zonder een flink aantal lezers tegen me in het harnas te jagen? Fascinerend boompje. Afwijkin gen fascineren altijd, of het nu gaat om liiiputters, schapen met vijf poten of kronkelhazelaars. De kale kurkentrekkers van takken zijn decoratief, vooral gezien tegen een bleek blauwe winterlucht. Jammer genoeg blijven die takken maar een deel van het jaar kaal. En een tak met blad dat al tijd misvormd is, ziet eruit alsof de kronkelhazelaar een ver schrikkelijke ziekte heeft. Vreemd genoeg lijkt de ei genaar er blind voor, zoals een mens vrolijk rond loopt met een mormel van een hond. Genoeg over de kronkelhazelaar. De gewone haze laar wordt zelden in tuinen geplant, terwijl hij veel voordelen heeft. Om te beginnen die vroege bloei. Ten tweede: de bruikbaarheid van de soepele twij gen, al zie je mandenvlechters alleen nog op brade- ries. Van de dikkere takken kun je een tuun - een gevlochten tuinafscheiding - maken en moestuin iers gebruiken ze graag als bonenstaak. En een haze laar heeft bijkans het eeuwige leven. Wordt de struik te groot, dan zaag je hem af, waarop hij het volgende seizoen weer vrolijk verder groeit Tenslot te draagt een hazelaar natuurlijk hazelnoten. Voor de tuin zijn er diverse siervormen. Corylus avellana Aurea is een zwakgroeiende struik met goudgeel uitlopend blad in het voorjaar. Een sprookje, vooral met een onderbeplanting van blau we boshyacinten. In de loop van het seizoen wordt het blad groen. Corylus avellana Heterophylla heeft gewoon groen blad, maar het is diep ingesneden, waardoor de hele struik een luchtige indruk maakt. Voor liefhebbers van treurbomen is er Corylus avellana Pendula, met afhangende takken. Uit Zuid-Europa komt Corylus maxima, die te herkennen is aan zijn langwerpige noten. In tuinen komen we die vooral tegen in roodbladige vorm: Corylus maxima Purpurea. Het blad is opvallend koperrood in de lente; in de zomer wordt het zó donker, dat de struik als een massief blok staat. Van hazelaartakken worden sinds jaar en dag wichelroedes gemaakt. Daarmee kun je ondergrondse waterbronnen op sporen, maar ook andere zaken als goud of zilver. Er zijn nog altijd velen die beweren dat de wichelroede écht werkt. Ik zeg: probeer het zelf eens uit. Maar neem dan wel een ge vorkte tak van de gewone en niet van de kronkelhazelaar. Op designacademies le ren ontwerpers in concepten te den ken. De oude garde doet daar smalend over; de jonge generatie zou het ambacht daardoor niet meer in de vingers hebben en ideeën, maar geen concrete producten ontwikke len. Abstract denken levert echter juist verrassende zaken op. De ont werpers blijven constant de grote lijnen van hun ontwerp in gedach ten houden en laten zich niet beïn vloeden door eventuele beperkin gen bij de praktische uitvoering. Het blijft ook niet altijd bij concep ten, consumenten willen toch iets tastbaars. Omdat het mooi is om te zien, voorziet in een behoefte of een antwoord is op een probleem. Dat ontwerp hoeft niet meer per se fysiek te koop te zijn. Soms leve ren ontwerpers alleen bouwteke ningen of doe-het-zelfpakketjes, waarmee consumenten aan de slag gaan. Wie weet, maken we door de komst van 3D-printers straks alleen gebruik van de creati viteit en de kennis van de ontwer per en laten we het product zelf er gens maken. En wat nanotechnolo- gie ons brengt? De toekomst zal het leren. Reageren? wonen@depersdienst.nl Woontrend Zeeland I Duinstraat 18a I 4371 AZ Koudekerke I Tel. (0118) - 55 55 60 I www.woontrend.nl Twitter: Owoontrend I Facebook: Owoontrendzeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 42