E- zeeland 123 Het blafje dat honderd dagen blijft Eens in de twee, drie jaar steekt er een kinkhoestepidemie de kop op. In 2012 was het weer zover. De GGD Zeeland begon een voorlichtingscampagne. Momenteel wordt beke ken of en hoe daar een vervolg op komt. Oostkerk Krotwoning DE NIEUWE PEUGEOT 107 NU TOT 2.013 VOORDEEL 4Sk W Let op! Geld lenen kost geld vrijdag 18 januari 2013 DKTP-vaccinaties in 2012 per gemeente Percentage lö I <80 80-90 90-95 >95 Kinkhoest ligt altijd op de loer graphic Rolant Quist bron RIVM foto Corne Sparideans door Ondine van der Vleuten Kinkhoest: het klinkt als een ziekte uit de vorige eeuw. In zekere zin is dat ook zo. Begin jaren vijf tig stierven er jaarlijks nog zo'n tweehonderd kinderen aan de ziek te. Nu zijn het er nog maar één of twee per jaar, met dank aan de in entingen die sinds 1953 opgeno men zijn in het Rijksvaccinatiepro gramma. Toch deden zich in Zeeland in 2012 nog 336 gevallen van kink hoest voor. Het vaccin verliest zijn werkzaamheid tegen de kinkhoest- bacteriën Bordetella pertussis en Bordetella parapertussis. Bovendien steken nieuwe bacteriestammen, die ernstigere ziekteverschijnselen veroorzaken, de kop op. Eens in de twee, drie jaar piekt het aantal ziektegevallen. Begin 2012 was er in Zeeland een opvallende toename. Maar niet meer dan in de rest van het land, merkt sociaal verpleegkundige Caroline van Koe- veringe van de GGD op. Dat is opmerkelijk. Want in de Zeeuwse 'Bible Belt' (zie kaart) wordt om godsdienstige redenen niet gevaccineerd. Het valt dus te verwachten dat daar méér mensen ziek worden. „Misschien is dat ook wel zo, maar de statistieken laten het niet zien", zegt Van Koeverin- ge. „Huisartsen die de symptomen herkennen en geen bloedproef la ten doen, hebben geen meldplicht. Die gevallen zie je dus niet terug in de cijfers." Wellicht dat juist in de Bible Belt huisartsen extra alert zijn op be smettelijke infectieziekten zoals kinkhoest. Maar daarbuiten denkt niet iedereen bij het eerste kuchje of een hangerige en lusteloze baby direct aan de mogelijkheid van kinkhoest. De GGD begon daarom een pu bliekscampagne met posters, fol ders en gerichte mailing. Risico groepen (zoals zwangeren en ouders van jonge kinderen) kre gen het advies alert te zijn op kink hoest. Beroepsgroepen die veel met jonge kinderen werkten, werd gevraagd zich opnieuw te laten vac cineren, net zoals familieleden van zieke kinderen. Of en hoe de campagne in 2013 een vervolg krijgt, wordt nu beke ken. „Eerst zien hoe de zaken zich ontwikkelen", aldus Van Koeverin- ge. Alertheid blijft geboden. Want kinkhoest ligt altijd op de loer. www.rivm.nl www.ggdzeeland.nl hoest flink de kop op. In 2010 tel de Zeeland 115 gevallen, in 2011 waren het er 192, in 2012 werd met 336 kinkhoestpatiënten de piek van de epidemie bereikt. Vooral kinderen vanaf 8 jaar en volwassenen werden ziek. i De cijfers laten alleen het topje van de ijsberg zien. Ze zijn geba seerd op gevallen die gemeld wor den; dat is verplicht na een positie ve bloedtest. De honderddagen- hoest: die veelzeg gende naam heeft kinkhoest in China. Treffend, want kink hoest is een ziekte die maanden lang kan duren. Alleen in een vroeg stadium heeft antibiotica nog zin; dan kan de besmettelijke periode verminderd worden. Een medicijn tegen de ziekte is er ech ter niet: uitzieken en verlichting ge ven is het enige wat erop zit Vaak wordt kinkhoest in het beginsta dium aangezien voor een verkoud heid of een griepje. Er kan koorts optreden. Na een week of twee be ginnen de langdurige hoestaanval- len die zo typerend zijn voor kink hoest. De hoest is hard en droog, de ademhaling gierend en pie pend. Bij het hoesten, vooral 's nachts, wordt taai slijm opgege ven. De hoestaanval kan zo heftig zijn dat de patiënt blauw aan loopt, moet braken en het gevoel krijgt te stikken. Bij zuigelingen is het ziekteverloop ernstiger dan bij volwassenen en bestaat daadwerke lijk het gevaar van verstikking bij een hoestbui. Bovendien raakt het patiëntje uitgeput door de heftig heid van de hoestbuien. De hoest buien kunnen weken aanhouden voor ze in ernst afnemen en over gaan in een losse hoest, die nog maanden blijft. Baby's van jonger dan één jaar, die niet of gedeelte lijk gevaccineerd zijn, hebben een verhoogd risico op complicaties. Longontsteking komt veel voor (meer dan 20 procent van de geval len). In 3 procent van de gevallen zijn er koortsstuipen, bij 1 procent ontstaat hersenweefselontsteking. Ook kan het leiden tot een klaplong, middenoorontsteking, neusbloedingen en blijvende be schadiging van het longweefsel. Zuurstoftekort en bloedingen in het hersenweefsel kunnen tot her senbeschadiging leiden. Oostkerk te koop? De Oostkerk, 1667, is de eerste kerk in Middel burg gebouwd voor de protestant se eredienst. Negentien jaar is er aan gewerkt. Huizen werden ge sloopt zodat het gebouw in het ver lengde van het kanaal van Nieuw- land naar Middelburg kwam te lig gen. De koepelvorm werd gekozen om de nadruk te leggen op de preek. Het gebouw is van binnen en buiten in originele staat en wordt nog steeds gebruikt voor het doel waarvoor het is ontworpen. Een kerkgenootschap is geen mo numentenvereniging en de gedach te de Heer te dienen met een mooi en hoog kerkgebouw leeft niet meer. De mooiste kerk is het duur ste in onderhoud, afstoten levert de grootste besparing op. Zonder subsidie zal dit monument niet overleven. Omdat verwaarlozing en sloop geen optie zijn, dient de gemeente in overleg met de kerkge nootschappen tot een passende subsidie en gebruik te komen. Af stoten van historisch minder waar devolle kerken op economisch aan trekkelijke stekken aan de gemeen te, is daarbij een mogelijkheid. J. van der Zwan Rouaansekaai 17, Middelburg Een krotwoning, armoede en ho pen op een plekje in de droompol- der zijn belangrijke redenen ge weest om met het gezin in 1952, uit Borssele te verhuizen naar een huis in Emmeloord in die Noord oostpolder Evenwel... voor het zo ver was moesten onze ouders eerst een vragenlijst opsturen, voorzien van een levensbeschrijving en refe renties. Daarna kwam er een selec teur bij de boer waar 'vader' werk te, testen op zijn vakbekwaamheid en geschiktheid. Ook 'moeder' werd onaangekondigd thuis be zocht, door een maatschappelijk werkster. Geen plint, spinde(kast) en bedstee ontkwam aan haar con troledrift en als zij 's middags nog een onopgemaakt bed tegenkwam, dan was de kans op een woning in de polder verkeken! Echter na tien jaar noeste arbeid in de 'droompol- der' staan de overgeblevenen van het gezin weer met de voeten in de vertrouwde Zeeuwse klei! Willem Cornelis Murre Irislaan 16 Vlissingen PTA GOES Pearyweg 11 Tel.: (0113) 22 06 20. PTA VLISSINGEN Pres. Rooseveltlaan 768 Tel.: (0118) 42 04 20. PTA TERNEUZEN Productiestraat 4 Tel.: (0115) 68 35 30. PTA MIDDELHARNIS Kastanjelaan 41-43 Tel (0187) 48 30 94. AUTOMOBIELBEDRIJF DE NOBELPOORT B.V. Zierikzee - Agent Oudeweg 2-6 Tel.: (0111) 41 44 53 PEUGEOT Prijzen zijn excl. kosten rijklaarmoken, verwijderingsbijdrage en leges. Actiekorting alleen geldig op een nieuwe 107 uit voorraad, op=op. Vraag in de showroom naor de beschikbaarheid en voorwaarden. Wijzigingen en fouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 23