i8| zeeland Campings hebben kracht gebundeld Tunnelboor Boorbara kan aan de slag Lentekind voelt zich thuis op nieuwe plek Voorrang vissers op Oosterschelde Kinderdagcentrum vrijdag 18 januari 2013 1 i WÊÊKHÊKHHKHÊKHÊÊHKHIRÊHÊKBiïÊÊiïXKBBBXKBBHKÊÊHKKÊÊHKlÊRIÊKÊÊÊÊÊÊKÊKKÊKÊÊHHKHIMBKÊBBM&MBBÊRÊKÊKHHHÊKÊÊt door Annemarie Zevenbergen OOSTKAPELLE - Dertien Zeeuwse Ardoercampings gaan vanaf dit jaar samenwerken met de Brabant se groep Cambiance en Overijssel Vakantieparken. Onder de noemer Ardoer.com bundelen in totaal der tig campings hun krachten. Walcheren telt vier Ardoercam pings, twee in Oostkapelle (De Pe- kelinge en Ons Buiten), één in Zoutelande (De Meerpaal) en één in Aagtekerke (Westhove). Schou- wen-Duiveland heeft er vijf; drie in Renesse, twee in Burgh-Haam- stede. Op de Bevelanden zitten er twee en Zeeuws-Vlaanderen telt er tot slot ook twee. Twan Vermeulen van De Pekelin- ge in Oostkapelle is één van de ini tiatiefnemers van het Ardoerlabel, een jaar of zes geleden. „We had den destijds de groep Zeeland cam pings, maar we merkten dat we te klein waren om genoeg geld te kunnen investeren in een goed di gitaal boekingssysteem en internet- marketing. We zochten een brede re samenwerking. De groep Velu- we Vakantielandcampings had het zelfde idee en zo is het landelijk la bel Ardoercampings ontstaan. We hadden uiteindelijk zo'n 22 leden, door Wout Bareman SLUISKIL - De genodigden waren met honderden, maar ze werden compleet overschreeuwd door de tientallen kinderen van christelijke basisschool De Torenberg in Zaam- slag. Leerlingen van groep 7 en 8 hadden de naam van de boorma chine van de Sluiskiltunnel be dacht. Die gaat de grond in onder de naam Boorbara. De leerlingen mochten de naam donderdag zelf onthullen. Daarna zegende pastoor Vervaet uit Axel de boormachine in en doopten de boorbeschermvrouwen Annika Lu- teijn (noord) en Jerina Pladdet (zuid) elk hun eigen tunnelbuis. Nadat de pastoor ook de beelden van de heilige Barbara - de be schermvrouwe van de mijnwer kers en al wat verder onder de grond kruipt - had ingezegend, maar dat bleek toch weinig en on ze landelijke dekking was niet groot. De nadruk lag op Zeeland en de Veluwe. De Brabantse en Overijsselse groep waren afgelo pen jaar al met elkaar in gesprek. Zij zochten ook samenwerking en maken nu onderdeel uit van Ar- doer. Wat we nu nog heel graag willen, zijn campings in Limburg en Friesland." De nieuwe groep biedt landelijk ruim 12.000 mogelijkheden tot overnachten aan; uiteenlopend van lodge, strandhuis en woon boot tot 'Deltatent', kinderchalet en boomhut. De verschillende boe kingssites van de deelnemende campings zijn gekoppeld aan de website Ardoer.com van het sa menwerkingsverband. Belangstel lenden krijgen zo digitaal het lan delijk aanbod voorgeschoteld en kunnen direct boeken. „Alle aangesloten campings zijn zelfstandige (familie)bedrijven. De eigenaar is de spil; de gastheer en het vaste aanspreekpunt. Ieder be drijf heeft zo zijn eigen karakter, maar moet wel aan bepaalde kwali teitseisen voldoen." Dat vertaalde zich afgelopen jaar in de toeken ning van de titel Best Camping aan zeven Ardoercampings, waar onder vier Zeeuwse bedrijven. Stichting Lentekind in Middel burg verhuisde in december naar een andere locatie, aan de Beneluxlaan. Donderdag is het nieuwe onderkomen van het kin derdagcentrum voor kinderen met beperkingen officieel geo pend. „Er is een fijne sfeer hier." door Carla van de Merbel MIOOELBURC - „Iedereen vindt dat we er enorm op vooruit zijn ge gaan." Directeur Saskia van der Weel van Stichting Lentekind is blij met de nieuwe plek. Zo'n zes jaar geleden richtte ze Stichting Lentekind op. Saskia van der Weel is van huis uit verpleegkundige. En ze is moeder van de 14-jarige Nonna, die ernstig meervoudig ge handicapt is. In haar zoektocht naar een geschikte en zinvolle dag besteding voor haar dochter kwam ze op het spoor van 'bewe ging en ontwikkeling'. Het werden de pijlers van de aanpak bij Stich ting Lentekind. Naast Nonna wor den hier nog zestien kinderen op gevangen. Tot december was Lentekind ge vestigd aan de J. van Sprengerlaan op het terrein van Arduin in Mid delburg. Prima, maar op de lange re termijn toch niet de beste loca tie. „We hadden daar niet echt on ze eigen plek. Er waren daar ook opleidingslokalen van Arduin. En onze kinderen zijn bijzondere kin deren met bijzondere geluiden..." Na een verbouwing en opknap beurt verhuisde de stichting in de cember naar de voormalige kleu terschool naast basisschool De Bij- enburch aan de Beneluxlaan, in de wijk Griffioen. Tot voor kort zat hier een vestiging van Kinderop vang Walcheren. Kinderen en personeel van Stich ting Lentekind waren het snel ge wend aan de Beneluxlaan. „In kor te tijd zijn we best wel gesetteld. Dankzij de hulp van zoveel vrijwil ligers. Er is een fijne sfeer hier, plaatsten Annika en Jerina ze in een nis met een 'eeuwigbranden- de lamp'. Want, wisten Duitse tun nelbouwers gistermiddag in de feesttent te melden, zonder de aan wezigheid van Sint Barbara wacht ons enkel rampspoed. Vóór de inzegening meldde direc teur Tin Buis van de BV Kanaal kruising Sluiskil (KKS) de genodig den trots dat de tunnelbouwers op koers liggen. De bouw vordert zelfs zó dat er rekening mee wordt gehouden dat de tunnel eerder dan de geplande dertigste juni van 2015 klaar kan zijn. Buis waar schuwde wel voor te veel optimis me. Want de nooit geziene veilig heidsvoorschriften van KKS en aannemerscombinatie BAM-TBI hebben tot nu toe dan wel geleid tot nul ongevallen tijdens 500.000 manuren, er zijn nog 700.000 ma nuren te gaan. www.pzc.nl/video Saskia van der Weel en Pierre lezen een boek. voor de kinderen, maar ook om in te werken. Het geluid is hier ook veel beter." Toch is deze locatie ook nog niet helemaal geschikt. Eigenlijk is er te weinig ruimte. Maar over zo'n an derhalf jaar moet dat anders wor den. Dan trekt de naastgelegen ba sisschool De Bijenburch in bij De Cederhof aan de Henry Dunant- laan. Stichting Lentekind wil dan het hele schoolgebouw kopen. Nu huurt de stichting haar deel nog van de gemeente. Lentekind hoopt daarna te kun nen uitbreiden naar maximaal vier groepen met zes kinderen. „We willen ook niet te groot worden. De kleinschaligheid willen we be houden." Verder wil de stichting een deel van het gebouw verhuren aan specialisten en therapeuten die de kinderen behandelen. En de stichting wil dan een logeerop- vang beginnen voor de kinderen. Als geen ander weet Van der Weel hoe belangrijk zo'n opvang is. „Om de ouders te ontlasten." Stichting Lentekind is een kinder- dagcentrum voor beweging en ontwikkeling voor kinderen met een (ernstige meervoudige) beper king van O tot 18 jaar in Zeeland. Op dit moment worden er 17 kin deren begeleid. De meeste daar van wonen op Walcheren. Er werken 13 betaalde krachten (groepsleiders, orthopedagogen), 8 zorgvrijwilligers, 9 vrijwillige chauffeurs en nog een aantal 'los se vrijwilligers'. Stichting Lentekind is een AW- BZ-erkende organisatie. Kinderen met een ClZ-indicatie voor behan deling in groepsverband kunnen er terecht. www.stichtinglentekind.nl door Melita Lanting Leerlingen van basisschool De Torenberg in Zaamslag vieren dat ze de bes te naam voor de tunnelboor hebben bedacht: Boorbara.foto Mark Neelemans ZIERIKZEE - De vaarrecreant mag de visserij in de toekomst niet ver dringen op de Oosterschelde. Dat is vastgelegd in een visiedocument over de toekomst van de Ooster schelde. „Wij hebben ons daar zeer hard voor gemaakt", zegt wet houder Gilles Houtekamer van de gemeente Schouwen-Duiveland. Op initiatief van de provincie Zee land is een samenwerking begon nen tussen alle partijen die met de Oosterschelde te maken hebben. Van mossel- en oesterkwekers tot overheden, natuurorganisaties, re creatiebranche en beroeps- en re creatievaart. Samen moeten de 48 betrokken organisaties tot een duurzaam gebruik en beheer van de Oosterschelde komen. „Het heet dan met een mooi woord Alli antie Oosterschelde, maar eigen lijk gaat het er om dat we een soort bestemmingsplan voor de Oosterschelde maken", legt Houte kamer uit. Daarbij moeten alle par tijen tot hun recht komen. „Maar ideaal en werkelijkheid zullen ze ker in het begin nog wel een stuk uit elkaar liggen", denkt Houteka mer. „Welk belang gaat voor in welk gebied? De mosselkwekers hebben belangen, maar de recrea tie- en beroepsvaart ook. Dan is er ook nog de problematiek van de zandhonger, de natuurlijke draag kracht van het gebied en de Oos terschelde is Nationaal Park", schetst hij de problematiek. Want het wordt steeds lastiger om alle belangen van gebruikers en natuur van de Oosterschelde op een even wichtige manier te verdelen. Zeker als straks het dubbele aantal MZI's in de Oosterschelde komt te liggen om mosselzaad in te vangen. In de inmiddels geschreven visie Oosterschelde staan de belangrijk ste kernwaarden van de Ooster schelde omschreven en de doelen, die de betrokken partijen zichzelf hebben gesteld. Dan gaat het over behoud van biodiversiteit, werken aan innovatieve en multifunctione le dijkzones, stimulering van de economische ontwikkeling, facilite- ren van de scheepvaart, concentra tie voorzieningen toerisme en re creatie en afstemming van veilig heid, natuur, visserij, aquacultuur en recreatief gebruik.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 18