II Terecht besluit om ons van het ijs te halen' 'Ik heb de tocht op één been gereden' 'Ik wist dat als ik na Dokkum van de wind af zou gaan, ze me nooit meer zouden inhalen' É- vrijdag 18 januari 2013 Reinier Paping MMMNNSHMMMMMNHMNNWMHMM op een reep chocola n jgspgr w j j-'r ,«**- a: Het gehucht Vrouw- buurstermolen werd het eindsta tion van Goirlenaar Jac Bodifee (69) tijdens de tocht van 1963. „Een volkomen terechte beslissing om ons uit de wedstrijd te nemen. De vele sneeuw op het ijs zorgde er voor dat we echt niet verder konden. Wij waren de eerste groep die van het ijs werd ge trokken." Veel scheelde het niet of Bodi fee had 'm kunnen uitrijden. „We stopten met een groepje voor een kop erwtensoep. An dere schaatsers trokken door en haalden de eindstreep wel." Bodifee vond de weersomstan digheden 'wel meevallen'. „Het was heel koud en het waaide stevig, maar die dagen zijn er meer. Wel lag er ontzet tend veel droge sneeuw. Wat me nog bijstaat, is dat tiental len vrijwilligers de sneeuw van het ijs veegden. Maar het hielp helaas niet." Bodifee zat destijds in militaire dienst en sliep voor en na de tocht in een kazerne bij Leeuwarden. Pas later besefte hij dat hij een fameuze koers had geschaatst. „Op de dag zelf merk je er niets van. Voor mij was het ook mijn eerste Elfste dentocht. Ik was nog maar een broekie van 19, joh." Later nam hij nog drie keer (1985,1986 en 1997) deel aan de tocht. „Die edities waren veel aangenamer. Zo heb ik als nog mijn kruisje gehaald." 'i k had het niveau van Reinier Paping in 1963", valt Ossenaar Henk Schueler (90), zevenvou dig Elfstedentochtdeelnemer, meteen met de deur in huis. Wedstrijdrijder Schueler had al leen één probleem vijftig jaar ge leden: hij had in de beruchtste editie in de historie van de Elf stedentocht de verkeerde ijzers aangetrokken, waardoor hij al snel op een onoverbrugbare ach terstand kwam. „De tocht heb ik volbracht op één been. In Slo ten lag ik al twintig minuten achter de kopgroep en dat werd alleen maar erger." Tijdens de rit wisselde hij nog wel van schaatsen. En een week voor het Friese evenement be zocht hij de huisarts ('last van een dikke knie, de huisarts zei dat ik de tocht kon vergeten, maar ik was toch op tijd fit'). Door alle tegenslag én de slech te weersomstandigheden arri veerde Schueler vijf uur na Pa ping op de Bonkevaart in Leeuwarden. Hiermee over schreed hij ruim de tijdslimiet, waardoor hij geen kruisje kreeg. De barre weersomstandigheden gingen niet onopgemerkt aan Schueler voorbij: „Ik viel zo'n dertig keer door sneeuwblind heid. Het ijs was in de loop van de dag onbegaanbaar geworden door hevige stuifsneeuw. Het ijs schoonmaken lukte ook niet, daarvoor lag er een te dik pak op. Ik heb veel stukken alleen gereden. Vanaf Woudsend heb ik niemand meer gezien."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11