buitenland 19 KRAS.NL 3 47% 1 nachtbioscoopticket Helikopter raakt kraan en stort neer in Londen Moslimgroepen zetten kindsoldaten in Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl 3 dgn Ontdek historisch DEVENTER waarom zou je meer betalen do 17 januari cheap.nl/dagactie| 0900-700 7004 donderdag 17 januari 2013 ónder intolerantie Koranles De dominee van de Yasmin Kerk houdt een kerkdienst bij het presidentiële paleis uit protest tegen het sluiten van de kerk. foto Wilma van der maten door de soennitische meerderheid grof werd weggejaagd en op de vlucht zag hoe de eigen huizen in brand stonden. „De politie greep niet in en liet het allemaal gebeu ren. Nog steeds verbergen tiental len families zich in de bossen op het eiland. Kinderen zijn ziek en uitgehongerd. De lokale overheid heeft beloofd hun huizen te her bouwen maar onderneemt geen enkele actie", vertelt Hamid die uit voerig met ooggetuigen sprak. De soennitische meerderheid be weert dat sjiieten geen echte mos lims zijn, omdat ze in een andere opvolger van de profeet Moham med geloven dan zij. Maar Usman betwist dat het jong ste conflict om de opvolgingskwes tie draait. „Het gaat om jaloezie. De leider van de sjiieten werd door de eilandbewoners op han den gedragen. Hij was populairder dan zijn soennitische collega's dus moest hij van het eiland verdwij- nen. De lokale bestuurders stem den er mee in." Machtsmisbruik ligt volgens Usman ten grondslag aan bijna alle religieuze conflicten in heel Indonesië. De meeste aan vallen op minderheden vinden plaats in de provincie West-Java waar de radicale islamitische Partij voor Gerechtigheid en Welzijn (PKS) in 2008 tijdens de nationale verkiezingen een meerderheid be haalde. Het jaar waarin ook de Yas min Kerk in Bogor dicht moest. „De burgemeester wilde toen graag herkozen worden, sloot zich aan bij de radicale PKS en draaide zijn standpunt 180 graden", vertelt woordvoerder Sigalingging. Zowel Usman Hamid van de men senrechtenorganisatie Kontras als Bono Sigalingging van de Yasmin Kerk geloven niet dat de gemiddel de Indonesiër intoleranter is ge worden. Het zijn de lokale politie ke leiders die kansloze moslimjon geren opjutten kerken of islamiti sche minderheden aan te vallen. „Sinds de decentralisatie in Indo nesië is ingevoerd en de macht niet langer bij de gouverneur maar bij de bupati, de districtbestuur der, ligt, zie je dat overal zoge naamde religieuze conflicten ont staan. De lokale politieke leiders misbruiken religie om hun macht te verstevigen", legt Hamid Us man uit. Ondanks de decentralisa tie ligt de verantwoordelijkheid wat religieuze zaken aangaat bij de minister van Binnenlandse Zaken. Hamid Usman: „We spraken met hem. Hij vertelde dat hij bang is voor islamitische milities, die eer der regeringskantoren binnenvie len. Onze regering laat zich leiden door angst! En wat zegt ons natio nale parlement in een debat over de aanval op de sjiitische minder heid? Als oplossing moeten ze maar soenniet worden!" eindigt in frontlinie Honderden kindsoldaten door moslimstrijders ingelijfd. Ooggetuigen zeggen dat zelfs twaalfjarige jongens meevech ten. Franse grondtroepen in hevige gevechten verwikkeld in stra ten van Diabaly. door onze redactie buitenland BAMAKO - Vele honderden kindsol daten worden door islamistische groeperingen ingezet in de strijd in Mali. Dat stelt Human Rights Watch (HRW). De organisatie eist dat de drie moslimgroepen die zich in Noord-Mali hebben ver schanst - al-Qaeda in de Islamiti sche Maghreb, Ansar Dine en Mu- jao - de kindsoldaten onder de 18 jaar vrij laten. Ooggetuigen die telefonisch door HRW zijn geïnterviewd zeggen dat ze veel kinderen van rond de 12 jaar hebben gezien die door de moslimstrijders worden ingezet. Ze bemannen onder meer check points die nu door de Franse lucht acties onder vuur komen te liggen. Ook worden de kinderen ingezet bij gevechten. Het laten vechten van kinderen onder de 15 jaar is een oorlogsmisdaad volgens het Statuut van Rome, stelt HRW. „Veel kinderen worden door de moslimmilities gerekruteerd sa men met oudere familieleden, zo als broers", zegt Corinne Dufka vanuit New York. Zij heeft na mens HRW in Mali onderzoek ver richt naar kindsoldaten. Dufka heeft geen berichten gekregen dat de kinderen met geweld bij hun fa milie worden weggehaald. „Maar dat neemt niet weg dat deze kinde ren veel te jong zijn om zelf te be slissen om lid te worden van een moslimmilitie. Tijdens koranles- sen krijgen ze ook vaak militaire training en dan is het nog maar een kleine stap naar de inzet als kindsoldaat. Het probleem is dat de moslimorganisaties zelf geen re gels hebben die de inzet van kind soldaten verbieden, daarom hopen we ook dat internationale organisa ties druk gaan uitoefenen om de inzet van kinderen uit te bannen." Franse militairen zijn gisteren, voor het eerst sinds hun komst naar Mali in gevecht geraakt met rebellen. Zij leveren zware strijd in Diabaly. Diabaly is de meest zuide lijke plaats die de radicale moslim groepen in handen hebben. Er zijn nu 2.500 Franse militairen in Mali. Afrikaanse landen zijn on der leiding van Nigeria bezig met het formeren van een gezamenlij ke troepenmacht die binnen enke le dagen actief moet worden. De ministers van Buitenlandse Zaken van de EU beraden zich vandaag over Mali. De Nederlandse be windsman Timmermans zal plei ten voor versnelling van de Euro pese trainingsmissie van het Mali- nese leger. Al-Qaeda claimde gisteren dat ze 41 mensen heeft ontvoerd bij een aanval op een gasveld in het zuid oosten van Algerije. Onder de gij zelaars zouden zeven Amerikanen zijn. Het zou te maken hebben met de vluchten van Franse ge vechtsvliegtuigen over Algerije richting Mali. en BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iscpm rijzen zijn pp, tenzij anders vermeld. Priizen zijn exclusief reserveringskosten LONDEN - In het centrum van Lon den is een helikopter neergestort nadat het toestel in dichte mist een kraan op het dak van een 185 meter hoog leegstaand gebouw had geraakt. Daarbij vielen twee doden, meldde de BBC. De helikopter stortte daarna bran dend neer in de straat bij het ge bouw, nabij treinstation Vauxhall Station en het hoofdkwartier van de Britse internationale inlichtin gendienst MI6. Door de crash kwa men de piloot en een persoon op de grond om het leven en raakten negen mensen gewond van wie er zes naar een ziekenhuis werden ge bracht. De kraan hing na het inci dent geknakt aan de gevel van het gebouw aan de St George Wharf. Volgens Sky News zijn bij de crash ook twee auto's geraakt. Het toe stel kwam na de botsing neer op straat waar een grote vuurzee ont stond. Volgens een woordvoerder van het Londense helikoptervliegvèld bij Battersea had de piloot gevraagd om een andere route te mogen vliegen en te mogen landen vanwe ge de weersomstandigheden. 1 overnachting incl. ontbijt Gratis parkeren en Wi-Fi Gratis bioscoopticket In centrum van Zeist gelegen ZZ Hotel Theater Figi alleen vandaag boekbaar! korting per persoon, per arrangement *Prijs o.b.v. 2-persoonskamer. Excl. res.kosten 15 per boeking. Voorwaarden zie website.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9