81 buitenland Lance vraagt een tweede kans, Oprah grijpt hem Altijd korting op stipreizen.nlv 'Wapenplan Obama aanval op vuurwapens' Manipulerende lokale leiders bedreigen pluralisme Indonesië Religieuze minderheden in Indonesië hebben het moeilijk. Kerken worden gesloten, vernield of in brand gestoken. „Het gaat om jaloezie." 5TIP) donderdag 17 januari 2013 door onze correspondent Mathijs Rotteveel NEW YORK - Ze is een expert in het rehabiliteren van gevallen sterren. Met hulp van Lance Armstrong re gisseert Oprah Winfrey nu haar ei gen wederopstanding. 'Het belang rijkste interview in mijn carrière' noemt de tv-ster haar vraagge sprek met Armstrong. In 1993 za gen 90 miljoen mensen haar pra ten met Michael Jackson. Maar het belang van dat gesprek valt voor Winfrey in het niet bij de komende biecht van de tour winnaar. Winfreys wereld ziet er nu dan ook heel anders uit dan een jaar of twintig geleden. Toen was ze de wereldwijd gevierde presentatrice die alles wat ze aanraakte in goud veranderde. Nu is ze samen met Discovery eigenaar van de zwal kende zender OWN, dat vecht om kijkers. Na de successen met haar show Oprah en haar tijdschrift O, wilde Winfrey al in 2009 een ei gen zender. Het duurde nog twee jaar voor het zover was en het debuutjaar lever de een verlies van 107 miljoen dol lar op. Ook vorig jaar leek het die kant op te gaan. Nu lijkt het tij te keren. Sinds vo rig jaar heeft ze weer een eigen show op televisie en dat helpt. Op rah's Next Chapter is met een ge middelde van 840.000 kijkers een van de best bekeken programma's op OWN. Met het binnenhalen van Whit ney Houstons dochter Bobbi Kris- tina, net na haar moeders dood, bewees Winfrey dat ze nog steeds de meest gewilde bekendheden Christenen lijden haar studio in weet te trekken. Er keken 3,5 miljoen mensen naar die uitzending en ook gesprekken met presentator David Letterman en popster Rihanna scoorden een mil joenenpubliek. Nu is Armstrong aan de beurt. Het duurde maanden aan e-mails en gesprekken voordat het zover was. De eerste onderhandelingen von den plaats in Oprah's buitenhuis op Hawaï, waar ook Armstrong een bungalow bezit. De oud-wiel renner was panisch dat alles zou uitlekken, vertelde Winfrey bij CBS, dus stuurde ze iedereen haar huis uit, inclusief alle bediendes, schoonmakers en tuinmannen. Toch was Lance teleurgesteld, om dat er in de straat voor haar huis een fietser reed die hem herkende. Winfrey wist hem toch te strikken en weet als geen ander hoe je zo'n spijtbetuiging moet uitbuiten. Ze maakte al bekend dat de uitzen ding in tweeën wordt geknipt: de eerste helft donderdagavond, de tweede helft vrijdag. En adverteer ders staan in de rij om reclame blokken te vullen. Ook bij de kabelmaatschappijen kan Winfrey nu goed zaken doen. OWN krijgt per kijker een bepaald bedrag uitbetaald en veel Amerika nen bellen nu naar hun kabelmaat schappij om te vragen waarom OWN niet in hun pakket zit. En Armstrong? Die krijgt officieel niets betaald, maar Discovery, mede-eigenaar van OWN, verdient miljoenen aan het interview. Discovery was ook ooit sponsor van Armstrongs ploeg. Van deze oud-sponsor hoeft hij dus voorlo pig geen claims te verwachten. Voor het witte, koloniale paleis in het hartje van Jakarta kan woordvoer der Bono Sigalingging van de Yasmin Kerk maar moeilijk zijn emoties bedwingen. Met inge houden woede vertelt hij dat de le den van zijn protestante kerk in Bogor, een stadje iets buiten de hoofdstad, nu al voor het vierde achtereenvolgende jaar geen Kerst mis of nieuwjaarsdag in hun kerk mochten vieren. De kerkdeuren blijven verzegeld ondanks het feit dat het kerkbestuur over de juiste vergunning beschikt en het hoog ste gerechtshof zelfs de lokale over heid van Bogor de opdracht gaf het kerkgebouw weer te openen. Maar de burgemeester weigert het verbod op te heffen onder druk van zijn viceburgemeester, die de lokale voorzitter is van de grootste radicale Islamitische Partij, de Par tij voor Gerechtigheid en Welzijn (PKS). Uit protest houden de leden van de Yasmin Kerk een open kerk dienst op de stoep voor het paleis van president Susilo Bambang Yudhoyono. Enkele bewapende agenten staan rond de vrouwelijke dominee in haar zwarte toga. Woordvoerder Sigalingging wijst naar het paleis en zegt: „Ik hoop dat de president luistert. De illega le sluiting van de kerk staat sym bool voor de toenemende intole rantie in Indonesië. Als de rege- ring nu niets doet, is het schip niet meer te keren en verandert het multireligieuze Indonesië in een onverdraagzame moslimstaat." De christelijke minderheid, die ruim 10 procent vanfie 240 mil joen Indonesiërs uitmaakt, heeft een zwaar jaar achter de rug. Uit een recent rapport van het Wahid Instituut, een onderzoekscentrum dat is opgedragen aan de inmid dels overleden verzoener, ex-presi dent Abdurrahman Wahid, blijkt dat in 2012 door heel Indonesië 543 kerken door moslimgroeperin gen werden aangevallen, vernield of in brand gestoken. Bijna 20 pro cent meer kerken ging er aan verge leken met het jaar daarvoor. Maar het zijn niet alleen de christe nen tegen wie radicale moslim groeperingen zich steeds onver draagzamer opstellen. Usman Ha- mid van de mensenrechtenorgani satie Kontras, die met Nederlandse donaties verzoening predikt in In donesië, vertelt dat in 2012 ook Isla mitische minderheden een diepte punt beleefden in het uitoefenen van hun geloof. Zoals de sjiitische minderheid op het eiland Madura voor de kust van Oost-Java, die reizen «nl ...of bel met 020 - 66 22 222 WASHINGTON - De NRA, de machti ge organisatie van wapenbezitters en -producenten in de Verenigde Staten, ziet het plan van president Barack Obama om het wapenge weld te beteugelen als een aanval op vuurwapens en wapenbezitters die gehoorzaam zijn aan de wet. „Wij kijken ernaar uit om met het Congres samen te werken om ech te oplossingen te vinden voor de bescherming van Amerika's waar devolste bezit: onze kinderen", liet de NRA weten. „Een aanval op vuurwapens en het negeren van kinderen is niet een oplossing voor de crisis waarmee wij als na tie worden geconfronteerd. Slechts eerlijke, aan de wet gehoorzame wapenbezitters worden erdoor ge troffen en onze kinderen zullen kwetsbaar blijven voor de onver mijdelijkheid van meer tragedies"., aldus de NRA. Obama kondigde een plan met 23 punten aan om het vuurwapengeweld in de VS te beteugelen. Onder de punten zijn een verbod op aanvalswapens en betere controle op bijvoorbeeld een strafblad van mensen die een wapenvergunning aanvragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8