i8l zeeland Omvorming van kerk is een stap dichterbij 'Regels evenementen strak blijven hanteren' Ook de laatste vogelspin moet het veld ruimen almanak Bel-angst Loek de Beleir Gemeenten steunen project Hartveiligheid Kerk in Westdorpe 'De nieuwe opstelling van het college en de raad is heel mooi voor Westdorpe' donderdag 17 januari 2013 door Ellen Nieuwenhuize In de rubriek 'Prikbord' wordt het ver haal achter een advertentie op internet of het traditionele 'supermarktprik bord' verteld. De plaatser ervan legt uit wat hij of zij zoekt of in de aanbie ding heeft. Angela de Jonge toont haar laatste vogelspin. Die gaat in de verkoop. foto Mark Neelemans Advertentie: Brachypelma Smithi te koop. Met of zonder ruim terrarium. Ze eet en vervelt perfect en is goed ac tief. Ze is nu een jaar of 3 en doet het super. Waar: Zeelandnet. Geplaatst door: Angela de jonge uit Sluiskil. Prijs: vanaf 30 euro Ik heb vrienden die niet meer langs durfden te komen." An gela de Jonge (38) uit Sluiskil grinnikt: „Niet iedereen deelt mijn passie." Dat is waarschijnlijk nog zacht uit gedrukt. Angela is gefascineerd door reptielen en spinnen en heeft er in de loop der jaren flink wat onder haar hoede gehad. Nu ze gaat verhuizen, wil ze een goed baasje vinden voor het laatste exemplaar uit haar collectie: haar Brachypelma Smithi, oftewel Mexicaanse Roodknievogelspin. Het begon allemaal acht jaar gele den toen ze met haar vriend de dierenwinkel in Axel binnenliep en een vogelspin zag zitten. Vanaf dat moment was het hek van de dam. „Ik besloot alle soorten van het Brachypelma-geslacht (een ge slacht spinnen uit de familie van de vogelspinnen) te verzamelen." Dat lukte. Op het hoogtepunt van haar collectie had Angela 52 vo gelspinnen in haar woonkamer. Via mond-tot-mondreclame en presentaties over hoe om te gaan met reptielen raakte ze bekend met de dieren. Voor ze het wist veranderde haar huis in een op vangtehuis voor reptielen en spin nen. Angela: „Mensen beseffen vaak niet wat ze in huis halen. Ze kopen een kleine python en staan er vervolgens niet bij stil dat zo'n beestje volgroeid meer dan veer tig kilo weegt." In totaal hebben er zo'n driehonderd reptielen en spinnen bij Angela in huis ge woond, van leguanen en slangen tot schildpadden en spinnen. „Voor ieder dier dat binnen kwam, probeerde ik een goed baasje te vinden." En nu moet haar laatste spin dus weg. „We gaan binnenkort verhui zen, hoe minder reptielen ik mee moet zeulen, hoe beter", legt An gela uit. Daarnaast vormen haar twee katten een mogelijk gevaar voor de vogelspin. „Het achterlijf van een vogelspin is erg gevoelig. Als ze een tik krijgt van de kat, is er een grote kans dat het achterlijf barst en ze doodgaat." Gevaarlijk is de spin niet. Wanneer ze zich bedreigd voelt laat ze haren los die voelen als een prik van een brandnetel. Aanvallen of bijten doet ze niet. Het is voor Angela het belangrijk ste dat de spin een goed plekje krijgt. „Een fatsoenlijk baasje gaat boven de opbrengst. Ik wil dat ze goed terecht komt." De advertentie is te vinden op www.zeelandnet.nl/prikbord/adver- tentie-5419577-Brachypelma_ Smithi met of zonder terrarium Tip? redactie@pzc.nl Nerveus was ze voor het gesprek met een bekende Nederlander. Ze zei dat ze dat altijd had. Ze zag te veel te gen bekende Nederlanders op. De sta giaire journalistiek van 18 jaar wilde weieens van die bel-angst afkomen en keek hulpzoekend naar haar colle ga's. Collega's die al eventjes mee gaan in het vak spraken haar moed in. Hij gaat net als ieder ander naar het toilet en hij trekt ook zelfde wc door. Daar moest ze het mee doen. Ze vatte moed, belde hem op en sprak zijn voicemail in. „Giel, wil je mij terugbellen voor een interview?" Drie minuten later belde dj Giel Bee- len al terug. Maar waar was de sta giaire? Ja, op het toilet, waar ze ra zendsnel doortrok om een professio neel interview af te nemen. Voorzitter werkgroep Behoud Kerkgebouw Westdorpe: 'Stel dat het huidige verenigingsgebouw Concordia wordt verkocht, voor wie is de opbrengst dan? Voor ons? En als het wordt gesloopt, voor wie zijn de kosten dan? Ook voor ons?' De katholieke kerk in Westdor pe is een flinke stap dichterbij een nieuwe toekomst. Het colle ge van B en W van Terneuzen staat na veel vijven en zessen po sitief kritisch tegen de omvor ming van het godshuis tot ge meenschapscentrum. door Raymond de Frel Heel voorzichtig durft voorzitter Loek de Beleir van de werk groep Behoud Kerk gebouw Westdorpe wel te juichen. Maar hij is op zijn hoede, want er kunnen nog wat addertjes onder het gras zitten. Dat neemt natuurlijk niet weg dat hij blij is dat burgemeester en wet houders bereid zijn om 405.000 euro beschikbaar te stellen voor de omvorming van de kerk. Dat bedrag was eigenlijk gereser veerd voor een opknapbeurt voor het verenigingsgebouw Concordia. Alle gebruikers van Concordia krij gen een stek in het nieuwe ge meenschapscentrum. En hun hui dige onderkomen? „Dat wordt door de eigenaar, de Stichting Be heer Culturele Centra, verkocht. Of het wordt gesloopt", vertelt wet houder Cees Liefting van de ge meente Terneuzen. Daarmee stipt hij een van de addertjes aan, waar De Beleir op doelt. „Stel dat het wordt verkocht, voor wie is de op brengst dan? Voor ons? En als het wordt gesloopt, voor wie zijn de kosten dan? Ook voor ons? En hoe zit het met de onroerende zaakbe lasting voor de kerk? Dat zijn din gen die we de komende tijd goed moeten onderzoeken. Maar goed, de opstelling van het college en ook de gemeenteraad is natuurlijk een grote stap vooruit en heel mooi voor de Westdorpse gemeen schap." De Beleir predikt desondanks om met beide voeten op de grond te blijven staan, ook al is de voort gang van het plan hét bewijs dat je als inwoners samen best iets kunt bewerkstelligen. Toen de Elisabeth- parochie vorig jaar aankondigde een aantal kerken in de Kanaalzo ne te sluiten, vreesden de Westdor- penaren dat 'hun' beeldbepalende De katholieke kerk in Westdorpe is in 1947 ingewijd. Dat gebeurde na een grondige restauratie. 0 Op dezelfde plek stond namelijk sinds 1887 ook al een kerk met een vijftig meter hoge toren. Dit godshuis werd tijdens de Tweede Wereldoorlog echter door terug trekkende Waals-Belgische troepen vernietigd. Zij bliezen de toren op en staken de kerk en pastorie in brand. De parochie werd tot 1988 be diend door een.eigen pastoor. Sinds 1993 maakte Westdorpe deel uit van de Elisabeth-paro- chie. In 2011 werd duidelijk dat door dalend kerkbezoek sluiting noodzakelijk was. In december werd de laatste viering gehouden. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Het is onmogelijk om iedereen helemaal tevreden te stel len, maar wethouder Jaap Bos denkt dat het vorig jaar ingevoerde evenementenbeleid in de gemeen te Terneuzen toch breed wordt ge accepteerd. Verenigingen moeten sinds vorig jaar veel meer zelfredzaam zijn dan voorheen bij evenementen. Wordt er gebruikgemaakt van ge meentelijke diensten (schoonma ken, veiligheid, etcetera), dan moet daarvoor worden betaald. Met die insteek bespaart de ge meente jaarlijks ongeveer een ton. kerkgebouw zou verdwijnen. Het bisdom gaat immers niet zomaar akkoord met een bestemming, die het gebouw geen eer aandoet. Een aantal inwoners trok zich het lot van het gebouw zo aan, dat zij 780 handtekenin gen van sympathisanten verzamel den en een architect in de arm na men. Die berekende dat de omvor ming van de kerk, onder meer door een aantal 'glazen dozen' in de kerk te plaatsen, ongeveer vijf ton kost. De gemeente Terneuzen ging eerder in een globale raming uit van 1,6 miljoen euro. De werk groep achtte het haalbaar om die vijf ton op te hoesten, zeker als de gerserveerde vier ton voor Concor dia kon worden overgeheveld. Minstens zo belangrijk was het ak koord met het bisdom voor de om vorming tot gemeenschapscen trum en een symbolische over dracht voor een euro. Om ook de gemeente te overtui gen van het belang van de kerk voor Westdorpe, plaatste de werk groep twee foto's op het plein voor het godhuis: een van West dorpe met kerk en een van West dorpe zonder kerk. Het lijkt dus optie een te worden. Tenzij... Juist, die addertjes. De katholieke kerk. In de commissie Samenleving pleitte Bos er dinsdagavond voor om de teugels strak in handen te houden. „Want als we voor de ene vereniging een' uitzondering ma ken, moeten we het voor de ande re ook doen." Hij reageerde daarmee op een vraag van Ellen de Neef (TOP/GB) over de Juniorendriedaagse in Axel. Dat evenement krijgt 1100 eu ro subsidie, maar moet de gemeen te 1000 euro betalen voor het ge bruik van 300 dranghekken. „Met overleg komen we vaak een heel eind. Maar het is nu eenmaal zo dat de tijd van 'u vraagt, wij draaien' echt voorbij is." TERNEUZEN - De drie Zeeuws- Vlaamse gemeenten worden Hart- veilig. Ze ondersteunen het pro ject Hartveilig Wonen dat voorziet in een sterk reanimatienetwerk van vrijwilligers en hartdefibrillato- ren. Op die manier kan acute hulp worden verleend bij een hartstil stand. Hartveilig Wonen doet een beroep op vrijwilligers die ge traind zijn om te reanimeren en in het gebruik van een defibrillator. In de regio zijn 150 defibrillators beschikbaar. Bekeken wordt of dat aantal kan worden uitgebreid. Vrij willigers kunnen zich bij de ge meenten melden. Meer informa tie: www.hartveiligwonen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 66