Belang Netwerken voor ruim 1,3 miljoen inwoners Kurk 'Uitgeknepen GGD kan werk niet meer doen' Advocaat sluit faillissement van Zeeuwse schaapskudde niet uit Wietkwekerijen Flipland - Tholen ontmanteld 'Het gaat erom dat je elkaar leert kennen, zodat je weet met wie je van doen hebt' ZUID Zeeland West-Brabant s Wij zijn van gezamenlijk economisch belang voor de rest van Nederland. Door meer samen te werken, worden we als regio sterker en daardoor inte ressanter'. Harald Bergmann in zijn nieuwjaarstoespraak De Middelburgse burgemeester Bergmann kondigt samenwer king aan met Breda en Dor drecht. Lees: Zeeland, West-Bra bant en de Zuid-Hollandse regio Drechtsteden knopen intensieve re relaties aan om van elkaar wij zer te worden. door Theo Giele In zijn nieuwjaarstoespraak zei burgemeester Harald Bergmann dat Middelburg wil samenwerken met Breda en Dordrecht. Uit zijn toespraak mag niet de con clusie worden getrokken dat Mid delburg voor een 'alleingang' in Zeeland kiest of het provinciaal be stuur wil passeren, zegt Bergmann als hem om een toelichting wordt gevraagd: „De uitnodiging voor overleg kwam van Dordrecht en Breda. Die twee gemeenten praat ten als vertegenwoordigers van de Drechtsteden en West-Brabant al over samenwerking. Zij dachten- toen dat het goed zou zijn als Zee land zou aanhaken. Er is toen con tact gezocht met de gemeente Mid delburg. De commissarissen van de koningin in de drie provincies zijn over dit initiatief geïnfor meerd." Dordrecht ligt wel naast Rotter dam, maar deze grote broer kijkt toch vooral naar Den Haag en om streken; Breda valt wat buiten de Brabantse driehoek Eindhoven-Til- burg-Den Bosch. Beide gemeen ten en hun regio's willen zich pro fileren als een sterk gebied tussen de wereldhavens Rotterdam en Antwerpen. Dat Zeeland daarbij wordt betrokken ligt voor de hand. „Wij zijn er daarom bijge haald", aldus Bergmann. „Het gaat niet specifiek om Middelburg, maar om Zeeland als geheel. Dor drecht en Breda hopen dat wij de twaalf andere Zeeuwse gemeenten in dit samenwerkingsverband kun nen meenemen, zoals zij dat met gemeenten in West-Brabant en de Drechtstreek doen." Het gaat er volgens Bergmann ook niet om te streven naar een nieu we bestuurslaag, een grote zuid westelijke provincie of een for- meel samenwerkingsverband met een eigen kantoortje. „Voor je het weet ben je alleen aan het praten over organisatiestructuren. Het gaat erom dat je elkaar spreekt, el kaar leert kennen, zodat je weet met wie je van doen hebt. We kun nen veel van elkaar leren", ver wacht Bergmann. Middelburg heeft al een overleg met de drie andere grotere Zeeuw se gemeenten: Terneuzen, Vlissin- gen en Goes. Breda praat mee mee in het Brabantse stedenverband en Dordrecht heeft zijn connecties in de Rijnmond. Samen tellen de drie regio's (Zeeland, Drechtste den en West-Brabant) 1,3 miljoen inwoners verdeeld over 37 gemeen ten en 3 provincies. Dordrecht, Bre da en Middelburg werken nu aan een bestuurlijk netwerk dat zich uitstrekt over het Schelde-Rijnka- naal en het Hollandsch Diep zodat op de momenten dat het er toe doet zij samen kunnen optrekken. Daarbij gaat het niet alleen om ha vens en economie. Samenwerking kan ook liggen op het gebied van onderwijs, veiligheid, leefbaarheid en bereikbaarheid. Komend voorjaar verwachten de drie burgemeesters een aantal con crete actie bekend te kunnen ma ken. 'Onze commissaris van de kon de Vlaamse economie op drijf bied rondom ons'. Harald Ber De trein in Middelburg vertrekt richting Wést-Brabant en Zuid-Holland. Be reikbaarheid is een van de thema's waarover binnen het overleg Middel- burg-Breda-Dordrecht wordt gesproken. foto Ruben Oreel TERNEUZEN - De GGD Zeeland moet van de Zeeuwse gemeenten tien procent bezuinigen, maar kan daardoor niet meer aan zijn wette lijke taken voldoen. Dat zei de Terneuzense wethou der Cees Liefting dinsdagavond in de raadscommissie Samenleving. „Als de GGD zo doorgaat, krijgt ze bezoek van de Inspectie voor de Gezondsheidszorg. Ze kan het ba sistakenpakket niet meer goed uit voeren", aldus Liefting. Saillant is dat Liefting voorzitter is van de GGD Zeeland. De dertien Zeeuwse gemeenten besturen de gezondheidsorganisatie samen. Dat is een wettelijke plicht. „Een meerderheid van de wethouders heeft ingestemd met een bezuini ging van tien procent. Dat heeft onder meer tot gevolg dat de afde ling Jeugdgezondheidszorg het aan tal consultatiemomenten bij jonge kinderen moet terugbrengen. Zo worden er sinds 1 januari geen huisbezoeken bij achttien maan den meer afgelegd", aldus Liefting. Overigens wordt op de Bevelan- den al langer gesproken over moge lijke sluiting van consultatiebu reaus. Op Schouwen-Duiveland zijn al enkele bureau's dicht. Lief ting wil ze in Terneuzen open hou den en heeft daar dit jaar en vol gend jaar 120.000 euro voor over. THOLEN - Op Tholen en Sint Philip- sland heeft de politie woensdag vier wietplantages opgeruimd. In een huis aan de Hoogstraat in Tholen trof men 105 plantjes, in een woning aan de Achterstraat in Sint Philipsland 520 planten. De bewoner is aangehouden en na verhoor weer vrijgelaten. In de Deldenstraat in Sint Philipsland werden 20 planten gevonden. In een woning aan de President Ken- nedystraat in Sint Maartensdijk 250 tot 300 hennepplanten. Ook hier was niemand aanwezig. In de woningen in Tholen en Sint Philip sland werden goederen in beslag genomen zoals enkele televisies. door Frank van Cooten MIDDELBURG - Advocaat Diana Hans van de voormalige herder Koen Pille van de Zeeuwse schaapskudde sluit niet uit dat be stuursleden van de stichting per soonlijk aansprakelijk worden ge steld. De rechtbank heeft Pille een vorde ring op de stichting toegewezen maar de stichting heeft geen geld om de voormalige herder te beta len. „We bewandelen echter eerst de koninklijke weg. Ik heb begre pen dat er wat beweging is." De advocaat doelt bijvoorbeeld op het gesprek dat de Vlissingse wet houder Jacques Damen, in de ja ren zeventig betrokken bij de op richting van de stichting en bij de schaapskudde, eind deze maand heeft met Staatsbosbeheer en Na tuurmonumenten. Staatsbosbe heer wijst echter alle verantwoor delijkheid op voorhand af. „Wij hebben niets te maken met het conflict tussen de stichting en ex-werknemers", zegt een woord voerster. Advocaat Hans weet nog niet hoe lang haar geduld en dat van haar cliënt zal zijn. „Het moet natuur lijk niet te lang duren. Als er echt niets valt te halen bij de stichting zal ik de bestuursleden persoonlijk aansprakelijk gaan stellen." Hans sluit ook niet uit dat het fail lissement over de stichting zal wor den uitgesproken als het bestuur er niet in slaagt geld te vinden om Pille uit te betalen. 381.200 inwoners 13 gemeenten Voortrekkersrol voor gemeente Middelburg Overkoepelende overheid: provin cie Zeeland Grote gemeenten: Terneuzen (54.700 inwoners), Middelburg (47.500), Vlissingen (44.400), Goes (37.000). 702.700 inwoners 19 gemeenten Voortrekkersrol voor gemeente Breda Overkoepelend: Regio West-Bra bant (waarin ook Tholen) Grote gemeenten: Breda (178.200 inwoners), Roosendaal (77.500), Oosterhout (54.000), Bergen op Zoom (52.900).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 62