Vissers gaan voor op Oosterschelde Explosieve stijging woninginbraken SCHOUWEN-DUIVELAND Werk aan rotonde Scharendijke begonnen Bel-angst almanak 17 Docenten Pontes gaan spinnen 19 Belangen overheden en gebruikers rivier vastgelegd in alliantie DONDERDAG 17 januari 2013 PZC door Melita Lanting zierikzee - De vaarrecreant mag de visserij in de toekomst niet ver dringen op de Oosterschelde. Dat is vastgelegd in een visiedocument over de toekomst van de Ooster schelde. „Wij hebben ons daar zeer hard voor gemaakt", zegt wet houder Gilles Houtekamer van de gemeente Schouwen-Duiveland. Op initiatief van de provincie Zee land is een samenwerking begon nen tussen alle partijen die met de Oosterschelde te maken hebben. Van mossel- en oesterkwekers tot overheden, natuurorganisaties, re creatiebranche en beroeps- en re creatievaart. Samen moeten de 48 betrokken organisaties tot een duurzaam gebruik en beheer van de Oosterschelde komen. „Het heet dan met een mooi woord Alli antie Oosterschelde, maar eigen lijk gaat het er om dat we een soort bestemmingsplan voor de Oosterschelde maken", legt Houte kamer uit. Daarbij moeten alle par tijen tot hun recht komen. „Maar ideaal en werkelijkheid zullen ze ker in het begin nog wel een stuk uit elkaar liggen", denkt Houteka mer. „Welk belang gaat voor in welk gebied? De mosselkwekers hebben belangen, maar de recrea tie- en beroepsvaart ook. Dan is er ook nog de problematiek van de zandhonger, de natuurlijke draag kracht van het gebied en de Oos terschelde is Nationaal Park", schetst hij de problematiek. Want het wordt steeds lastiger om alle belangen van gebruikers en natuur van de Oosterschelde op een even wichtige manier te verdelen. Zeker als straks het dubbele aantal MZI's in de Oosterschelde komt te liggen om mosselzaad in te vangen. In de inmiddels geschreven visie Oosterschelde staan de belangrijk ste kernwaarden van de Ooster schelde omschreven en de doelen, die de betrokken partijen zichzelf hebben gesteld. Dan gaat het over behoud van biodiversiteit, werken aan innovatieve en multifunctione le dijkzones, stimulering van de economische ontwikkeling, facilite- ren van de scheepvaart, concentra tie voorzieningen toerisme en re creatie en afstemming van veilig heid, natuur, visserij, aquacultuur en recreatief gebruik. De samenwerking tussen alle par tijen was tot nu toe vrij losjes, vol gens Houtekamer. Het krijgt bin nenkort een formeler karakter door het ondertekenen van een in tentieovereenkomst. Tip? redactie@pzc.nl door Melita Lanting zierikzee - Het aantal woningin braken op Schouwen-Duiveland is in 2012 opvallend gestegen. Vorig jaar werd in 204 woningen inge broken. Dat is 69 inbraken meer dan in 2011. Volgens politiewoord voerder Alwin Don is er geen oor zaak aan te wijzen waarom het aantal inbraken ineens zo is geste gen. „Nee, we weten het niet." Dat heeft volgens Don te maken met het feit dat de inbraken niet wor den opgelost. Uit de cijfers van de politie blijkt dat met name in de laatste maanden het aantal inbra ken explosief is gestegen. In okto ber waren er twaalf inbraken, in november 51 en in december wer den 47 huizen 'bezocht'. In de eer ste zestien dagen van het nieuwe jaar zijn al twaalf woninginbraken gepleegd. De politie roept inwo ners van Schouwen-Duiveland op om extra alert te zijn. „We kun nen het niet alleen. Als mensen ge tuige zijn van een inbraak kunnen ze zelfs 112 bellen. Maar ook infor matie achteraf vinden we heel be langrijk." Belangrijke informatie is bijvoorbeeld het kenteken van een verdachte auto of een signalement. Nerveus was ze voor het gesprek met een bekende Nederlander. Ze zei dat ze dat altijd had. Ze zag te veel te gen bekende Nederlanders op. De sta giaire journalistiek van 18 jaar wilde weieens van die bel-angst afkomen en keek hulpzoekend naar haar colle ga's. Collega's die al eventjes mee gaan in het vak spraken haar moed in. Hij gaat net als ieder ander naar het toilet en hij trekt ook zelfde wc door. Daar moest ze het mee doen. Ze vatte moed, belde hem op en sprak zijn voicemail in. „Giel, wil je mij terugbellen voor een interview?" Drie minuten later belde dj Giel Bee- len al terug. Maar waar was de sta giaire? Ja, op het toilet, waar ze ra zendsnel doortrok om een professio neel interview af te nemen. het wegverkeer is dat nog niet helemaal dui delijk. Gistermiddag waren tenminste enkele automobilisten op zoek naar de omleidings route. De rotonde is nodig vanwege de Recrea- tieverdeelweg, fase 2. Deze nieuwe weg gaat de toeristendorpen Renesse en Scharendijke verbinden. De rotonde krijgt overigens de vorm van een kluif, omdat ook de westelijke SCHARENDIJKE - Een man verwijdert verkeers borden langs de N652 bij Scharendijke. Daar, aan de voet van de Brouwersdam, wordt ge werkt aan de aanleg van een rotonde. Voor afrit van de N57 (Brouwersdam) en de Kuijer- damseweg erop worden aangesloten. Rijkswa terstaat heeft zes weken uitgetrokken voor aanleg van de rotonde, foto Dirk-jan Cjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 59