Bergmann zoekt samenwerking Krant en tijdschrift Ooggetuigenis Ramp met een muisklik Alle organisaties rond Oosterschelde werken samen aan duurzame toekomst 'Het is compleet, makkelijk toegankelijk, duurzaam en overal raadpleegbaar* Van vergankelijk B ■MMMHNNMMH door Theo Giele In zijn nieuwjaarstoespraak zei burgemeester Harald Bergmann dat Middelburg wil samenwerken met Breda en Dordrecht. Daaruit mag niet de conclusie worden getrok ken dat Middelburg voor een 'alle- ingang' in Zeeland kiest of het pro vinciaal bestuur wil passeren, zegt Bergmann als hem om een toelich ting wordt gevraagd. „De uitnodiging voor overleg kwam van Dordrecht en Breda. Die twee gemeenten praatten als vertegenwoordigers van de Drecht- steden en West-Brabant al over sa menwerking. Zij dachten toen dat het goed zou zijn als Zeeland zou aanhaken. Er is contact gezocht met de gemeente Middelburg. De commissarissen van de koningin in de drie provincies zijn over dit initiatief geïnformeerd." Dordrecht ligt wel naast Rotter dam, maar deze grote broer kijkt toch vooral naar Den Haag en om streken; Breda valt wat buiten de Brabantse driehoek Eindhoven-Til- burg-Den Bosch. Beide gemeen ten en hun regio's willen zich pro fileren als een sterk gebied tussen de wereldhavens Rotterdam en Antwerpen. Dat Zeeland daarbij wordt betrokken ligt voor de hand. „Wij zijn er daarom bijge haald", aldus Bergmann. „Het gaat niet specifiek om Middelburg, maar om Zeeland als geheel. Dor drecht en Breda hopen dat wij de twaalf andere Zeeuwse gemeenten in dit samenwerkingsverband kun nen meenemen, zoals zij dat met gemeenten in West-Brabant en de Drechtstreek doen." Het gaat er volgens Bergmann ook niet om te streven naar een nieu we bestuurslaag, een grote zuid westelijke provincie of een for meel samenwerkingsverband met een eigen kantoortje. „Voor je het weet ben je alleen aan het praten over organisatiestructuren. Het gaat erom dat je elkaar spreekt, el kaar leert kennen, zodat je weet met wie je van doen hebt We kun nen veel van elkaar leren", ver wacht Bergmann. Middelburg heeft al een overleg met Terneuzen, Vlissingen en Goes. Breda praat mee mee in het Brabantse stedenverband en Dor drecht heeft zijn connecties in de Rijnmond. Samen tellen de drie re gio's 1,3 miljoen inwoners. Dor drecht, Breda en Middelburg wer ken nu aan een bestuurlijk net werk zij samen kunnen optrek ken. Daarbij gaat het niet alleen om havens en economie. Samen werking kan ook liggen op het ge bied van onderwijs, veiligheid, leef baarheid en bereikbaarheid. 10% korting op alle niet afgeprijsde artikelen. Geen korting op bestellingen w Sjaak van Zee Herenmode St. Adriaanstraat 7, 4461 JC Goes T: 0113-215652 E: info@sjaakvanzee.nl Maten t/m 62 64 en 57 Ook op maandagen van 13.00 tot-17.30 u geopend Het digitaliseren van de documentatie over de watersnoodramp is voor een groot deel uitgevoerd door Pictura uit Heiloo. Zeeuwse kranten en tijdschriften zijn of worden door de Zeeuwse bibliotheek in eigen beheer gedigitialiseerd. Dertigduizend pagina's aan tekst over de watersnoodramp - varië rend van ooggetuigenverslagen tot onthutsende cijfers en op beurende steunbetuigingen - zijn vanaf nu nog maar één muis klik weg. Alles is te vinden op www.krantenbankzeeland.nl door Piet Kleemans Onvoorstelbaar is het. Zestig jaar na dato komen er nog steeds nieuwe ver halen over de ramp. En de documenten die er zijn, worden dankzij het digitaliserings project van Zeeuwse Bibliotheek, Watersnoodmuseum en gemeen tearchief Schouwen-Duiveland voor iedereen die met een compu ter overweg kan. Kwetsbare papie ren gegevens zijn omgezet in duur zame digitale documenten. Marlies Jongejan, plaatsvervan gend directeur en hoofd informa tiediensten en collecties van de Zeeuwse bibliotheek is enthou siast. „Het is compleet, makkelijk toegankelijk, duurzaam en overal raadpleegbaar." Jongejan heeft ge zien en ervaren hoe de digitalise ring oprukt. Met als gevolg dat on telbare verhalen voor een steeds bredere groep toegankelijk wor den. Door op een slimme manier zoektermen in te bouwen kan met een enkele muisklik een schatka- mer aan historische informatie ontsloten worden. In kranten en tijdschriften werd na de ramp uitgebreid verslag ge daan van hulpacties, maar ook ver schenen berichten over lieden die met minder goede bedoelingen naar het verdronken land kwa men. „Tik maar eens de zoekterm aasgieren in en je krijgt een hele boel hits", aldus Jongejan. De verhalen die via de kranten bank op het beeldscherm getoverd kunnen worden, getuigen ook van hoop en wederopbouw. De preek van de dominee, maar ook de ad vertentie over stoelen met water schade en verhalen over door de ramp dakloos geworden mensen die in een geschenkwoning kun nen trekken. Jongejan - hoewel zelfvan na de ramp' - koestert bij zondere herinneringen aan de tijd na de ramp. „Er werd toen heel veel geschonken. Levensmiddelen, dekens. Echt van alles. Ik heb ook gehoord dat er bijvoorbeeld de kens die geschonken werden af komstig waren van een gevange nis. Sliep je in je huisje in Zeeland onder een gevangenisdeken." Het digitaliseringsproject werd in het watersnoodmuseum in Ouwer- kerk gepresenteerd met als bijzon dere gasten vicevoorzitter van het museum Han Looten, gedeputeerd de Ben de Reu en burgemeester Gerard Rabelink van Schou wen-Duiveland. Rabelink: „Ik word als burgemeester bijna dage lijks geconfronteerd met de waters noodramp. Laatst nog, bij de ope ning van een bank. Kreeg ik als dank een boekje met persoonlijke verhalen over de Ramp. Het is goed dat al deze verhalen nu zo goed zichtbaar zijn." Han Looten (vicevoorzitter museum), jan (vlnr). Er is veel documentatie over de wa tersnoodramp. Heel veel. Alleen stonden al die papieren her en der in kasten verspreid. Het digitaliseren van documentatie maakt al jaren opgang. In 2000 ging de Beeldbank met daarin dui zenden foto's van start. In 2008 volgde de Krantenbank. Langs digitale weg zijn allerlei kran tenberichten toegankelijk. door Melita Lanting zierikzee - De recreant mag de vis serij niet verdringen op de Ooster schelde. Dat is vastgelegd in een vi siedocument over de toekomst van de Oosterschelde. „Wij heb ben ons daar zeer hard voor ge maakt", zegt wethouder Gilles Houtekamer van de gemeente Schouwen-Duiveland. Op initiatief van de provincie Zee land werken alle partijen die met de Oosterschelde te maken heb ben samen. Van mossel- en oes terkwekers tot overheden, natuur organisaties, recreatiebranche en beroeps- en recreatievaart. Samen moeten de 48 betrokken organisa ties tot een duurzaam gebruik en beheer van de Oosterschelde ko men. „Het heet dan met een mooi woord Alliantie Oosterschelde, maar eigenlijk gaat het er gewoon om dat we een soort bestemmings plan voor de Oosterschelde ma ken", legt Houtekamer uit. Daarbij moeten alle partijen tot hun recht komen. „Welk belang gaat voor in welk gebied? De mosselkwekers hebben belangen, maar de recrea tie- en beroepsvaart ook. Dan is er nog de problematiek van de zand- honger, de natuurlijke draagkracht en de Oosterschelde is wel Natio naal Park met alle mogelijkheden en beperkingen vandien. Het wordt steeds lastiger om alle belan gen van gebruikers en natuur van de Oosterschelde op een evenwich tige manier te verdelen. Zeker als straks het dubbele aantal MZI's in de Oosterschelde komt te liggen om mosselzaad in te vangen." In de inmiddels geschreven visie Oosterschelde gaat het om behoud van biodiversiteit, innovatieve en multifunctionele dijkzones, econo-^ mische ontwikkeling, faciliterer van de scheepvaart, concentrate voorzieningen toerisme en recrei tie en afstemming van veilighd natuur, visserij, aquacultuur ei£ creatief gebruik.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 56