uit 115 Filmvruchten plukken bij festival Rotterdam donderdag 17 januari 2013 door Tisha Eetgerink De 42e editie van het In ternational Film Festi val Rotterdam (IFFR) van 23 januari tot en met 3 februari zet twaalf dagen lang met 220 speelfilms en 320 korte films uit 60 landen de Maasstad op zijn kop. Hier vast een bescheiden selectie. Eindelijk speelt Raymond Thiry een keer géén crimineel. De acteur is bij het grote publiek vooral be kend als Luther uit Penoza, en ook in Arne Toonens Black Out (2012) heeft hij een pistool in zijn zak en een cokedeal in zijn agenda. In Rot terdam is een andere Thiry te zien. In Toegetakeld door de Liefde speelt hij romantische ziel Arie die wor stelt met een writersblock. Als hij trambestuurster Sonja ziet, besluit hij dat zij zijn muze wordt. Toegetakeld door de Liefde is het speelfilmdebuut van Ari Deelder, dochter van Jules. Met het scena rio won zij een competitie van het Rotterdam Media Fonds en kon zo haar film verder ontwikkelen. Pas in mei komt deze in de bioscoop. Maar vrijdag 25 januari gaat deze film al in première op het IFFR. Het Rotterdamse filmfestival kent een traditie van Europese en we reldpremières. Buitenlandse film makers vertellen vaak dat ze liever naar Rotterdam komen dan naar Cannes vanwege de innovatieve programmering en gebrek aan on toegankelijke filmsnobs. Het is opvallend dat er veel nieu we Nederlandse producties te zien zijn dit jaar. How to Describe a Cloud, extra mystiek door het Chi nees, is alweer de vierde film van David Verbeek (1980). Hans Heij- nen presenteert zijn documentaire The Voice of Rotterdam, over Lee Towers. De zanger wordt gevolgd in de aanloop naar zijn eerste con cert in elf jaar en vertelt onder meer over zijn kapsel dat niet meer is veranderd sinds 1987. Een andere film van eigen bodem die zijn première beleeft, is de telefilm Matterhorn van Diederik Ebbinge. Hij is lid van cabarettrio De Vlie gende Panters, maakte eerder een film over Hans Teeuwen. Geen ver rassing dus dat Matterhorn ook de komische kant opgaat, zij het de tragikomische. In stilistisch prachti ge shots zien we het eenzame le ven van weduwnaar Fred verande ren als vreemdeling Theo ineens voor de deur staat, een konijnen- pak aantrekt en niet meer weg gaat. Zelfs de openingsfilm komt uit een Hollandse koker. De Wederop standing van een Klootzak is de eer ste Nederlandse opening sinds 14 jaar. Cartoonist Guido van Driel baseerde de film op een graphic novel die hij schreef in opdracht van de gemeente Dokkum. Verschillende verhaallijnen, waar onder die van Amsterdamse crimi neel Ronnie (Yorick van Wagenin- gen) die na een bijna-dooderva- ring ineens anders in het leven staat, komen uiteindelijk samen onder een boom op de Friese ak ker. De vorige maand overleden ac teur Jeroen Willems speelt een bij rol - met dikke rock n' roll-snor is hij de enigmatische drugsdealer Ja mes Joyce - en de film wordt bij de IFFR-opening postuum aan hem opgedragen. Het festival zou zijn naam geen eer aan doen als er geen spannen de buitenlandse producties op de planning staan. Een van de span nendste is ongetwijfeld The Complex. Bijna vijftien jaar na het ijzingwekkende Ringu (in 2002 in de VS nagemaakt als The Ring heeft Japanse horrormeister Hideo Nakata een nieuwe grap bedacht om ons nachtenlang uit de slaap te houden: krassende geluiden uit het appartement van een buur man die zich door de muur lijkt te willen krabben. De buurman blijkt alleen al overleden dus wie maakt het geluid? Het nu reeds veelgeprezen The Master (Joaquin Phoenix, Philip Seymour Hoff man) is te zien voor deze in de re guliere bioscopen draait. Tot slot nog een Oostenrijkse aanrader: Sol date Jeanette van Daniel Hoesl. Een mooi portret van een oudere vrouw die haar bourgeois leven de rug toekeert om te wandelen door de Alpen. Een nieuw programmaonderdeel dit festival is Changing Channels. Met de herwaardering van tv-se- ries (denk aan Homeland, Game of Thrones, The Killingvervaagt de scheidslijn tussen film en televisie. Steeds vaker regisseren bekende filmmakers een serie of een afleve ring van een serie. Op het IFFR kun je op filmdoek genieten van marathonvertoningen, zoals van nieuwe afleveringen van HBO's Girls over het daten van vier mei den in Brooklyn. Echte seriejun kies vinden wellicht een nieuwe verslaving zoals het Japanse Penan ce over een moeder die op zoek gaat naar de moordenaar van haar dochter. De Franse serie Les Revenants speelt in een klein berg dorpje en roept door de donkere sfeer herinneringen op aan Twin Peaks. Het Chileense Prófugos (van Pablo Larrain wiens film No met Gael Garcia Bernal meedingt naar de Oscar voor beste buitenlandse film) garandeert keiharde actie. www.filmfestivalrotterdam.com 'Les Revenants' roept herinneringen op aan de sfeer van de serie Twin Peaks. In de Japanse serie Penance zoekt een moeder de moordenaar van haar dochter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 51