41 binnenland Bond kondigt landelijke actie thuiszorg aan Onzekerheid of kip nog Het biertje wordt duur betaald r Topman klaagt KRO Reporter aan PAUL KUSTERS toosenhenk.nl OQ RK KERK*. ALLEEN I8 PLUS MAS ZICH UITSCHRIJVEN straks zijn alleen nos kinderen lid... Imams roepen op kritisch door te vragen of kip echt voldoet Door strengere EU-regels worden kippen niet meer halal geslacht. Toch ligt de koeling in de supermarkt als vanouds vol met halalkip- pen. donderdag 17 januari 2013 Ryanair: aantijging is onzin door Peter Bruijns BEEK - Topman Michael O'Leary kondigt juridische stappen tegen KRO Reporter aan, dat onlangs twee geruchtmakende uitzendin gen aan de veiligheid van de Ierse prijsvechter besteedde. Advocaten van Ryanair beraden zich nog op de aard van de juridi sche stappen. In de uitzendingen verklaarden vier anonieme piloten dat Ryanair een ranglijst bijhoudt van gezag voerders die veel brandstof gebrui ken en dat ze ziek achter de stuur- knuppel kruipen omdat ze anders niet betaald worden. Het zuinige regime zou ertoe heb ben geleid dat drie Ryanairtoestel- len voorzorgslandingen moesten maken in Valencia omdat de brandstof op was. Volgens O'Leary vertelden de pilo ten leugens en heeft; de KRO in de uitzendingen niet voldoende aan dacht besteed aan ontlastende ver klaringen van de luchtvaartautori teiten over de veiligheid van zijn bedrijf. „Uit de rapporten blijkt dat de drie piloten juist extra brandstof hadden meegenomen, maar vanwege het slechte weer wa ren uitgeweken naar Valencia." Het klopt volgens O'Leary dat er een lijst van het brandstofverbruik wordt bijgehouden, niet om pilo ten onder druk te zetten maar om hen te stimuleren een veilige snel heid aan te houden. De beschuldiging dat zieke piloten toch moeten vliegen, noemt O'Lea ry belachelijk. Eindredacteur Bart Nijpels van KRO Reporter vindt het lastig te reageren op O'Leary, omdat het hem volstrekt niet duidelijk is wat de juridische stappen van Ryanair inhouden. „Het is in ieder geval onjuist dat wij geen wederhoor hebben toege past." DEN HAAG - FNV Abvakabo gaat 4 februari landelijk actievoeren te gen onredelijke salarissen in de thuiszorg. De vakbond voert al langer lokaal actie tegen bezuinigingen, onder meer tegen gemeenten die zo min mogelijk willen betalen voor huis houdelijke hulp. Op initiatief van de SP debatteerde de Tweede Kamer gisteren over de aanbesteding van huishoudelijke hulp. Volgens Renske Leijten (SP) houden gemeenten zich niet aan de wet die voorschijft 'op basis van kwaliteitseisen een basistarief te bepalen, minimaal op het ni veau van de kostprijs, waarmee fat soenlijke arbeidsvoorwaarden kun nen worden gehanteerd'. Volgens de SP speelt dat gnder meer in Em- men, Rotterdam en Coevorden. Lilian Marij nissen van FNV Abva kabo: „We krijgen die signalen uit veel meer gemeenten. Thuiszorgin stanties doen gemeenten een zo aantrekkelijk mogelijk bod, maar daarmee kunnen ze medewerkers niet fatsoenlijk betalen, bovendien verliezen velen hun baan." De SP en de vakbond willen dat staatssecretaris Martin van Rijn (Zorg) ingrijpt. Hij zegt geen signalen te krijgen dat thuiszorgpersoneel wordt on derbetaald. Kip die onverdoofd is geslacht, is halal ofwel wettig voor moslims. door Wilma de Cort Zijn foto staat op de ver pakking van de gegaarde kipballetjes, de pikante vleugeltjes, de kipshoar- ma, kipknakworst én krokante kip schnitzel: een man met een ring baard in een witte jas die zijn duim opsteekt. 'Met de persoonlij ke halalgarantie van Wahid', staat er bij. In de goedgevulde halalkoe- ling van de Albert Heijn XL in Arnhem is hij net zo prominent aanwezig als vorig jaar. Maar eigen lijk kan dat helemaal niet. Eind 2012 roerden islamitische schriftgeleerden en moslimorgani saties de trom: vanaf 1 januari dit jaar zou voor bijna één miljoen moslims in Nederland noodge dwongen kip van het menu moe ten. Oorzaak? Sinds 1 januari gel den in de EU nieuwe regels voor het verdoven en doden van die ren. Alle Europese slachterijen die pluimvee vóór de slacht door een waterbad met stroom voeren, moe ten de stroomfrequentie verhogen. Dit om te garanderen dat de die ren door de grotere schok bewuste loos blijven tijdens de slacht. Maar volgens islamitische geleer den is de kip dan meteen 'mors dood' en daarmee niet halal. Want de Koran schrijft voor dat moslims geen dieren mogen eten die al dood waren voor de slacht. In een eerder uitgegeven verkla ring zijn belangrijke islamitische geleerden en moslimorganisaties het daarover eens. Er staan handte keningen onder van de voorzitter van de Vereniging Imams Neder land en een sjeik van de Raad van Islamitische Schriftgeleerden Ne derland. Volgens hen is ook pluim vee dat door gas is verdoofd - een andere, veel gebruikte methode - niet halal. De slachterijen en boerderijtjes die onverdoofd slachten, kunnen de grote moslimbevolkingsgroep niet voeden. Hun handwerk, waar bij iedere kip in de richting van Mekka de keel wordt doorgesne den, is voor grote producenten on begonnen werk. In schipperscafé 't Ankertje in Enkhuizen tappen ze sinds eind vorig jaar hun eigen bier. Ze zijn gestopt met het contract bij een van de 'grote vier', die de Nederlandse biermarkt in een wurggreep houden. Nu uitbaatster Karin Mazereeuw niet langer Am- stel tapt, maar 'Ankertje Premium Pils' is de prijs van een biertje ver laagd van 2,50 naar 2,20 euro. Zo als Mazereeuw zijn er veel, weet di recteur Lodewijk van der Grinten van Koninklijk Horeca Nederland (KHN). De brancheorganisatie is een breed initiatief gestart om te komen tot een 'transparante en concurrerende biermarkt', waarbij een einde wordt gemaakt aan de al macht van de vier grote brouwers, die in feite in Nederland de dienst uitmaken: Heineken (marktaan deel 48 procent), AB Inbev (Jupi- ler, Dommelsch, Hertog Jan, 21 procent), Grolsch (11 procent) en Bavaria (6 procent). Gisteren werd de website eerlijkbier.nl gelan ceerd. „We willen een eerlijke markt. Er is een jarenlange band tussen de brouwers en de café-eige naren. Maar er zitten een paar vuil tjes op de lijn. Die houden we nu kritisch tegen het licht", aldus KHN. De klant in de kroeg is de dupe van de contracten die brou wers sluiten met de afnemers. Kort gezegd komt het erop neer dat een brouwer vaak niet alleen het bier levert, maar ook nog eens de inrichting financiert, eigenaar is van het pand en ook nog de ban kier is. Gevolg, aldus KHN: „De in koopprijs per liter van een hore- ca-ondernemer is hoger dan de prijs die een consument betaalt in de supermarkt. Daardoor wordt het pilsje in het café als te duur er varen door veel klanten." De branchevereniging krijgt bijval van SEO economisch onderzoek, dat de biermarkt heeft onderzocht. Die is volgens directeur Barbara Baarsma verziekt: „De consument heeft weinig keus."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4