io I uit Gedichtendag Porgy en Bess agenda donderdag 17 januari 2013 Wereldaanbod lonkt door Ali Pankow De Wereldwinkel in Zie- rikzee is 'op stand' ge vestigd in het monu mentale Gravensteen. Sinds het vertrek van het Mari tiem Museum uit deze voormalige stadsgevangenis heeft de Wereld winkel hier in maart vorig jaar zijn intrek genomen. De inrichting is met veel gevoel voor stijl en bedrijfsvoering ge beurd. Alle onderdelen van het as sortiment komen uitstekend tot hun recht. Voorzitter Margot de Pagter-ten Kate van de Wereldwin kel is trots op het resultaat. „Wij zijn als organisatie niet uit op het maken van winst, maar dat weer houdt ons niet te streven naar opti male bedrijfsvoering. Het uiteinde lijke doel van de Wereldwinkel is jezelf overbodig maken. Op den duur zullen producten uit ontwik kelingslanden met eerlijke marges voor de makers/producenten in 'gewone' winkels verkrijgbaar zijn. Hoewel we de afgelopen jaren dui delijk het effect zien bij het func tioneren van bedrijfjes in ontwik kelingslanden, hebben kleine on dernemers daar het steuntje in de rug nog steeds nodig. Het zou heel jammer zijn als de Wereldwinkels zich nu zouden terugtrekken", con stateert De Pagter. Haar enthousiasme bereikt onge kende hoogte zodra zij begint te vertellen over het rijk gevarieerde assortiment: keramiek, aardewerk, sieraden, metalen beelden, tassen, cd's, koffie, thee, wijn, sauzen, cho colade en nog heel veel meer. Hoewel de productgroepen bij veel vestigingen vergelijkbaar, kan volgens haar elke Wereldwinkel zich wel degelijk onderscheiden. De Pagter houdt bij de inkoop re kening met het streekeigen karak ter van dit gebied en vooral ook met het feit dat hier veel toeristen binnen stappen. „Het valt me bijvoorbeeld op dat mensen uit de Randstad blij ver rast zijn als zij hier schalen en va zen naar ontwerpen van Piet Hein Eek zien staan. Die naam is bij hen blijkbaar bekender dan bij klanten uit de regio", aldus De Pag ter. Zij heeft ervoor gekozen een ruime plaats in te ruimen voor keramiek, aardewerk en metalen beelden. Bijzonder in trek zijn on der meer de moderne beeldjes van Palewa steen, ook wel zeepsteen of speksteen genoemd. Het is af- komtig uit de Indiase mijnen. In de werkplaatsen in de stad Agra worden de stenen bewerkt, gehakt en geslepen tot boekensteunen, kandelaren en waxinelichten. Het assortiment voorziet ook in metalen sfeerlichten afkomstig van een klein familiebedrijfje met zo'n twintig medewerkers op het eiland Bali. Speciale aandacht verdienen zeker ook de resultaten van het originele vouwwerk uit Vietnam. Oude kranten bieden het materiaal voor het maken van schalen, kommen en dienbladen. Lange stroken pa pier worden ondergedompeld in lijm en vrouwen bewerken die be hendig tot producten. Alle medewerksters zetten zich uiteraard vrijwillig in voor de Wereld winkel Zierikzee. Vazen naar een ontwerp van Piet Hein Eek. foto's Dirk-Jan Cjeltema Beeldjes van 'Stone Scrap' uit Zimbabwe. Sieraden gemaakt door ambachtelijke zilversmeden uit Mexico. VRIJDAG 18 JANUARI Op uitnodiging van Literatuur Prometheus treden Wim Brands en Jean-Pierre Rawie woensdagavond 23 januari op in Porgy en Bess in Terneuzen. Wim Brands (1959), dichter, jour nalist en presentator, is 'een man van verhalen' en toont zich een meeslepend verteller voor een breed publiek. Jean-Pierre Rawie (1951) is Neder lands dichter en vertaler. Hij debu teerde in 1976 en heeft sedertdien een tiental zeer succesvolle dicht bundels uitgebracht. Uit het Rus- sich vertaalde hij onder meer ver zen van Alexsander Blok en Fjo- dor Tjoettsjev. De avond in Porgy en Bess begint om 20.00 uur. 's-Heer Hendrikskinderen Oranjeboom blêês je wêrm dweilband festival met de Blaosüuln uit Aardenburg, de Pink Panthers en Oor ons Noe uit Goes en de Juuntrappers uit Wolphaarts- dijk en Kortgene. Café De Oranjeboom, 20.30 tot 00.00 uur. ZATERDAG 19 JANUARI DINSDAG 22 JANUARI ZONDAG 20 JANUARI Zierikzee Boekpresentatie 'Een ramp van 5000 tekens' door J. J. B. Kuipers en 'Het grote gedicht en andere verhalen' door Johan Everaers, Stadhuismuseum, 14.30 uur Vlissingen De Wintertocht van wandelsportvere niging 'Willen is Kunnen'. Routes van 5, 10, 15 of 30 kilometer. Start 30 km-rou- te tussen 09.00 en 10.00 uur. De overige drie afstanden tussen 10.00 en 13.00 uur. Meer info: info@wikvlissingen.nl Start De Falckstraat 4, vanaf 08.00 uur Zierikzee Discozwemmen voor de jeugd met DJ's van Luna-event productions, Bruinisse Informatiebijeenkomst Projectbureau Zeeweringen over dijkversterking, Durps'Uus, 19.30 uur Zierikzee Inloopavond Hobby Computer Club (HCC), Multifunctioneel Centrum, De Huybert- straat, 19.30 uur Ladies Night met de film Bachelorette, filmtheater fiZi, 20.00 uur. Discozwemmen levert jongeren vaak veel plezier. foto Dirk-Jan Cjeltema Zwembad Onderdak, 19.00 - 21.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 46