En de beste kaas is... eten met puck www.pzc.nl/uit Witlofsalade met appel en belegen kaas Voor- of lunchgerecht voor 4 personen donderdag 17 januari 2013 foto's Dirk-Jan Cjeltema ruime selectie aan heerlijke kazen laten we liggen. Grand Hotel Ter Duin, Hogeweg 55, 4328PB Burgh-Haamstede, 0111-655200. www.grandhotelterduin.nl. info@grandhotelterduin.nl Het restaurant is geschikt voor mensen die slecht ter been zijn of in een rolstoel zitten. De uitslag hou ik nog even voor me. Maar wie doorleest, wordt beloond. Het is de moeite waard, want de winnaar is lekker! Ik kan het weten, want ik maakte deel uit van de smaakjury die in Amsterdam, tijdens de on langs gehouden horecabeurs Hore- cava, mocht bepalen welke kaas het allerlekkerst is. Samen met col lega culinair journalist Felix Wil brink en Betty Koster, de onge kroonde kaaskoningin van Neder land, van de 'topkaasspeciaalzaak' l'Amuse, met vestigingen in Sant poort-Noord en Amsterdam-Zuid. Volgens ingewijden heeft zij geen bloed maar zuivel door haar ade ren stromen. Mag je zeggen dat een kaas 'de bes te kaas van Nederland' is? Dat mag, mits je heel zorgvuldig te werk gaat. En dat hebben de initia tiefnemers van NieuwVers (Urgen- da en Foodlog.nl) gedaan. Ze be oordelen ieder vers product, in dit geval belegen kaas van het type Gouda, op alle mogelijke facetten; niet alleen op smaak en uiterlijk, maar ook de manier waarop wordt geproduceerd. Is het gemaakt van de beste ingrediënten? Duurzaam, met respect voor mens, dier en omgeving? Innovatief, zonder over bodige chemische toevoegingen? Hoe zuiverder de melk, hoe beter de kaas, was de redenering. Het is een optelsom van een gezonde bo dem, gezond gras en gezonde koeien, plus het vakmanschap en de visie van de kaasmaker. Daarop oordelend, maakte een vakjury, be staande uit innovatieve agrarisch deskundigen, een voorselectie van de vijf beste kazen. De smaak van melk wordt direct beïnvloed door wat de koe eet. Voer haar uien en de melk ruikt en smaakt naar ui. Zelfde geldt voor koolraap, maar dus ook voor weidekruiden en klaver. Je proeft 'terroir' zeggen ze in Frankrijk. Meestal gaat het dan over wijn. Dat kun je dus ook in melk proe ven; de invloed van bodem en om geving. In Nederland middelen wij smaakverschillen weg door melk uit verschillende gebieden te mengen. Zonde eigenlijk, je haalt al het eigene eruit. „Ik ken een boerin, die aan de hand van de smaak van de melk kan zeggen in welke wei de koe heeft gelopen", vertelt winnaar Jan Dirk van der Voort van boerderij De Groote Voort in Lunteren. Sa men met zijn vrouw Irene maakt hij de niet te evenaren Remeker Puur. Van de melk van hun eigen Jersey koeien. Met een afwijkende vorm en korst. Niet de bekende gladde hardgele gesloten, maar een ruwe grijzige, open korst met scherpe hoeken, zoals die van parmezaan. Je proeft niet alleen zout, zoet en 'vol romig', maar zo veel meer friszuivelige smaaknuan- ces en zelfs een kristalletje. Span nend! Wat de smaakjury betreft de 'Beste kaas van Nederland'. Twee de werd de belegen boeren-Gouda van De Elizabethhoeve uit IJssel- stein en derde de Klaverkaas uit Winkel. Zo'n mooie kaas als Remeker, daar kun je vast uitstekend mee koken. Eerlijk gezegd vind ik het zonde van zijn unieke smaak en smeuïge structuur. Ik verwerk hem liever in een koude salade, met witlof en appel. Misschien kan je nog een Dalinco te pakken krijgen; volgens de NieuwVers jury 'De beste appel van Nederland'. Gekweekt door Van den Elzen uit het Brabantse Zeeland. Nu we toch zo 'best' be zig zijn: er is ook een verkiezing geweest van de 'Beste paprika van Nederland'. Dat bleek de rode puntpaprika van Hartman uit Sex- bierum (Fr) die gewoon bij Albert Heijn ligt. Alle ingrediënten voor een best slaatje! benodigdheden 3 mooie struikjes witlof; 1 flinke friszure appel (Jonagold of Dalinco); halve rode paprika; plat stukje van ca. 250 gram pittig be legen Goudse kwaliteitskaas (Remeker); halve eetlepel kappertjes; 1 eetlepel verse bieslook, fijngesneden; 4 sprieten bieslook Dressing: 1 eetlepel mayonaise; 1 eetlepel yoghurt; 2 eetlepels sinaas appelsap; mespunt kerrie; een halve theelepel verse tijmblaadjes; vers gemalen peper en zout. bereidingswijze Verwijder de lelijke blaadjes van de witlof, bewaar 12 mooie grote blaadjes. Snij de rest in fijne reepjes. Was de appel goed, verwijder het klokhuis, snij in kleine blokjes (schil mag eraan blij ven). Verwijder steel en pitjes van de rode paprika, snij in kleine blok jes. Meng de gesneden witlof, paprika, appel en kappertjes. Klop alle ingrediënten voor de dressing met een vork door élkaar en meng door de salade. Snij de kaas in kleine blokjes, meng helft door salade. Schik op elk bordje 3 blaadjes witlof als bloem, schep in mid den als hart een bergje salade. Bestrooi met blokjes kaas en fijngesne den bieslook. Garneer met 1 grote spriet bieslook. Lekker met een glas koele Chardonnay of een witbiertje. tip Geef er knapperig vers bruin brood en boerenboter bij. door Puck Kerkhoven ker. Er is maar één minpuntje: de spinazie ónder de ravioli is zout. Mijn gezelschap eet vlees van het menu: kalfssukade: zacht draadjes vlees met een heerlijk zacht zoet stoofpeertje en boerenkoolstamp pot. De frietjes die we vanwege de opkomende hongerklop nog had den besteld, volgen snel. Bij het proefmenu hoort een des sertbuffet waar ik met mijn twee losse gerechten ook van mag mee-eten. „Het is feest vandaag", moppert de oudere ober voor de vorm. De overdaad van het buffet is zo overweldigend dat we ons in een reflex beperken tot zalige tiramisu, een soesje, een stukje donkere brownie, een hapje advocaat en een bescheiden puntje cheesecake, het ijs, het verse fruit, de afpelstru- del, de bavarois in twee soorten,de pudding, de extra slagroom en de nï"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 43