uit E 5 Auto, telefoon, internet l1f)fIilIITI en Zwanenmeer www.pzc.nl/uit selectie Lang en Gelukkig Nieuwjaarsconcert Mark Foggo Concert Green White donderdag 17 januari 2013 Nu gold eerder dat een sprookje immers een gelukkig einde hoorde te kennen. Meestal vechten tove naar en prins waarbij één van de zwanenvleugels van de tovenaar gebroken en zo de betovering verij deld wordt. Maar er zijn ook voor stellingen waarin de prins alleen achterblijft, in diepe droefenis ver zonken terwijl Odette voor eeu wig een zwaan is geworden. Jaren ouder en wijzer, besef ik dat sommige verhalen het écht verdie nen om nooit meer uit onze leef wereld te verdwijnen. Wat je er verder ook van moge vinden. Zo als dat ook geldt voor auto, tele foon en internet. Het 'Zwanen meer' is een onmisbaar ijkpunt. Op dus naar dit ballet van de Staatsopera van Tatarstan, in de Stadsschouwburg van Middelburg, op dinsdag 22 januari. Met kroost. Verder heb ik deze week veel rond gelopen met 'Haagse humor' in mijn hoofd. Want dat impliceert dat er ook Amsterdamse, Rotter damse of Utrechtse humor be staat. En dat is ook zo. (Ook Amersfoortse of Zwolse?). Maar ik waag me niet aan al die de finities. Haagse humor is kwajon genshumor. Niks uit de hoogte, niet dat arrogante. Of dat uitge kookte. Wel speldenprikken van onderuit. Bravoure. Lekker stoer doen om het stoer doen. Weten dat je toch maar een opdondertje bent. Laten horen dat je dat weet. Ik houd daar wel van. Voor die Haagse bluf moet je tegenwoordig bij Sjaak Bral zijn. Die deed de laat ste jaren een paar prachtige voor stellingen samen met Fred Delf- gaauw. Nu weer solo, laat hij zich door hem regisseren. Moet goed zijn. 'Hier en nu', in de Stads schouwburg van Middelburg, 19 ja nuari. Sjaak Bral, Zaterdag 19 januari, Schouwburg, Middelburg, 20.00 uur Het Zwanenmeer, dinsdag 22 januari, Schouwburg, Middelburg, 20.00 uur Willem Nijssen blikt elke week vooruit - en terug - op bijzondere toneelvoorstellingen in het Zeeuwse podiumaanbod. de gelofte (de enige manier de be tovering te verbreken is eeuwige trouw zweren) als de tegenlist van de bozerik. Die laat zijn eigen dochter Odile er uitzien als Odet te. Alleen is haar verenkleed zwart in plaats van wit. (Denk aan Black Swan, die prachtige recente film met Natalie Portman.) Zij verschijnt op het bal, de prins denkt dat het zijn geliefde is, danst met haar en verklaart dat hij met haar wil trouwen. Op dat moment arriveert de echte Odette en beseft hij de vreselijke vergissing. In de originele uitvoering loopt het slecht af. Omdat ze zich allebei realiseren dat de betovering nooit meer verbroken kan worden, ver drinken Siegfried en Odette zich samen in het meer (gevormd door de tranen van de ouders van Odet te). In latere versies - na het hoogte punt van de 'zwelgende' (neoro mantiek - zijn er verschillende va rianten ontstaan op dit slot. D. ie romantische, ge makkelijk meevoe rende muziek van Tsjaikovski. Al die ranke ballerina's met hun wijduitstaande witte 'veren'kleed, met hun betove rend-deinende dans. Het oerou de thema van de geliefden die el kaar niet krijgen kunnen. Er zijn jaren geweest (mijn wilde jaren) dat ik wegens 'te goed koop' geen stuiver over had voor het 'Zwanenmeer'. Niet letterlijk en niet figuurlijk. Maar toen snapte ik eigenlijk ook nog niet veel van het begrip arche type, en had ik op het vlak van de liefde nog weinig kleerscheuren opgelopen. Ik ben tóch blij, nu, dat ik hem desondanks gezien heb, toen. Prins Siegfried is boos. Hij wordt door zijn ouders gedwongen om uit de op zijn verjaardagsfeest aan wezige meisjes een bruid te kie zen. Omdat hij niet uit liefde een vrouw mag trouwen, verlaat hij het bal om buiten in het bos 'af te koelen'. Hij ziet een vlucht zwa nen overvliegen, volgt ze naar een meertje in het bos en richt zijn pijl. Maar voor zijn ogen verandert zijn prooi in een prachtige jonge vrouw gekleed in een witte jurk van zwanenveren. Het meisje ver telt hem dat zij prinses Odette is, door een boze magiër betoverd. Zij en haar vriendinnen zullen voortaan overdag zwanen zijn en alleen 's nachts weer tijdelijk meis jes worden. Al het onvermijdelijke gebeurt. Zo wel de verpletterende verliefdheid, Het Zwanenmeer door de Staatsopera van Tatarstan. Theatergroep Duinart brengt met Lang en Gelukkig een voorstelling voor het hele gezin. De overbeken de sprookjes Roodkapje en Asse poester worden in een nieuwe, ori ginele versie gepresenteerd Een voorstelling over liefde, verlan gen en geloof in mooie, klassieke sprookjes. Zaterdag 19 januari, 20.00 uur en zondag. 20 januari, 14.30 uur, 't Spiegeltheater, Middelburg. Organist Martin Mans luidt met twee internationaal bekende pan- fluitisten Liselotte Rokyta en Vasi- le Raducu het nieuwe jaar in met een spectaculair concert. Mans en de twee panfluitisten hebben ter gelegenheid van deze nieuwjaars concertserie ook een nieuwe cd uitgebracht onder de titel Power of Panpipes and Organ. Zaterdag 19 januari, Koorkerk, Middelburg, 20.00 uur. Wanneer je 'ska' zegt, zeg je Mark Foggo. Al in 1980 scoorde hij een hit met New Shoes. De snelle, har de, feel-good muziek is bekend bij een wereldwijd publiek. Door de jaren heen heeft Foggo zich ont wikkeld met zijn entertainende li ve shows. In het voorprogramma: ROLF met Nederlandstalige mix van pomppop, ska en reggae. Zaterdag 19 januari, De Piek, Vlissingen, 21.30 uur. Musicus Joan Berkhemer heeft weer een boeiend programma sa mengesteld voor de voorjaarscon certen op Green White, Buiten plaats Ipenoord in Oostkapelle. Hij opent de concertreeks met een optreden met een strijkerstrio: Mikhail Zemtsov (alt), Nadia Da vid (cello) en zelf bespeelt Berkhe mer de viool. Zondag 20 jan, Buitenplaats Ipenoord, Noordweg 43, Oostkapelle, 16.00 uur. Wie zZz niet kent, zou kunnen denken aan The Doors op speed. Stevige orgelgeluiden met een vet te groove. Met het instrumenta rium van alleen een drumstel en een orgel speelt zZz al jaren overal op de wereld van Japan tot Honga rije en dan weer in Nederland. In het voorprogramma treedt de Am sterdamse band L.T.S. op. Zaterdag 19 januari, Popcultura Brogum, 21.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 41