Verkoop vetbollen extraatje subsidie kolencentrale zeeland 13 Alle vogels tellen op vogelteldag Broedende kip Kom naar onze open dagen op 18 en 19 januari 2013 Uten ve ons büilge pond eten... commentaar Beroepsonderwijs zoals het moet zijn. Stadje Veere 19 20 januari Henk Kosters koopt pindanootjes en vetbollen voor de vogels. foto's Ruben Oreel door Edith Ramakers Gilbert Geldof van Groenrijk. Pindanootjescake en hal ve kokosnoten met zaad, maar ook traditioneler bijvoer voor vogels als vetbollen en pindastren- gen gaan grif van de hand bij tuin centra. Bij Groenrijk halen ze in elk geval opgelucht adem dat de winter is ingetreden. Spullen om vogels door de winter te helpen la gen opgeslagen in een loods, maar zijn met de komst van de winter breed uitgestald. Gilbert Geldof, mede-eigenaar van Groenrijk Mid delburg: „We denken dat we vol- joen euro. Het probleem is dat de investering én de inkoop van bio massa bij elkaar veel hoger uitval len dan de kosten van de vervui lende kolencentrale. Om dat finan ciële gat te dichten, is subsidie noodzakelijk. Delta vraagt 1 mil jard euro, verspreid over tien jaar. Minister Kamp zei woensdaga vond nog geen besluit daarover te hebben genomen. Hij bekijkt of Delta de subsidie kan krijgen. Kamp zei ook maatregelen te wil len nemen om de stroomkosten gende week door onze voorraad nootjes, zaden en bollen heen zijn. Dat is winst. Als deze vries kou was uitgebleven dan hadden we de bederfelijke spullen kunnen weggooien. Die kunnen we niet eeuwig bewaren", zegt Geldof. Henk Kosters is een van de vele klanten die mezenbollen voor in de tuin koopt. „Als het nu een paar dagen zou vriezen dan red den de vogels zich wel. Maar het blijft nog zeker een week koud." Hij hangt de bollen ook op omdat hij het een leuk gezicht vindt hoe al die meesjes aan de strengen han gen. „En misschien lukt het ook nog om een mooie foto te ma ken." Hij is een vogelaar, of zoals hij zelf zegt 'ik hou meer van vo gels dan van planten'. „En ik heb ooit een cursus over allerlei vogel soorten gevolgd. Maar nu kan ik de vogels toch niet goed meer uit elkaar houden", zegt Kosters. „In onze tuin zitten koolmeesjes, staartmeesjes, pimpelmeesjes en ook nog Vlaamse gaaien. We heb ben een ruime tuin waar ze het naar hun zin hebben." „Boven dien", zegt hij, „wordt dit week end ook de nationale vogelteldag gehouden. Misschien kan ik voor die dag nog meer soorten lokken." voor energie-intensieve bedrijven te verlagen. Duitse stroomslurpers hoeven de helft van de transport kosten van stroom niet te betalen. Daardoor is sprake van ongelijke concurrentie. Kamp wil een soort gelijke regeling invoeren. De Ka mer vroeg er aandacht voor en ver wees naar Zalco en Thermphos. Kamp onderzoekt ook of energie- slurpers kunnen worden vrijge steld van doorberekende emissie rechten. „Dat is niet makkelijk, want ik heb er geen geld voor." Nieuwsgierig? Kijk op www.getijdecollege.nl donderdag 17 januari 2013 J V. Voor Thermphos gloort wat hoop. Con current Kazphospha- te wil mogelijk ver der met de fosforproductie te Vlissingen. Na een overname zou een flink deel van het per soneel bij Kazphospate aan de slag kunnen. Dit perspectief is opmerkelijk gunstig. Tot nu toe deed de aanhoudende stilte rond het failliete Thermphos een veel slechtere uitkomst vre zen. Opmerkelijk is verder dat de overnamekandidaat net als Thermphos toekomst ziet in 'groene' fosforproductie. Dat vergt een lange aanloop. Dit wijst erop dat Kazphosphate komt om te blijven. Doorstartprocessen zijn deli caat. Als schuldeisers haast krij gen, kan alles veranderen. Daar om is er geen reden om achter over te leunen bij de pogingen ander werk te vinden voor het ontslagen personeel. Dat houdt een hoge prioriteit. Het tweede spoor is duidelijk: Zeeland en minister Kamp van Economi sche Zaken moeten het voor de broedende kip Kazphosphate zo aangenaam mogelijk maken. ZEIST - Vogelbescherming Neder land houdt voor de 10e keer op rij de Nationale Tuinvogeltelling. Een half uur lang moeten komende za terdag of zondag alle vogels die in de tuin zitten geteld worden. De deelnemers geven de uitslag door op www.tuinvogeltelling.nl. Op die manier wordt Vogelbescher ming bij onderzoek naar vogels ge holpen. Iedereen met een tuin of balkon kan meedoen, zowel kinde ren als volwassenen. Het is niet nodig om alle vogels te kennen. Vogelbescherming helpt een handje. Op haar site staan ver schillende tuinvogels beschreven en is het geluid van de soorten te horen. Vogelbescherming is op za terdag en zondag van 9 tot 17 uur bereikbaar voor alle vragen. Deel nemers kunnen bellen met 030-6937700 of - mailen naar info@vogelbescherming.nl De top 3 bestond vorig jaar uit huismus, koolmees en merel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3