261 sport Gebroeders Beumer willen hogerop Terneuzense basketbalfamilie herbergt veel talent T ochem wordt beschouwd als de I tacticus van het stel. Na een groeispurt van veertien centime ter vorig jaar heeft hij inmiddels een lengte bereikt van 1,85 meter. De spiermassa moet nog worden gekweekt. „Voor m'n lengte ben ik behoorlijk snel. Ik moet het vooral van passen en assists hebben", legt hij uit. En dat gaat Jochem prima af. Ook zijn Vlissingse ploeg, waar hij ondanks een hoger niveau dan bij Scheldesport nauwelijks aanpas singsmoeilijkheden kende, draait uitstekend. Het team werd vorig jaar kampioen en staat in de hoofd klasse wederom bovenaan. „We hebben een mooi ploegje. We spe len best aardig", stelt hij beschei den vast. donderdag 17 januari 2013 door René van Stee Een stuk of zes basketbal len liggen in de tuin. Een paal op wieltjes met een basket blokkeert de ingang van de garage. Het is duidelijk welke sport favo riet is bij de Terneuzense familie Beumer. Zowat elk vrij uurtje zijn Floris Jan (18), Jochem (15) en Thijs (12) met een basketbal in de weer. Ook af en toe binnen. Tot groot ongenoegen van vader Erik. Een gniffelende Jochem: „Dat mag natuurlijk niet, maar we doen het lekker toch. Gelukkig is er nog geen vaas gesneuveld of zo. Want dan hebben we echt een pro bleem." Basketbal is de gebroeders Beumer met de paplepel ingegoten, want ook hun ouders zijn idolaat van de sport. Zij speelden bij Schelde- sport in Terneuzen. Zoals bij veel sportgezinnen gingen de kinderen op jonge leeftijd steevast mee naar de zaal. „Eigenlijk wist je niet be ter", zegt Floris Jan. „Ongemerkt word je net zo fanatiek. Niet eens omdat het moest, maar omdat je hartstikke leuk vindt." Zijn broers knikken instemmend. De gebroeders Beumer beschikken voor Zeeuwse begrippen over veel talent. Floris Jan heeft al een be langrijke stap gezet in zijn loop baan. Hij speelt voor het derde sei zoen bij de Essent Basketschool Oostende, de opleidingsploeg van de Belgische topploeg Telenet Oos tende, dertienvoudig landskam pioen en huidig titelhouder. Mid delste broer Jochem maakt, net als zijn oud-clubgenoot Bas Scheele bij Scheldesport, deel uit van de jongens onder achttien jaar van BC Vlissingen. Jongste telg Thijs speelt bij de jongens onder acht tien jaar van Scheldesport. „Bij Thijs is dat noodgedwongen", zegt vader Erik Beumer. „De spoeling in Terneuzen is behoorlijk dun. Dit ondanks enthousiaste jongens en kundig kader, onder wie Marjo lein van Ham-Kruijsse en Daniëlle van den Heuvel. Daardoor speelde Thijs al heel vroeg tussen veel oudere jongens. Maar dat is goed voor 'm, ook al is het uit nood ge boren." De boomlange Floris Jan (1,98 me ter) kwam via een basketbalkamp in Weert in Oostende terecht. Het bevalt de shooting guard/forward prima, al belandde hij er in een vol ledig andere wereld. Hij moest vooral wennen aan het internaat, het uiterst lastige Frans op school (waar hij vanuit het vmbo-t in stroomde in een opleiding die ge lijkwaardig is aan het vwo in Ne derland) en bovenal de intensieve trainingsarbeid bij zijn huidige club. Inmiddels is hij volledig inge burgerd. Zijn licht West-Vlaamse accent vormt daarvan één van de bewijzen. Onlangs betrok Flo- ris-Jan met zijn teamgenoten een gloednieuw appartementencom plex dat is gevestigd boven de hoofdtribune van het stadion van voetbalclub KV Oostende. Daar door kunnen de spelers bijna recht streeks de Sleuyter Arena van hun club binnenwandelen. „Helemaal top", zegt hij daarover. „Het geeft ook aan dat alles in het Belgische basketbal heel goed is geregeld." „Veel beter dan in Nederland", vult zijn vader aan. „Het kader, de financiën, de medische verzorging, de totale beleving, noem maar op. Hoe dat komt? Waarschijnlijk is dit historisch zo gegroeid. Basket bal is al lange tijd een grote sport in België. Ik zit regelmatig met opa's en oma's op de tribune. Die speelden het ook al. Het zit blijk baar in de genen." Floris Jan is een bron van in spiratie voor zijn broers. Gro te dromen over (oud) NBA-toppers zoals Kobe Bryant, Michael Jordan of Vince Carter hebben ze niet Maar eventueel een overstap maken naar België zien ze zeker zitten. „Dat is wél een droom. Van je hobby je be roep maken wil toch iedereen?", zegt Jochem op enthousiaste toon. „Die hal waar wel drie- tot vierdui zend man zitten bij een competi tiewedstrijd. En uitstapjes naar het buitenland. Dat lijkt me geweldig", voegt Thijs er aan toe. Floris Jan, die in 2011 doordrong tot de laatste twintig spelers van de Nederlandse selectie onder acht tien jaar, geniet van het enthousias me van zijn broers. Hij blijft er nuchter onder, mede doordat de oudste Beumer nog een lange weg heeft te gaan. Zijn positie als shooting-guard, een speler die veel al niet al te dicht bij de basket van de tegenstander komt en eerder van afstand of vanuit een stilstaan de positie probeen te scoren, vult hij naar eigen zeggen naar beho ren in. „M'n driepuntsschot is dik in orde, maar tactisch en technisch moet ik nog stappen zetten. Ook m'n handelingssnelheid moet om hoog." De concurrentie bij de beloften van Oostende, die hun wedstrij den spelen tegen de beloftenploe- gen van de hoogst spelende Bel gische teams, is groot, De spelers komen uit alle windstreken. „Het gaat om het beste van het beste. Om bij de eerste ploeg te komen is dus heel lastig. Zeker als je ziet dat daar ook veel buitenlanders spe len", is dan ook Floris Jans realis tische conclusie. Het is zelfs nog maar de vraag of hij volgend seizoen nog in België speelt. „Dat speelt altijd mee. Als ik moet vertrekken, is er geen man overboord. Wat nu allemaal mee maak, zoals onlangs weer een top toernooi in Valladolid, pakken ze me nooit meer af. En de combina tie van werken en spelen bij een goede eerste- of tweedeklasser is ook mooi." Zowel Jochem als Thijs speelt op dezelfde positie als Floris Jan. Thijs heeft zo'n beetje hetzelfde spel type als zijn oudste broer. Ook heeft hij dezelfde stevige bouw. Met zijn 1,77 meter is hij sowieso de reus onder zijn medeleerlingen in de brugklas. „Maar in het veld ben ik dan weer een kleintje hoor", haast hij zich te zeggen. „Vooral met dank aan Rakhes Ang- noe", steekt Erik Beumer een pluim op de hoed van de coach van het team. „Ik vind het een top per. Hij is zeker niet kinderachtig, maar de jongens leren echt veel van 'm. Niet alleen tactisch en tech nisch, maar ook op mentaal vlak." Jochem toont zich even nuchter als zijn oudere broer. Hoewel ook hij graag hogerop wil, kijkt hij niet al ver vooruit. „Eerst m'n vmbo-t maar eens afmaken. En lekker spe len bij BC Vlissingen. Wat daarna komt, zien we het wel." Voor Thijs geldt min of meer hetzelfde. Ook hij heeft inmiddels een belangrijke stap voorwaarts gezet. Sinds kort maakt de jongste Beumer deel uit van de kernselectie onder dertien jaar van het rayon Zuid (Zeeland, West- en Oost-Brabant, Limburg). Daartoe wordt op gezette tijden buiten de provincie getraind. In clubverband op hoger niveau gaan spelen, lijkt dan ook een logische stap. En daar heeft Thijs al regelma tig over nagedacht. „Misschien moet ik ook wel naar BC Vlissin gen. Lekker samenspelen met m'n broer. Dat zie ik best zitten", geeft hij alvast een schot voor de boeg. Vader Erik hoort het glimlachend aan. Met in zijn achterhoofd onge twijfeld de gedachte dat hij nog on telbare (auto)uren zoet zal zijn met de basketbalcarrières van zijn zoon. Voor Jochem, Erik, Thijs en Floris Jan Beumer (van links naar rechts) is basketbal niet zo maar een vrijetijdsbesteding. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26