221 zeeland Geen vervolging van kardinaal Simonis www.skidamB.nl Wie is beter, Bief of Racoon? Minder jongeren zonder diploma Hand in hand, geen strijd Allebei uitzonderlijk goed I Graf in Zeeland kost honderd euro per jaar Klacht over meineed in misbruikzaak pastoor Terneuzen is ongegrond Kinderactiviteiten, wintersport beurs en vele aanbiedingen. Meer informatie vind je op www.skidome.nl/openingsweekend en op facebook.com/skidome Wat ik mooi vind aan de twee Zeeuwse bands: ze gunnen elkaar het succes. Er is geen rivaliteit' T an van der Plas, muziekjour- I nalist bij OOR en auteur van het boek '50 jaar Nederpop': donderdag 17 januari 2013 door Romain van Damme terneuzen - Kardinaal Ad Simonis wordt niet vervolgd voor meineed. Dat heeft het gerechtshof in Den Bosch bepaald. De nu in Breda wonende Gideon Uvyn had een klacht ingediend, omdat eerder justitie zijn aangifte wegens meineed tegen Simonis se poneerde. Uvyn was in de jaren 1985 tot 1990 een van de ongeveer vijftien jongeren die in Terneuzen misbruikt werden door pater Jan N. van de orde van de salesianen. Hij was in die jaren pastoor in Ter neuzen. Jan N. gaf het misbruik toe, maar hij overleed kort na zijn bekentenis op 89-jarige leeftijd. Volgens Uvyn pleegde kardinaal Ad Simonis begin 2011 meineed toen hij in Middelburg door de rechtbank gehoord werd in de zaak over het seksueel misbruik door pater Jan N. De rechtszaak in Middelburg was aangespannen door een ander slachtoffer, een toen veertienjarige jongen. Dat slachtoffer wilde een schadevergoe ding en daarmee erkenning voor het leed dat hem is aangedaan. De pater was voor zijn komst naar Ter neuzen directeur van een jongeren- Kardinaal Simonis centrum in Rijswijk. Ook daar ver greep hij zich aan jongens. Na een politieonderzoek moest Jan N. in 1980 voorkomen, maar de zaak werd geseponeerd. De pater werd door zijn orde teruggehaald naar het klooster van de salesianen dat hem enkele jaren later wel afstond aan het bisdom Breda om pastoor in Terneuzen te worden. Daar ging het weer mis. Simonis was kardinaal van Rotter dam toen Jan N. in 1980 moest voorkomen. Simonis heeft altijd foto Robin Utrecht/ANP verklaard niets te weten van het misbruik door pater Jan N. Uvyn zegt ervan overtuigd te zijn dat Si monis wél op de hoogte was van het misbruik. De commissie-Deet- man die onderzoek deed naar het misbruik in de Rooms-Katholieke Kerk zegt dat ook bisdommen op de hoogte waren. Het gerechtshof in Den Bosch be handelde de klacht achter gesloten deuren en verklaarde de klacht on gegrond. De motivatie is nog niet bekend. middelburg - Een algemeen graf in Zeeland kost gemiddeld per jaar 105,34 euro. Dat wees onderzoek van de Landelijke Organisatie van Begraafplaatsen uit. Zeeland is daarmee iets duurder dan het lan delijk gemiddelde van honderd eu ro. Een Zeeuws particulier graf kost 100,34 euro en een particulier graf voor twee personen kost 138,45 euro. Nederland kent volgens de wet twee soorten graven: algemeen en particulier. In een algemeen graf worden in de regel maximaal drie mensen begraven, die onbeken den zijn van elkaar. Bij een particu lier graf - verreweg de meeste gra ven in ons land - bepaalt de fami lie wie er komt te liggen. De ge meente Sluis behoort met 222,85 euro tot de top van de duurste alge mene graven in Nederland. Giel Beelen, dj van radiozender 3FM Bief en Racoon zijn in de race voor een Edison. Ze maken kans op de publieksprijs voor Beste Song: Blof met 'Later als ik groter ben' en Racoon met 'Oceaan'. Racoon won zaterdag de Popprijs 2012. Blof kreeg die onderscheiding negen jaar geleden. Muziekkenners reageren op de vraag: 'Wie is er beter, Blof of Racoon?' door Cornelleke Blok en Denise van Minnen Giel Beelen, dj van radio zender 3FM, kan geen keus maken tussen de twee bands. „Ik heb met beide bands veel meegemaakt. Met Blof heb ik heel veel gedaan bij Con cert at Sea. Racoon heb ik zien op groeien. Ik begon net bij 3FM toen zij bekend werden. Ik vind het alle twee goede bands die heel nor maal zijn gebleven." De kracht van Racoon zit hem vol gens Beelen in het doorzettingsver mogen. „Racoon heeft heel veel te genslagen gehad op hun weg naar de top. Er zijn talloze platenmaat schappijen geweest die niet in de band geloofden. Toch bleven ze doorzetten en hebben ze zich met mooie nummers als 'No Mercy' te ruggevochten." „Op basis van oeuvre, aantal hits en impact is Blof verder dan Ra coon. Ze hebben meer op hun CV staan, maar Racoon is met een in haalrace bezig. Zij zitten nu in hun beste periode. Hun laatste plaat was echt een uitschieter. Blof heeft veel hits gehad. Het crea tieve hoogtepunt lag, vind ik, bij de plaat Blauwe Ruis. Die cd biedt alles wat Blof in zich heeft: poëzie, diepgang, mooie melodieën en ge waagde liedjes zoals 'Mooie dag'. Blauwe Ruis hoort bij het beste wat de Nederlandse popmuziek te bieden heeft. Racoon maakt liedjes, zoals 'Love you more', met dezelfde poëtische middelburg - Het aantal Zeeuwse jongeren dat zonder diploma van school gaat, lag vorig schooljaar 36,7 procent lager dan in het schooljaar 2005/2006. Dat blijkt uit cijfers van het ministerie van Onderwijs. Vorig schooljaar gingen 877 leerlin gen van Zeeuwse middelbare scho len en mbo's zonder diploma van school. In het schooljaar 2005/2006 waren dat er 1292. De daling is het grootst in de regio Walcheren: 42,5 procent. In Zeeuws-Vlaanderen daalde het aantal voortijdige schoolverlaters met 13,7 procent. De daling is hier kleiner, omdat jongeren die tussen tijds naar een Belgische school gaan, in de telling zijn meegeno men. In de Oosterschelderegio be droeg de daling 34,3 procent. Scalda (het Zeeuwse roe) heeft de afgelopen jaren enkele projecten opgezet om leerlingen binnen boord te houden. „Jongeren die ge stopt zijn met hun opleiding, ko men in opvangklassen terecht om Op de vraag of Racoon verder moet in het Nederlands na hun succes met het nummer Oceaan zegt Beelen: „Ze maken op mij meer indruk als ze in het Engels zingen." De kracht van Blof zit hem volgens Beelen in de vernieu wingen die de band steeds door voert. „Ze blijven zichzelf steeds weer uitvinden. Zo maken ze voor hun nieuwe muziek ook weer ge bruik van nieuwe technologieën. De emotie die de band in zijn mu ziek weet te leggen, vind ik ook heel bijzonder. Je voelt bijna wat zij zingen. Wat ik mooi vind aan de twee Zeeuwse bands: ze gun nen elkaar het succes. Er is geen ri valiteit. Hand in hand, geen strijd. Ze vertegenwoordigen samen Zee land. Zo kan het ook." kracht als die van Blof. Racoon is bovendien erg goed op het po dium. De band kan met vrolijke uptempo liedjes een zaal op zijn kop zetten. Ik was zaterdag bij het concert dat Racoon gaf bij Noor derslag, nadat het de Popprijs ont ving. Iedereen stond met een big smile op z'n gezicht. Dat zie je bij Blof niet zo snel, omdat hun mu ziek wat serieuzer is. Beide bands zijn uitzonderlijk goed in wat ze doen. Het is bijzon der dat ze allebei uit een dun bevolkte provincie als Zeeland ko- men. Toen ik begin jaren negentig een muzikale kaart van Nederland maakte, was Zeeland een witte vlek in de popmuziek. Dat is nu heel anders. Blof en Racoon heb ben Zeeland op de kaart gezet." zich te heroriënteren", zegt project leider Leo Sorber van Scalda. „Ze worden ook begeleid als ze bijvoor beeld weinig zelfvertrouwen heb ben of als er problemen zijn in de thuissituatie. Van de honderd leer lingen die aan deze klassen heb ben deelgenomen, is tachtig a ne gentig procent teruggeplaatst." Mbo's, gemeenten en middelbare scholen richten zich tot 2016 op jongeren met zwaardere proble men. Dan moet het aantal school verlaters gedaald zijn naar 633.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22