20| zeeland Krant en tijdschrift Ooggetuigenis ramp met één muisklik Provincie wil berging GroenLinks tegen bouw 120 meter schuiven in Serooskerke hoge hoteltoren in Veerse Meer 'Het is compleet, makkelijk toegankelijk, duurzaam en overal raadpleegbaar' Van vergankelijk papier naar duurzaam digitaal donderdag 17 januari 2013 1 W Het digitaliseren van de documentatie over de watersnoodramp is voor een groot deel uitgevoerd door Pictura uit Heiloo. Zeeuwse kranten en tijdschriften zijn of worden door de Zeeuwse bibliotheek in eigen beheer gedigitaliseerd. van de dominee, maar ook de ad vertentie over stoelen met water schade en verhalen over door de ramp dakloos geworden mensen die in een geschenkwoning kun nen trekken. Jongejan - hoewel zelfvan na de ramp' - koestert bij zondere herinneringen aan de tijd na de ramp. „Er werd toen heel veel geschonken. Levensmiddelen, dekens. Echt van alles. Ik heb ook gehoord dat er bijvoorbeeld de kens die geschonken werden af komstig waren van een gevange nis. Sliep je in je huisje in Zeeland onder een gevangenisdeken." Het digitaliseringsproject werd in het watersnoodmuseum in Ouwer- kerk gepresenteerd met als bijzon dere gasten vicevoorzitter van het museum Han Looten, gedeputeer de Ben de Reu en burgemeester Gerard Rabelink van Schou- wen-Duiveland. Rabelink: „Ik word als burgemeester bijna dage lijks geconfronteerd met de waters noodramp. Laatst nog, bij de ope ning van een bank. Kreeg ik als dank een boekje met persoonlijke verhalen over de Ramp. Het is goed dat al deze verhalen nu zo goed zichtbaar zijn." Dertigduizend pagina's aan tekst over de watersnoodramp - varië rend van ooggetuigenverslagen tot onthutsende cijfers en op beurende steunbetuigingen - zijn vanaf nu nog maar één muis klik weg. Alles is te vinden op www.krantenbankzeeland.nl door Piet Kleemans lijk toegankelijk, duurzaam en overal raadpleegbaar." Jongejan heeft gezien en ervaren hoe de di gitalisering oprukt. Met als gevolg dat ontelbare verhalen voor een steeds bredere groep toegankelijk worden. Door op een slimme ma nier zoektermen in te bouwen kan met een enkele muisklik een ware schatkamer aan historische infor matie ontsloten worden. Informatie in allerlei soorten. In kranten en tijdschriften werd na de ramp uitgebreid verslag gedaan van hulpacties, maar ook versche nen berichten over lieden die met minder goede bedoelingen naar het verdronken land kwamen. „Tik maar eens de zoekterm aasgie ren in en je krijgt een heleboel hits", aldus Jongejan. De verhalen die via de kranten bank op het beeldscherm getoverd kunnen worden, getuigen ook van hoop en wederopbouw. De preek Marlies Jongejan van de Zeeuwse bibliotheek: „Uniek dat dit project tot stand is gekomen." Onvoorstelbaar is het. Zestig jaar na dato komen er nog steeds nieuwe ver halen over de ramp. En de documenten die er zijn, worden dankzij het digitaliserings project van Zeeuwse Bibliotheek, Watersnoodmuseum en gemeen tearchief Schouwen-Duiveland voor iedereen die met een compu ter overweg kan. Kwetsbare papie ren gegevens zijn omgezet in duur zame digitale documenten. Marlies Jongejan, plaatsvervan gend directeur en hoofd informa tiediensten en collecties van de Zeeuwse bibliotheek is razend en thousiast. „Het is compleet, makke Han Looten (vicevoorzitter museum), gedeputeerde Ben de Reu, burge meester Gerard Rabelink en Marlies Jongejan (vlnr). foto Dirk-Jan Gjeltema Er is veel documentatie over de watersnoodramp. Heel veel. Al leen stonden al die papieren her en der in kasten verspreid. Het digitaliseren van documentatie maakt al jaren opgang. In 2000 ging de Beeldbank met daarin dui zenden foto's van start. In 2008 volgde de Krantenbank. Langs digitale weg zijn allerlei kran tenberichten toegankelijk. Het digitaliseren van beeld, geluid en papier heeft niet tot minder be langstelling voor archieven ge leid. Integendeel. Mensen komen thuis achter de computer op het spoor van historie en zoeken die op het archief verder uit. Ervaring heeft geleerd dat het aan tal bezoekers van de Krantenbank groeit. Ook is gebleken dat bezoekers van de Krantenbank aandachtig lezen. Archivaris Huib Uil bedankt Anne Luteijn (bieb), Jan Hei- nen (museum) en Ineke van den Broek (archief) (vlnr). door Annemarie Zevenbergen SEROOSKERKE - De provincie wil een berging voor sneeuwschuiven neerzetten op een stuk eigen grond aan de Gapingseweg in Serooskerke. Het gaat om een over kapping niet hoger dan vijf meter. De provincie heeft daarvoor een extra strookje grond aangekocht van het waterschap. Daarin ligt nu nog een slootje, dat na toestem ming van het waterschap gedempt moet worden. Het bouwplan past echter niet bin nen het huidige bestemmingsplan. De gemeente Veere wil zich niet direct verzetten tegen het plan, maar vraagt de provincie wel uit te leggen waarom het gebouwtje juist daar moet komen. De gemeente betreurt het wel dat opnieuw een zogenoemde omge- vingsvergunning-met-afwijking verleend moet worden, nadat na intensief overleg met de Seroos- kerkse dorpsraad een dergelijke vergunning een paar maanden ge leden werd verleend voor de bouw van provinciale zoutsilo's. Veere vraagt zich af of de provin cie, die het wegensteunpunt in Serooskerke 'blijkbaar wil vernieu wen of intensiever benutten', niet eerder met de gemeente had kun nen overleggen over de plannen. door Nadia Berkelder KAMPERLAND - De provincie moet voorkomen dat er in het Veerse Meer een toren van 28 verdiepin gen hoog wordt gebouwd. Dat schrijft de fractie van Groen Links in een brief aan Gedeputeer de Staten. De partij reageert op de plannen om een hoteltoren te bou wen vlakbij de Veersegatdam, op een eiland in het Veerse Meer. De hoofdstad van Zeeland dreigt over schaduwd te worden door de ge meente Noord-Beveland, waar schuwt statenlid Leen Harpe. De Lange Jan meet 90 meter, de hotel toren moet 120 meter worden. De plannen voor het hotel en re- creatie-eiland worden vanavond geprestenteerd in de gemeente raad van Noord-Beveland. Het is een plan van Zeeuwse Lagune, Cordeel Groep en AWG architec ten en vervangt een ouder plan dat door de gemeente en de pro vincie te massief werd gevonden. Harpe vraag zich af of het bouw plan echt serieus is - gezien de on gebruikelijke hoogte van de toren - en of het wel in het omgevings plan van de provincie past. En als dat het geval is: of de provincie be reid is om dat zo snel mogelijk aan te passen om te verhinderen dat de toren op die plek gebouwd kan worden. De hoteltoren komt op een eiland in het Veerse Meer, aan de Kamperlandse kant. Op het ei land zelf moeten 28 duinwonin gen komen, bovenop een parkeer kelder die onder de waterlijn komt. De toren zelf biedt plaats aan bijna tweehonderd hotelka mers en tachtig appartementen. De toren zou worden gebouwd van gepotdekseld glas, waarin de omgeving wordt weerspiegeld. De bouw kost 75 tot 80 miljoen. Overigens heeft de Cordeel Groep niet het dok van Damen Shipyards gebouwd, zoals abusievelijk ge meld in de krant van woensdag, maar alleen de opbouw daarvan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 20