Plan sterrenwachten in Oostkapelle WALCHEREN Circusartiesten in opleiding Bel-angst Vrouw preses Meisje (17) uit Middelburg vermist almanak Cyclops Observatory aan de Duinbeekseweg wil extra sterrenwachten op de plaats van oud kassencomplexje Ijzig bouwwerk Middelburg zoekt trekt veel bekijks 18 samenwerking 18 <7 door Annemarie Zevenbergen OOSTKAPELLE - Sterrenkundigen uit binnen- en buitenland kunnen straks hun hart ophalen in Oostka pelle. Aan de Duinbeekseweg mo gen van de gemeente Veere nog vijf sterrenwachten gebouwd wor den op het terrein van Klaas Jobse, die daar sinds 1970 zijn Cyclops Observatory heeft. Het college van burgemeester en wethouders van Veere staat posi tief tegenover de plannen van Job- se. Hij wil daar naast de twee be staande, nog vijf sterrenwachten bouwen. Met name bedoeld voor wetenschappelijke observaties en onderzoek. Het gaat om gebouw tjes van negen vierkante meter en drie meter hoog, waarin de telesco pen staan. Jobse wil nog niet con creet ingaan op zijn plannen: „Ik heb nog niets van de gemeente ge hoord, dus ik wil eerst precies we ten wat mag en niet mag." De Oostkapellenaar wil in ieder ge val ook de mogelijkheid voor een aparte slaap- en verblijfsruimte waar toekomstige sterrenkijkers te gen betaling kunnen vertoeven. „Ik moet wel inkomsten hebben, anders kan ik mijn plannen niet verwezenlijken." Binnen het huidi ge bestemmingsplan mag dat niet, maar op grond van de regels in het toekomstige bestemmingsplan Bui tengebied mag Jobse wel een zo merwoning hebben. Die mag ook bijvoorbeeld in een bestaand ge bouw op het terrein. Wethouder Jaap Melse: „Wij zijn erg enthousiast over de plannen. Het is een unieke plek, de donker ste plek van Zeeland zeg ik altijd. Jobse heeft daar een perfecte plek voor observatie en onderzoek. De vijf sterrenwachten zijn qua afme ting dusdanig dat ze niet opvallen in het landschap. Bovendien breekt hij daarvoor een vervallen kassencomplexje Jobse: „Ik houd me met name bezig met de weten schappelijke kant van de sterren kunde en werk mee aan diverse onderzoeksprojecten. Dat wil ik graag verder uitbouwen en zo veel meer specialisme uit het buiten land binnenhalen." Hij houdt zich al sinds 1970 in Oostkapelle bezig met observatie en onderzoek naar meteoren en planetoïden. De amateur-sterren- kudige heeft zelfs een mini-pla neet op zijn naam staan. De kleine planeet kreeg in 2010 van de Inter nationale Astronomische Unie de naam Jobse, en zweeft ergens in de ruimte tussen Jupiter en Mars. DONDERDAG 17 januari 2013 PZC aan het oefenen op hun circuskunsten, want nog diezelfde avond moest er een circusvoor stelling gespeeld worden voor de vaders, moe ders, ooms en tantes. De middag werd georganiseerd door de Brede Schooi Netwerk Noord, een samenwerkings verband van een aantal basisscholen en bui tenschoolse opvangen in de Middelburgse wij ken Centrum en Noord. De workshop voor de kinderen werd verzorgd door artiesten van het Circus Tadaa. www.pzc.nl/video foto Ruben Oreel MIDDELBURG - In De Spot in Middelburg vlo gen woensdagmiddag de ringen, kegels en bal len je om de oren. Ongeveer zeventig kinde ren van vier tot twaalf jaar oud waren druk Tip? redactie@pzc.nl WISSENKERKE - Dominee Karin van den Broeke (49) uit Wissen- kerke is voorgedragen voor het ambt van preses van de Protestant se Kerk in Nederland (PKN). Als de predikant wordt benoemd, is zij de eerste vrouw in de geschie denis die de synode voorzit De zit tingstermijn is vijfjaar. De kerk kiest volgende week don derdag haar nieuwe synodevoorzit ter. De huidige preses, P. VerhoefF uit Alkmaar, neemt dan afscheid. MIDDELBURG - De 17-jarige Diessika da Cruz uit Middelburg is sinds vo rige week vrijdag (11 januari) ver mist. Zij is na een conflict met haar moeder vertrokken en sinds dien niet meer thuisgekomen. Volgens woordvoerder Alwin Don van de politie werd zij op maan dag als vermist opgegeven. „We hebben inmiddels een aantal spo ren nagelopen, maar dat is tot nu toe op niets uitgelopen. Ze staat nu landelijk als vermist geregis treerd." Diessika is geboren in Bra zilië, heeft bruin haar met blonde lokken en bruine ogen. Ze is 1.62 meter lang en droeg een spijker broek, zwart/lila Nike schoenen en een zwarte jas met een bont kraag. Zij heeft een litteken vanaf haar linker wenkbrauw tot aan de haargrens. De politie vraagt men sen die informatie over Diessika hebben contact op te nemen met politie Zeeland-West-Brabant, tele foonnummer: 0800-6070. Nerveus was ze voor het gesprek met een bekende Nederlander. Ze zei dat ze dat altijd had. Ze zag te veel te gen bekende Nederlanders op. De sta giaire journalistiek van 18 jaar wilde weieens van die bel-angst ajkomen en keek hulpzoekend naar haar colle ga's. Collega's die al eventjes mee gaan in het vak spraken haar moed in. Hij gaat net als ieder ander naar het toilet en hij trekt ook zelf de wc door. Daar moest ze het mee doen. Ze vatte moed, belde hem op en sprak zijn voicemail in. „Giel, wil je mij terugbellen vooreen interview?" Drie minuten later belde dj Giel Bee- len al terug. Maar waar was de sta giaire? Ja, op het toilet, waar ze ra zendsnel doortrok om een professio neel interview af te nemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 17