81 buitenland Kettingbotsing mistig Zweden eist drie levens New York stelt voorbeeld Hollande: pas weg als het veilig is Blijkens onderzoek van de Universiteit Kaapstad (UCT) on derwerpt een op de drie Zuid-Afrikaanse vrouwen haar huid aan bleekmiddelen. Onomstreden is dat niet. Zuid-Afrikaanse vrouwen bleken hun huid, maar wil len niet blank lijken. „Zon nebadende Europese vrou wen willen toch ook niet zwart worden?" woensdag 16 januari 2013 Frankrijk vraagt om Afrikaanse droomt meer steun Franse troepenmacht in Mali vergroot van 750 naar 2.500 manschappen. Parijs betreurt afwezigheid EU-partners op slagveld. 230.000 Malinezen op de vlucht voor gevechten in het noorden, aldus VN. PARIJS - Frankrijk heeft andere Eu ropese landen gevraagd zich meer te laten zien op het strijdtoneel in Mali. De Franse onderminister voor Parlementszaken, Alain Vida- lies, zei gisteren in Parijs dat 'Frankrijk er weliswaar niet hele maal alleen voorstaat, maar er he laas wat afwezigen zijn'. Behalve politieke steun van een aantal Europese landen en discrete logistieke hulp van Groot-Brittan- nië zijn er weinig concrete toezeg ging van EU-partners voor deelna me aan de strijd. Op verzoek van Parijs stuurt de regering in Brussel wel twee C-130 transportvliegtui gen en twee helikopters voor medi sche evacuaties naar het West-Afri kaanse land. Ongeveer 75 man schappen nemen deel aan de ope ratie. President Francois Hollande zei gisteren, tijdens een bezoek aan de Verenigde Arabische Emiraten, dat Frankrijk zijn troepen pas terug trekt als het veilig en stabiel is in Mali. „We hebben een doel: er voor te zorgen dat als we vertrek ken Mali veilig is, er een legitieme autoriteit is, er verkiezingen kun nen plaatsvinden en er geen terro risten in het gebied zijn die het land bedreigen", aldus Hollande. De Franse oud-minister van Bui tenlandse Zaken Alain luppé zei dat 'vitale belangen van Europa' op het spel stonden in het noor den van Mali. „Er is daar criminali teit, drugshandel en politiek terro risme. Dat is allemaal gericht te gen onze democratieën en niet al leen tegen Frankrijk." De Franse troepenmacht in Mali wordt de komende dagen opge voerd van 750 naar 2.500 man. Veertig gepantserde voertuigen zijn inmiddels overgebracht van een Franse basis in Ivoorkust naar Bamako, de hoofdstad van Mali. De Franse luchtmacht heeft nu zes achtereenvolgende nachten bom bardementen uitgevoerd op stellin gen van jihadistische rebellen in het noorden van Mali. Dins dagnacht zouden daarbij minstens vijf islamisten zijn gedood, meld den bronnen in Parijs. Hoeveel slachtoffers er sinds het begin van de Franse acties zijn gevallen is on bekend. Het Malinese regeringsleger maak te gisteren melding van 11 doden en 60 gewonden in confrontaties met rebellen. Een Franse helikop terpiloot is bezweken aan zijn ver wondingen. Aan de kant van de ex treem-islamitische strijdgroepen zouden alleen al op zondag bij de stad Gao minstens 60 man zijn ge sneuveld. Islamistische brigades hebben zich teruggetrokken uit de mèeste grote Steden die ze hadden ingenomen, zo meldden Franse bronnen. De VN schat dat 230.000 mensen op de vlucht zijn gesla gen. pagina 10 en 11: 'Afghanistan' om de hoek HELSINCBORG - Een gigantische ket tingbotsing in het zuiden van Zwe den heeft gistermiddag zeker drie mensenlevens geëist Zeker 15 tot 20 personen hebben deels ernstige verwondingen opgelopen toen 50 vrachtwagens en 50 personen auto's op een brug op elkaar klap ten. Over een lengte van 2 kilome ter stonden de wrakken op de E4 tussen Ljungby en Astorp. Dichte mist en gladheid zijn waar schijnlijk de oorzaak. Vier mensen zijn met ernstige verwondingen overgebracht naar ziekenhuizen in nabije steden. „Dit is het ergste on geluk dat ik in mijn dertigjarige carrière heb gezien", vertelde red dingswerker Jonas Hellsten tegen regionale krant Helsingbord Dag- bladet. „De situatie is nogal chao tisch", zei brandweercommendant Christer Haraldsson tegen een Zweeds persbureau. „Verschillen door onze correspondent Miriam Mannak Mimi Nkala uit Kaap stad heeft zichzelf voorgenomen haar donkere huid dit jaar bloot te stellen aan een full-body bleekbehandeling. Dat doet ze naar eigen zeggen niet omdat ze niet blij is met haar teint. „Ik heb lichte striae-littekens op mijn kui ten. Ik vind dat lelijk. Ik heb gepro beerd om ze aan te pakken met du re crèmes, maar deze maken de striae (groeistrepen) nog lichter. Daarom heb ik gekozen voor huid- bleken." De 25-jarige benadrukt dat ze haar huid slechts één of twee gradaties lichter wil hebben. Ze wil dus niet blank worden. Dat is iets waar Afri kaanse vrouwen die hun huid ble ken vaak van worden beschuldigd. „Zonnebadende Europese vrou wen willen toch ook niet zwart worden?", zegt Nkala, die denkt dat zangeres Nomasonto Mnisi te ver gaat. „Er zit werkelijk een steek je bij haar los. Wat zij doet, is niet normaal. Ze heeft psychische pro blemen. Dat blijkt wel uit haar zelf moordpoging van een jaar of wat geleden." Mnisi, een zangeres uit Zuid-Afri ka's grootste township Soweto, gaf onlangs toe net zo blank te willen worden als Christina Aguilera. In middels is de teint van de 30-jarige artieste aanzienlijk lichter dan en kele jaren terug en is die nu bijna blank vergeleken met die van haar twee zwarte kinderen. Echter, vol gens de artieste zijn haar bleekbe-- handelingen te vergelijken met een neusverkleining of borstver groting. „Ik houd van een lichtere huidskleur. Mijn huid oplichten betekent niet dat ik mijn innerlijk verander of dat ik blank wil zijn. Ik ben en blijf zwart", vertelde ze in een recent interview met de BBC. „Het is geen kwestie van blank of zwart, maar van licht of donker", aldus de ster, die per fiill-body-behandeling zo'n 400 eu ro kwijt is. Bijna niemand in Zuid-Afrika kan dat betalen. In Afrika's meest zuidelijke natie leeft 50 procent van de bevolking onder de door de Wereldbank vast gestelde armoedegrens van 1,25 dollar per dag. De meeste vrou wen die dromen van een lichtere huid, gebruiken daarom allerlei doe-het-zelf-crèmes. Om kosten uit te sparen, wordt alleen het ge zicht behandeld, en soms de han den. „Wij noemen deze mensen 'Fanta van boven en Coca Cola van onderen' vertelt Nkala. „Het verschil is soms echt heel groot." Kleurverschil tussen het gezicht en de rest van het lichaam is overi gens niet het échte nadeel. Het werkelijke probleem zit hem in het feit dat sommige middeltjes, net als overmatig zonnebaden voor een bruine teint, schadelijk zijn voor de huid en de gezond heid. Dat komt doordat ze gevaar lijke chemicaliën bevatten. Verkeerde producten kunnen on der meer chronische hyperpigmen- tatie veroorzaken, waarbij de huid een donkerpaarse kleur aanneemt. Volgens de Kaapse communicatie specialist Solly Moeng onderwer pen zwarte Zuid-Afrikaanse vrou wen zich aan soms potentieel ge vaarlijke behandelingen om te vol doen aan een bepaald schoon heidsideaal, dat weer samenhangt met maatschappelijke status. Daar naast gebruiken ze zogenaamde skin whiteners van één van de inter nationale cosmeticamerken om de huid zo licht mogelijk te houden. In deze contreien geeft een ge bruinde huid namelijk aan dat je van het platteland afkomstig bent en dus tot een lagere maatschappe lijke klasse behoort. Nkala wijst ook naar de rol van de media en de reclamespotjes. Voor typisch Afrikaanse, meer traditio nele en saaie producten worden donkere modellen gebruikt. In trendy en hippe reclames zie je vrouwen met een lichtere huid kleur. Moeng zelf zegt niets op te heb ben met vrouwen die hun huid bleken. „Als een zwarte man zal je me nooit met een zwarte vrouw zien die haar huid lichter maakt. Ik vind het een domme beslissing die getuigt van diepere psychologi sche problemen. Een gezonde, zelf verzekerde Afrikaanse vrouw heeft geen problemen met haar huids kleur, hoe donker deze ook is." Zukiso Makalima, salesmanager van hotelketen Protea, vraagt zich af wat er zo verkeerd is aan het hebben van een donkere huids kleur dat mensen potentieel ge vaarlijke producten gebruiken? „Wat voor een signaal geven ze af aan hun kinderen? Dat hun donke re huid niet goed genoeg is! Ab surd!" Faith Tererai, geboren in Zimbabwe en getogen in Kaap stad, zegt dat vrouwen bleken voor succes bij mannen. „In Zim babwe gebruikt bijna één op de twee vrouwen dergelijke crèmes", weet ze. Zelf zal ze haar huid niet bleken. Niet meer althans. de mensen zaten vast in hun au to's." Tegen 16.00 uur meldde de brandweer dat alle gewonden van de onheilsplek waren weggevoerd. Een Zweedse persfotograaf: „Ik zag dat "een brandweerwagen ook betrokken was bij de crash." De brandweercommandant bevestig de dit maar meldde ook dat geen van zijn manschappen gewond was geraakt. „Wel hebben twee vrachtwagens elkaar geramd, waar door de lading van één helemaal over de weg ligt." De Tranarpsbrug maakt deel uit van de E4-snelweg tussen het noorden van Zweden, Stockholm en Helsingborg. De brug voert over een laag dal, waar gisteren dichte mist ontstond. zie onze websiterbuitenland Beelden van de talloze vrachtwagens in de kettingbotsing ALBANY - De staat New York gaat de wapenwetten drastisch ver scherpen. Gouverneur Andrew Cuomo heeft hierover met de wet gevers een akkoord bereikt. New York is daarmee de eerste Amerikaanse staat die wetgevende maatregelen neemt naar aanlei ding van de recente schietpartij op een school in het stadje Newtown in Connecticut. Daar werden twin tig schoolkinderen en zes onder wijzeressen vermoord door een zwaarbewapende man. De maatregelen betreffen een uit breiding van het al bestaande ver bod op aanvalswapens, zwaardere straffen voor misdrijven met vuur wapens en levenslange gevangenis straf voor moord op hulpverle ners. „Laat de boodschap duidelijk zijn", aldus voorzitter Sheldon Sil ver van de New Yorks senaatsver- gadering. „Wij willen aanvalswa pens met wortel en al uit de stra- De New Yorkse gouverneur Andrew Cuomo. foto EPA ten van New York verwijderen. En de mensen van deze staat willen dat dat zo snel mogelijk gebeurt." „Dit is een voorstel dat strekt tot beperking van wapengeweld", zei Cuomo op een persconferentie. „Veel hiervan is gezond verstand", voegde hij eraan toe. „Helaas is het gezond verstand ons ontglipt de af gelopen jaren." New York wil landelijk een voor beeld stellen. De stad loopt daar mee vooruit op nieuwe 'gezond verstand'-voorstellen die president Obama vandaag zal toelichten. Vi ce-president Joe Biden heeft daar toe de afgelopen weken overleg ge voerd met alle betrokkenen, inclu sief tegenstanders van strengere wapenwetgeving. Na de schietpartij in Newtown sprak Obama van zijn ergste dag als staatshoofd en hij beloofde ac tie. Ouders van kinderen die wa ren doodschoten hebben zich ook in de debatten gemengd. De nieuwe New Yorkse wapenwet gaat veel verder dan waar de presi dent op mag hopen in zijn onder handelingen met de Republikei nen. Zo krijgt New York een be-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8