binnenland 17 Knab doet alles voor de tnalk Opvarende Baltic Ace gevonden Geenen winnaar Inktspotprijs Inhuurkracht fraudeerde René Frijters: 'Andere banken lijken wel goedkoop, maar dat zijn ze niet' Een revolutie in land. Dat staat René Frijters voor ogen met internetbank Knab. Gewone banken, zegt hij, 'doen helemaal niks voor hun klanten'. woensdag 16 januari 2013 René Frijters, grondlegger en directeur van Knab. foto ANP DEN HAAG - De beste politieke spot prent die vorig jaar in de pers is verschenen is van de hand van Pie- ter Geenen. De tekenaar won dins dag de Inktspotprijs 2012. Juryvoor zitter Kees van Kooten overhandig de hem de onderscheiding in pers centrum Nieuwspoort in Den Haag. Geenen (1955) kreeg de prijs voor zijn prent Daredevils!, die op 8 maart verscheen in het blad Vrij Nederland. Op de tekening zijn geen politici te zien, maar vijf 'waaghalzen' die kunstjes uithalen in het circus. Zoals de onnozele, naïeveling op het slappe koord, ie mand met het hoofd in de muil van een leeuw of geblinddoekt aan de trapeze. De jury noemde het verrassend dat de spotprent over het volk gaat. De Inktspot prijs is voor de 19e keer uitgereikt. Naast Geenen maakten ook Marco Lap, TRIK, Merijn Beeldverteller en Siegfried Woldhek kans op de onderscheiding. De winnende spotprent is de komende tijd te zien in Nieuwspoort op de exposi tie Politiek in Prent 2012. De ten toonstelling laat het werk zien van 26 tekenaars. Na Nieuwspoort rei zen de prenten naar diverse ande re plekken, zoals het Persmuseum in Amsterdam en het Limburgs Museum in Venlo. DRIEBERGEN - De man die op 19 de cember dood in de Noordzee werd gevonden, blijkt de eerste stuurman van de Baltic Ace te zijn. Dit vrachtschip verging op 5 december op ongeveer 75 kilome ter uit de kust ter hoogte van Goe- ree-Overflakkee. Van de 24 bemanningsleden kon den er 13 worden gered. Vijf opva renden werden dood geborgen, zes lichamen werden nog vermist. Met de vondst van de 31-jarige Poolse stuurman is het aantal ver misten nu nog vijf. Een Nederland se kotter vond het lichaam van de Pool op 19 december ruim 20 mijl westelijk van IJmuiden. EINDHOVEN - De gemeente Eindho ven beschuldigt een ex-inhuur- kracht van valsheid in geschrifte en oplichting. Tegen de medewer ker die de verhuizing van woonwa gens begeleidde is aangifte gedaan. De man vervalste taxaties en paste ze aan. Een bedrag van 2,2 miljoen euro dat aan de woonwagenbewo ners is uitgekeerd voor verhuizing of schade kan daarom niet worden gerechtvaardigd. De uitbetalingen aan woonwagenbewoners werden geregeld op de werkvloer en niet overlegd met leidinggevenden. door Chris van Alem Hoeveel volgelingen de revolutie van Knab bijna vier maanden na de lancering heeft, blijft onduidelijk. René Frijters, prediker van vernieuwing in ban kenland, gaat dapper voorop in de strijd. „Nee, cijfers over aantallen klanten geef ik niet. Maar we lig gen op stoom. Eind dit jaar hopen we 30.000 klanten te hebben. En over vijfjaar minimaal 120.000." De revolutie van Frijters (52) is nog jong. Het vrijwel dagelijks op televisie terugkerende reclamespot je van het scheepje dat een cham pagnefles kapot slaat, maakt duide lijk dat Knab een lange adem heeft. Frijters: „We richten ons op men sen met een dubbel modaal inko men of meer dan 50.000 euro vrij beschikbaar vermogen. We zoeken onze klanten onder de lezers van NRC Handelsblad en Elsevier. Ik houd regelmatig presentaties voor notarissen, medisch specialisten en dat soort beroepsgroepen." Voorlopig beheert Knab beschei den bedragen. Frijters wil geen pre cieze cijfers geven. „Als het eind dit jaar zo'n 10 tot 20 miljoen euro is, zouden we het mooi vinden." Frijters was in 1999 mede-oprich ter van de Alex Beleggingsbank die het traditionele bankwezen kie telde met lage tarieven voor beleg gingen via internet. In 2007 werd Alex voor 309 miljoen euro ver kocht aan concurrent Binck. Daar na werkte Frijters een blauwe maandag voor de beruchte DSB bank. Hij doet met Knab hetzelfde als destijds met Alex: de klant voorop stellen. „De meeste banken bieden hun klanten helemaal niks. Met het financieel dashboard dat wij hebben ontwikkeld, krijgt een klant gemak en uitzicht over alle banken heen. ING heeft weliswaar TIM, het online kasboekje, maar daar kun je alleen in terugkijken. Je hebt geen integraal beeld van al je bezittingen en schulden bij de banken waar je een rekening hebt, je hebt geen inzicht in het pen sioen dat je hebt opgebouwd en je kunt geen prognose maken voor de opbouw daarvan in de toe komst. Bij ons kan dat wel." Frijters baalt van de kritiek, van zijn oud-Alex-collega Peter Ver haar en de Consumentenbond, dat de 15 euro die Knab maande lijks aan zijn klanten vraagt voor de financiële dienstverlening, veel te hoog is in vergelijking met ande re banken. „Dat vind ik hartstikke jammer. Mijn intentie is een eerlij ke en oprechte transparante bank te maken, in het belang van de klant. Die andere banken lijken wel goedkoop, maar je krijgt er geen rente op je betaalrekening, zo als bij ons en als je rood staat, be taal je 14 procent rente en op je spaargeld krijg je maar 2 procent. Dat is niet netjes." Knab komt binnenkort met nieu we producten. Frijters rept van een creditcard, beleggingsproduc ten waar klanten zelf mee aan de slag kunnen en pensioensparen. Knab is eigendom van verzekeraar Aegon. Klanten kunnen via een de posito deelnemen aan het kapitaal van de bank. Frijters: „Zo'n 10 tot 20 procent van onze klanten doet daaraan mee. Een deposito van 5.000 euro is het maximum. Waar om? We willen niet dat klanten grote risico's lopen. We zitten niet te wachten op DSB-achtige toe standen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7